Yaylı Araba orkestra ilk kez ‘Pamukçu Bengisi’ni çaldı

DÜNYACA ünlü sanatçılar, Büyükşehir Belediyesi’nin eş sahipliğinde, Cihat Fazla ve Basit Arkadaşları Arsıulusal Yaz Akademisi kapsamında 5 ilçede 14 dinleti verdi. Bitiş konserinde ise ayrımsız geçmiş yaşandı ve Balıkesir’in yerel oyunlarından biri olan ‘Pamukçu Ölümsüz Zeybeği’ yaylı orkestra üzere ilk kez düzenlenip seslendirildi.

Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle bu yıl Balıkesir’dahi gerçekleştirilen Cihat Aşkın ve Adi Arkadaşları Uluslararası Yaz Akademisi, geçtiğimiz dolaşma düzenlenen bitiş konseriyle sona erdi. Dünyaca adlı yay virtüözü Cihat Fazla’ın, Cihat Çok ve Alelade Arkadaşları (CAKA) 2022 Uluslararası Yaz Akademisi; Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle bu sene Ayvalık’ta yapıldı. Akademi kapsamında 21 Ağustos ve 27 Ağustos günlerinde herhangi bir akşam farklı bir noktada dünyaca ünlü sanatçılar solo, göz müziği ve orkestra müziği konserleri gerçekleştirdi.

100 SANATÇI 14 KONSER

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Şişman Taarruz’un 100. yılında 100 sanatçı; Cihat Aşkın ve Amiyane Arkadaşları (CAKA) projesi kapsamında Ayvalık, Gömeç, Edremit, Burhaniye ve Balıkesir merkezde, yüzlerce müzikseveri benzeri araya getiren 14 konser verdi. Dünyaca ünlü 16 sanatçı ve 84 tüvana müzisyenden oluşan orkestra, Avlu Ekin ve Kurultay Merkezi’nde planlı bitiş konseriyle Balıkesirli müzikseverlere dörtköşe ayrımsız akşam ezanı yaşattı.

FİNAL KONSERİNDE BİR İLK

‘Sibelius Andante Festivo’, ‘Vivaldi İki Keman Konçertosu’, ‘Gerswin Summertime’ kabilinden yetişkin eserlerin seslendirildiği bitiş konserinde aynı umde bile imza attı. Balıkesir’in dernekevi oyunlarından birisi olan ‘Pamukçu Ölümsüz Zeybeği’ de yaylı araba orkestra amacıyla ilk kez düzenlenip seslendirildi. Final konseri CAKA hocalarının da katılımıyla çalınan Ziraat Marşı ile son buldu.

Share: