Yaylı Araba orkestra ilk defa Pamukçu Bengisini çaldı

Yaylı Araba orkestra ilk kez Pamukçu Bengisini çaldı

BALIKESİR Dünyaca ünlü sanatçılar, Büyükşehir Belediyesi’nin ocak sahipliğinde, Cihat Çok ve Siktirici Arkadaşları Arsıulusal Yaz Akademisi dahilinde 5 ilçede 14 dinleti verdi. Final konserinde ise ayrımsız önceki yaşandı ve Balıkesir’in lokal oyunlarından biri olan “Pamukçu Ölümsüz Zeybeği” yaylı araba orkestra için ilk kez düzenlenip seslendirildi.

Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle bu sene Balıkesir’da gerçekleştirilen Cihat Fazla ve Banal Arkadaşları Arsıulusal Yaz Akademisi, geçtiğimiz bölüm düzenlenen final konseriyle sona erdi. Dünyaca ünlü yay virtüözü Cihat Çok’ın, Cihat Çok ve Yoz Arkadaşları 2022 Uluslararası Yaz Akademisi; Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle bu sene Ayvalık’ta yapıldı. Akademi dahilinde 21 Ağustos ve 27 Ağustos günlerinde gelişigüzel akşam ezanı farklı tıpkı noktada dünyaca ünlü sanatçılar solo, bölüm müziği ve orkestra müziği konserleri gerçekleştirdi.

100 sanatkâr 14 konser

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Balaban Taarruz’un 100. yılında 100 sanatkâr; Cihat Aşkın ve Süfli Arkadaşları projesi dahilinde Ayvalık, Gömeç, Edremit, Burhaniye ve Balıkesir merkezde, yüzlerce müzikseveri tıpkısı araya getiren 14 dinleti verdi. Dünyaca adlı 16 sanatçı ve 84 zinde müzisyenden oluşan orkestra, Avlu Kültür ve Kurultay Merkezi’nde planlı final konseriyle Balıkesirli müzikseverlere unutulmaz bir akşam yaşattı.

Final konserinde benzeri önceki

“Sibelius Andante Festivo”, “Vivaldi İki Keman Konçertosu” “Gerswin Summertime” kadar balaban eserlerin seslendirildiği final konserinde bir umde dahi imza attı. Balıkesir’in lokal oyunlarından birisi olan “Pamukçu Ölümsüz Zeybeği” bile yaylı araba orkestra amacıyla ilk kez düzenlenip seslendirildi. Final konseri AFI hocalarının bile katılımıyla çalınan Ekincilik Marşı ile son buldu.

Share: