Yan paraşütçülerinin eskimemiş gözdesi: Asılı Tepesi

Çorum’un Günü Geçmiş ilçesinde mevcut Asılı Tepesi dirlik paraşütü tutkunlarının eskimemiş gözdesi oldu. Ağustos Yengi Bayramı etkinlikleri çerçevesinde planlı paraşüt şenliğine sportmen ve vatandaşlar yavaş ilişki gösterdi.

Son yılların yeryüzü pop tabiat sporlarından olan yan paraşütü, Çorum’de da gelişmeye bitmeme ediyor. Çorum’un Bayat ilçesi, iklimi ve fiziki şartlarıyla huzur paraşütünde elektrik merkezi olma amacında ilerliyor. İlçede, Günü Geçmiş Kaymakamlığı ve Bayat Belediyesi marifetiyle 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri çerçevesinde planlı paraşüt şenliği kilolu ilgi gördü. Çorum Uçuş Kulübü koordinesinde gerçekleştirilen etkinlikte Samsun, Amasya, Tokat ve Yozgat’tan ilçeye mevrut sporcular, ilçeyi kuş bakışı gören yukarıdan kalkış yaparak gökyüzünde Türk bayrağı açıp gösteri yaptı.

“Asık Tepesi yamaç paraşütüne çokça akla yatkın aynı düzlük”

Bayat’ın Türkiye’nin bütün illerinden sporcuların gönül rahatlığı paraşütü amacıyla geleceği benzeri biçim olacağını belirten Günü Geçmiş Şehremini Ekrem Ünlü, Asma Tepesinin yıldız rüzgarlarının baş ve bitiş noktası olduğu amacıyla paraşütçüler üzere konma geçilmez olduğunu belirterek, “Asma Tepesi ön paraşütüne haddinden fazla akıllıca tıpkı kayran. Burası ayrıca ayrıntılı duruluk uçuşları içinde akıllıca. Elan evvel buradan tıpkısı sporcumuz kalkış yaparak Konya’ya büyüklüğünde pervaz gerçekleştirdi ve Türkiye rekoru kırdı. Muallak Tepesinde yapacağımız düzenlemelerle haddinden fazla elan geniş katılımlı, arsıulusal etkinlikler düzenleyebileceğiz. Vakit Kaybetmeden Günü Geçmiş ve Çorum’dan değil, Türkiye’nin hep illerinden sporcularımızın geleceği bire bir merkez olmayı planlıyoruz. Bu sayede ilçemizin tanıtımına dahi ulama sağlayacağız” dedi.

“Bayat saf güzelliklerinin birlikte tarihi güzelliklere birlikte ehil”

Günü Geçmiş’ın doğal güzellikleri üzerine da bilgiler veren Adlı, “Karşı paraşütü yahut diğer etkinlikler amacıyla gelen misafirlerimiz Kuşçaçimen yaylasında birlikte kamp yapabilirler. Mesire alanında pikniğini yapabilirler. Aileleriyle evire çevire tıpkısı aktarılma geçirebilirler. Bayat katıksız güzelliklerinin beraberinde tarihi güzelliklere üstelik topluluk. Derekutuğun bölgesinde binlerce yıllık madenler bulunuyor”

” Şanlıurfa’nın Göbeklitepesi varsa bizimde Derekutuğun madenlerimiz var”

“Şanlıurfa’nın Göbeklitepe’si varsa bizim Şanlıurfa’dan daha çarkıt geçmişe eş olan Derekutuğun madenlerimiz var” diyen Başbuğ Adlı, “Burada çıkarılan değerli ve bakırlar İpek yolu eliyle Samsun limanından dünyaya küşade. Ayrıca buradan çıkarılan madenler dünyanın sunu bozuk imparatorluklarından Hititlerin başkenti Hattuşa ve Alacahöyük kentinde işleyerek insanlık tarihine cephe vermişler. İlçemiz tabii ve coğrafi örtüsüyle tabii güzelliklere cemaat. Kuşçaçimen yaylasında safran yetişiyor. Kızılırmak havzasında flamingo kuşlarımız konaklıyor. Kül halkımızı buraya nida ediyorum” diyerek konuştu.

“Bayat doğa sporlarında eke bir potansiyele erbap”

Bayat Kaymakamı Yunus Emre Bozkurtoğlu birlikte Bayat’ın keşfedilmemiş güzelliklere cemaat olduğunu belirterek, “Asma Tepesi yamaç paraşütü sporları amacıyla gözde mekanlardan birisi. Karatepe yaylamız huy sporları ve dinlenme kampı merkezleri noktasında heybetli tıpkısı potansiyele eş” diye konuştu.

“Tekmil doğa tutkunlarını buraya bekliyoruz”

Hitit Laf ve Doğa Sporları Kulübü üyesi Murat Özrüzgar, domuzuna bir etkinliğe imza atıldığını belirterek, “İlk kendisine dinlenme kampı etkinliğine katıldık. Noksansız aynı yaylası var. Şimdi makam paraşütü etkinliğine katılıyoruz. Tamlık tabiat tutkunlarını buraya bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Nurcan Salman ise ilk kez gönül rahatlığı paraşütünü deneyimleyeceğini belirterek, bu fırsatı sunan Günü Geçmiş Kaymakamlığı ve Günü Geçmiş Belediyesi’ne teşekkürname etti. – ÇORUM

Share: