Yalova’daki semt pazarının “gözlemeci ablası” hayata yegâne eliyle sarıldı

Yalova’dahi rastgele hafta kurulan taraf pazarında tezgah açıp dürme eden 70 yaşındaki Şerife Delimsirek, biricik yoluyla kimseye eksikli olmadan yaşamını sürdürüyor.

Çırılçıplak sol kolunun makas altından aşağısı namevcut, 3 yaşındayken annesi mevt eden Şahin, Sivas’taki askeri dikimevinde yıllarca çalıştıktan sonraları emekliye ayrıldı.

Babasını üstelik önceki yıllarda kaybeden, on paralık evlenmeyen Atmaca, emekliliğinin arkası sıra Yalova’ya yerleşerek bir tane başına yaşamaya başladı.

Boş ara vermek adına çalışmaya karar veren Mecnunca, perşembe günleri kurulan pazarda, sıhhatli elini kullanıp sol kolundan bindi alarak yaptığı gözlemeleri satarak geçimini sağlıyor.

Samimiyeti ve sıcakkanlılığıyla ahzüita esnafının “gözlemeci ablası” olan Delicesine, sair günlerde ise evinde yaptığı poğaça, şekerli, pasta kadar ürünlerini satıyor.

“Özürlü dostlarımızla buluştuğumuz tıpkı derneğimiz var”

Şerife Delice, AA muhabirine, engelli olduğu halde hayat mücadelesinden vazgeçmediğini söyledi.

Yalova’da kısaca 15 yıldır gözlemecilik yaptığını tamlayan Şahin, “Biz engelliyiz diyerek birçok âdem bize acıyarak bakıyor. Engelimiz de olsa ekmeğimizi kazanıyoruz. Evim kira olduğu için de çalışmam gerekiyor. Doğuştan bire bir kolum bulunmayan amma sahn mücadelemden vazgeçmiyorum. Tanrı bugünümüzü aratmasın.” dedi.

Her perşembe günün önceki ışıklarıyla mesaisinin başladığını dile getiren Delice, depodan umum arabasına koyduğu sandalye ve masaları veriş adına taşıdığını anlattı.

Pazardaki yerini süpürüp temizledikten sonra tezgahını kurduğunu tabir fail Atmaca, şöyle konuştu:

“Salı günleri da kurulan pazar üzere evde hazırladığım börek, tatlı ve poğaçaları yapıp satıyorum. Yaptığım işle dahi alım duyuyorum. Kimseye kadın değilim. Yaslı çalışıyor, ağzım yiyor haddinden fazla şükür. Tanrı bundan kavrayışsız koymasın. Sakat dostlarımızla buluştuğumuz tıpkısı derneğimiz var. Kahvaltılar ve geziler düzenleniyor. Sakat erat olarak hem çalışıyor hem üstelik içtimai hayatın ortamında saha alabiliyoruz. Derneğimizle üstelik bize kattıkları üzere çekicilik duyuyorum.”

Share: