Yalova’da Pankart Krizi Sürüyor

NEDİM GÜLER

Yalova’da görevden uzaklaştırılan Belediye Başkanı Vefa Salman için asılan “Vefa Salman görevi başına” bağlanmış pankart, indirilmesinin peşi sıra yine asıldı. İkinci misil asılan pankartın belediye eliyle indirileceğini öğrendiğini belirten Vefa Salman, çatı uğrunda partililerle yol tutuyor.

Yalova’da CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Yalova ziyareti esnasında AKP yoluyla asılan pankart sonrası başlayan polemik bitmeme ediyor. Bu öğün CHP benzeri binaya pankart asmış ve görevden uzaklaştırılan Yalova Şehremini Vefa Salman’a destek vermişti.  Yaklaşık iki saat asık mütezayit pankart, ardından AKP Cahillik Kolları tarafından indirilmişti. İndirilen pankart, Vefa Salman’ı destekleyenler aracılığıyla bu defa Martir Ömer Yararlı Caddesi üzerindeki ayrıksı benzeri binaya asıldı.

“KRİZ BİTECEK GİBİ GÖZÜKMÜYOR”

Vefa Salman şunları söyledi:

“Yalova’bile tıpkı pankart kriziyle daha karşı karşıyayız. Yalova’birlikte benimle ilgili pankart krizi bitecek kadar gözükmüyor. Sağolsun arkadaşlarımız pankartı Yalovalı hemşerilerimizin bu lokasyonda görmeleri için bu binaya asma fikri oluşmuş. Çatı sahibiyle dahi görüşülmüş. Hatta ego bile görüştüm. Kıvançla karşıladı. ‘İstediğiniz kadar asabilirsiniz’ dedi. O izni aldık. Arkadaşlarımız asmış. Demincek şunu öğreniyorum ego. İçerden bana bilgi geldi. Diyorlar ki boom aracıyla gelip pankartı sökeceklermiş. Antrparantez karşı tarafta birkaç taharri memuru arkadaşı de görüyorum. Doğru mü yoksa bunun üzere mi geldiler? Haddinden Fazla enteresan. Yani adamın zat binası, değme sakıncalı, kapalı tıpkısı şey yazmıyor. Benim fotoğrafım var. Ünsiyet ve adil öte biz benzeri haksızlığın bir mağduriyetin karşısında bunun giderilmesi için asma ayrımsız pankart. O elden Vefa Salman’a mamul bire bir butlan değil, Yalova’ya Yalova halkına mamul benzeri hükümsüzlük. Onun dümbelek bildirimi gerçekte demokrasinin geribildirimi. Bir pankarttan korkuyorlar. Yani ben anlayamıyorum. Bitmiş benden korkuyorsunuz ama şurası dahi göstermek durumunda kalıyorum artık. Benden korktuğunuz kadar Cenabıhak’tan korksaydınız bunları filhakika bu duruma olayı getirmezdiniz. Bu şeyleri, mağduriyeti yaşamazdık. Yalova’ya yaşatılamazdı. Yazıklar olsun diyorum.”

“BENDEN ÇOKÇA EVVEL BAŞLAMIŞ BİR SUÇTU”

Yaşanan yöntemsizlik olayıyla ilgilendiren süren davada herhangi tutuklu bir sanık kalmadığını birlikte ileten Vefa Salman, buna karşın kendisinin göreve reddetme edilmediğini kaydederek şöyle bitmeme etti:

“İçeride tutuklu kimesne kalmadı. Bütün şevahit, sanıklar, müştekiler dinlendi. Herhalde üstelik Türk hususiyet tarihinde birlikte tıpkı geçmiş. Bire Bir sorun 3 defa bilirkişi raporuna gitti. Bilirkişiden geldi. 3’ü da bire bir şeyi söyledi. Amma ilginç olan özdek şu. Bu benden haddinden fazla önceki başlamış tıpkı suçtu. Bildiren bizdik Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusuyla. Fakat bizden eski dönemle ilgili hangi hikmetse hala aynı dava açılmadı. Bibi daha sormaca tamamlanıp birlikte aynı tür duruşma aşamasına geçilmedi. Bura çok ilginç. Biliyorsunuz ben seçme el da söylüyorum. Türkiye’da 2 binden aşkın belediye ve belediye reisi var. Herhalde yeryüzü bir iki bin 500’ünün devam eden davası vardır. Bitmeme eden benzeri davada uzaklaştırma pozitif uzaklaştırmanın ferasetsiz reddetme edilmediği eksantrik tıpkı kayran var mı Türkiye’bile Yalova’dan eksantrik benim bildiğim yok. Fakat kesinleşmiş Şırnak’ta iki belediye başkanının ihaleye fesat karıştırmaktan önem var. Görevden alınsın diye niteleyerek onları görevden almıyorlar. Bu hangi kefaret bu ne lahana turşusu. Demin ülkede bu şartlarda hukuktan, adaletten, demokrasiden söz etmek türlü mü? Ego bunu taharri etmek istiyorum. Epey. Kime sorarsanız sevgili cevabı belli ama şu da var, Yalova halkı sokakta gösterdiği rabıt, rabıta ve kardeş kardeş doğrusu cevabı veriyor. Tanrı herhangi bir siyasetçiye, belediye başkanına hakeza sevilmeyi yıldız etsin.”Share: