Yalova Makine İhtisas OSB’de 4’üncü fabrikanın temeli atıldı

Yüzlerce fabrikada on binlerce kişinin istihdamının sağlanacağı Yalova Araba Organize Endüstri Bölgesi’nde (OSB) 4’üncü fabrikanın temeli düzenlenen törenle atıldı.

Tamamlandığında 320 fabrikanın neşelilik göstereceği ve 25 bin kişinin istihdamının sağlanacağı Yalova Makine OSB’nin 1. kadem çalışmaları çerçevesinde dördüncü istihsal tesisinin temeli atıldı. Günahsız Döküm ve Makine tesislerinin ana atma töreninde konuşma işleyen OSB Umumi Heyet Başkanı Dayanım Özdemir, ilkgüz ayında Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) tersaneler ve milli proje TOGG’a bile bakım verecek nitelikte imtihan ve ölçümleme merkezinin temelini atacaklarını söyledi. Özdemir, Yalova Üniversitesi’nin araba, mekatronik ve uran mühendisliği bölümlerinden oluşan mühendislik medrese kampüsünün temellerinin da teşrinievvel ayında atılacağını atılacağını rapor etti. Sanayi bölgesinde üretimevi topluluğu mensur etmediklerinin altını çizen Direnç Özdemir şöyle konuştu:

“Biz burada darülfünun, amme, endüstri iş birliği ekosistemini inşa ediyoruz. Anadolu 5.0 adını verdiğimiz mimarlık konseptimizi şevket büyüklerimiz haddinden fazla beğendiler amma işimizin çokça baskı olduğunu dahi söylediler. Balaban ihtimalle başaramayacaksınız demişlerdi. Bugün itibariyle görüyoruz ki şu anne büyüklüğünde kestirmece 20’ye mail sanayi kuruluşumuza ruhsat vermiş durumdayız. Haddinden Fazla şükür ki Küçük Asya 5.0 adını vermiş olduğumuz, Küçük Asya’nun sivil mimarisini endüstrideki yorumlanışı niteliğindeki bu mimaride belki birlikte dünyada bir tane bire bir örneğini burada nesir ediyoruz. Hem bedii amma benzeri o kadar da yeşil binalar nesir ediyoruz burada. beher tesisimiz sosyal donatı alanlarımız de dahil seçkin fabrika tesisi TSE yeşil yapı kriterleri ile inşa edilmekte. Bu anlamda inşallah hem Türkiye’üstelik hem dünyada tıpkısı ilki iyice, yeşil Yalova’mızda gerçekleştirmiş olacağız. O pencere mekanlı, silikon cepheli, cansız, kimliksiz ve yeşil mutabakata yeraltı yapılar yerine burada hem kültürümüz yaşatan hem bile yeşil binalarla bahtiyar çalışanların topluluğunu bilcümle birlikte mensur etmiş olacağız.”

DÜRÜST Öğür Yalova Saylav Meliha Akyol ise iktidarı dönemlerinde zaman gelinen noktada Türkiye’nin herhangi bir yerinin yapı yeri alanına döndüğünü anlatım etti. Akyol, ekonomik kriz varken birlikte çalışmaların hemencecik devam ettiğine dikkati çekti.

SELIM Fırka Çankırı Milletvekili Sağlıklı Çivitcioğlu ise firma sahibi Özgür Karakuş’un kız kardeşinin eş olması cihetiyle temel atma törenine katıldığını belirtti. Çivitcioğlu, Türkiye’nin 20 seneden beri eğitim bilimi, muvasala, keyif, ekin ve hesaplı alanlarda çokça iri kazanımlar elde ettiğini söyledi.

Temiz Döküm ve Araba Umumi Müdürü Hür Karakuş ise teknolojik yatırımlar fayrap etmek ve istihdamlarını tezyit etmek istediklerini belirterek, “24 yıllık geçmişimizde 45’ten fazla ülkeye dış satım yaptık. Ürünlerimizin yüzde 95’ini ihraç etmekteyiz. Ar-ge yapıyoruz, tasarlıyoruz ve daima büyüyoruz” diyerek konuştu.

Konuşmaların peşi sıra tören düzeni üyeleri fabrikanın temeline önce betonu atan butona bilcümle gelişigüzel bastı. Temel atma törenine Ilbay Muammer Erol, Yalova Uray Komutan Vekili Nusret Karaalioğlu, Altınova Belediye Reisi Dr. Pek Oral, Termal Belediye Reisi Hüseyin Sinan Acar, Taşköprü Belediye Reisi İsmail Aslan, İl Itimat Müdürü Semavi Topaloğlu ve İl Bitirmiş Başbuğ Yardımcısı Miralay Özkan Nadir birlikte katıldı. – YALOVAShare: