Yalova ekonomi haberleri… Yalova’da 35 çiftçiye 500 bin nüsha kıvırcık marul fidesi dağıtıldı

Yalova’bile Tohumdan Çatala Kışlık Göveri Projesi çerçevesinde 35 çiftçiye 500 bin nüsha kıvırcık fidesi dağıtıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün İl Özel İdaresi marifetiyle üstelik desteklenen Tohumdan Çatala Kışlık Sebze Projesi çerçevesinde kentteki çiftçilere fide dağıtımı düzenlenen törenle yapıldı. Müdürlüğün bakım binası bahçesinde gerçekleştirilen programda mütekellim Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, 2022 yılı süresince 25 projeyi hayata geçirdiklerini anlattı. Kamunun 9,5 milyon lira desteği ile 2 bin 370 çiftçiye bindi sağlandığını anlatan Parıldar, 6,5 milyon liranın fidan çiftçiye verilirken 3 milyon liranın ise yatırım projelerine aktarıldığını kaydetti. Tohumdan Çatala Kışlık Göveri Projesi üzerine birlikte vukuf veren Parıldar, gözyaşı semere ve sebze tüketimin çetin olduğu Marmara Bölgesi’ne Antalya ve Mersin Ağacı üzere illerden ağırlıklı yerine ürünlerin geldiğini hatırlattı. Geri Hizmet maliyetlerinin işaret fiyatlarını yükselttiğini, transfer süresinde üstelik yayın tazeliğinde kayıp yaşattığına dikkati çeken Parıldar, şöyle konuştu:

“İyi Ekincilik Uygulamaları ile hele tüketimin ağırbaşlı olduğu illerde hem üretim alanlarını etken kullanma hem da bu illere mail şehirlerde üretime kazandırabileceğimiz alanlarla ilgili projeler yapıyoruz. 2022 yılının ilkbahar döneminde yaptığımız proje ile 150 bin TL bakanlığımızdan soy sağlayarak zürriyet tedarikinde bulunmuştuk. 150 bin liralık birlikte İl Özel İdaremizden nesep sağlayarak tohumlardan fide alarak baharat sürecinde projemizi tamamlamıştık. Güz döneminde kullanılmamış yaptığımız proje ile zaman kıvırcık koyun fidesi dağıtacağız. Kestirmece 2 milyon adet fideyi çiftçilerimize sağlıyoruz. Çiftçilerimiz ürünlerini pazara tarh sürecinde kısaca 1 mahiye idrak elde edeceğiz. Bir zamanda üretimde dahi kesintiye mahal vermemiş olacağız.”

“Bu toprağı hizmet etmek, yersiz, verimsiz tutmak lazım”

İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, İl Özel İdare olarak ekincilik projelerine destek vermekten hava büyük mutluluk duyduklarını araz. Toprağın önemine değinen Soygüzel, “Bu toprağı harıldamak, boş, işsiz bırakmamak geçişsiz. Yalova arazisi bir iki ve eşsiz ayrımsız meydan. Bu anlamda ağır tıpkı rant, yapılaşma baskısıyla karşı karşıya olan ayrımsız saha. Bütün toprak sahipleri ‘imar gelsin’, ‘yerimi müteahhitte vereyim’ beklentisi içre değil. Sizin gibi yerlerini üretimde kullanan ve bundan gelir elde etmeyi yeğleme eden insanların olması dahi bizim üzere büyük benzeri alacak” diyerek konuştu.

Soygüzel, 2023 yılında da tarımda işbirliklerine bitmeme ederek verilen destek miktarlarını da artıracaklarını sözlerine ekledi.

Projeden faydalanarak fide desteği alan Kazımiye köyü üreticilerinden Yasemin Öner ise bu güne kadar pazı, karalahana ve marul fidesi aldığını söyledi. Öner, fide desteğinin etkili yerine istihsal yapmalarına katkı sağladığını söyledi.

Konuşmaların peşi sıra çiftçilere protokol üyeleri tarafından fideleri teslim edildi. Programa Ilbay Yaşamış Erol, Yalova Cumhuriyet Başsavcısı Ruh Bayar Bikes birlikte katıldı. – YALOVA

Share: