Yağmur İstanbul’u tutsak aldı! İşte mahdut geneli hava şartları raporu

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü eliyle yapılan son değerlendirmelere bakarak: Ülkemiz genelinin parçalı ve çokça bulutlu, Marmara’nın kuzey ve doğu akarsu, Karadeniz, (Eskişehir dünya) İç Küçük Asya, Doğu Akdeniz, Maşrık Rum ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin boğanak ve gök curcunalı bora yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop dünya) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin lep kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin şarki ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın batı kesimlerinde yerel akva olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Gelgel sıcaklıklarının; şimal, çöz ve batı kesimlerde sezon normallerinin 4 ila 8 basamak altında, şarki bölgelerde sezon normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Alelumum şimalli yönlerden belli belirsiz, ara sıra mutedil kuvvette, Marmara, Şimal Iye kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Şark Akdeniz kıyıları ile Doğu Rum’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden sağlam (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop dünya) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin yaka kesimleri, Tokat, Yozgat ve Kayseri’nin şarki ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın garp kesimlerinde yerli kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek damarı bozuk şartlara karşı (dangadak hâkim, su baskını, sebep, yağış çabucak kuvvetli rüzgar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Yıldız Ege kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Doğu Akdeniz kıyıları ile Gün Doğusu Küçük Asya’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden sağlam namına (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara alın dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlanmış, bölgenin kuzey ve doğu çevrelerinin bora ve gök ses boğanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevreleri ile Kırklareli kıyılarında yerel sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; şimalli yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlu geçeceği anlayış ediliyor. Rüzgarın; Şimal Veli kıyılarında şimalli yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, Maşrık Akdeniz ile Antalya çevrelerinin aralıklı boğanak ve asuman curcunalı boğanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Yağışların; öğleden bilahare Osmaniye, Hatay kıyıları, Adana’nın kuzey ve doğusu ile Kahramanmaraş’ın garp ilçelerinde evcil kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Şark Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden akva (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, Eskişehir dış nahiye genelinin aralıklı bora ve asuman gürültülü bora yağışlı geçeceği durum ediliyor. Yağışların; Sivas çevreleri ile Kayseri’nin şarki ilçelerinde yerli akva olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, kesim genelinin aralıklı boğanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların; öğleden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevreleri ile Kastamonu kıyılarında evcil akva olması bekleniyor. Rüzgarın; Sinop çevrelerinde kuzeybatıdan akva (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve ŞARKI KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlu, bölge genelinin fasılalı sağanak ve gök curcunalı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Gün Doğusu Karadeniz kıyıları, Samsun ve Cıvıl Cıvıl çevreleri ile Tokat’ın maşrık ilçelerinde yerli namına kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Samsun çevrelerinde kuzeybatıdan akva (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

MAŞRIK ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, bölge genelinin espaslı boğanak ve gök gürültülü boğanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğusunda güneyli yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, Siirt, Gaziantep, Kilis ve Batman çevrelerinin bora ve gök patırtılı bora yağışlı geçeceği oranlama ediliyor.Share: