Vekil Kirişci: “Tarım ihracatı 30 bilyon dolarları aşacak”

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “Biz 2002’da 3 bilyon 700 milyon dolarlık tarım ihracatı yaparken bugün 25-26 milyar dolarları gördük. Bu inşallah 30 bilyon dolarları aşacak” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel başkanlığındaki Nevşehir heyetini kabul etti. Bakanlıktaki Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programda konuşan Bakan Kirişci, tarımın dünyadaki global krizlerden kaynaklı herkesin ilgisini çektiği bir düz olduğunu söyledi.

“Bu ülkede 2 milyon 100 bin hektar ekincilik arazisi benzeri şekilde tarım dışına çıktı”

Icra Vekili Kirişci, şöyle devam etti:

“Bu devlet bir ekincilik ülkesi ancak düşünün benzeri tarım kanunu yoktu. Atatürk’ün hayatta olduğu dönemde gündeme gelmesine karşın tarım sigortaları konusu tıpkısı mevzuata sahip değildi. Sosyete üreten, fide geliştiren insanlar üzere onların emeklerini, karşılığını teyit eden tıpkısı ıslahçı hakları kanunu yoktu. Ekincilik ürünleri eser namına 3 ayda hasat edilir, 12 ayda tüketilir. Nereden baksanız 11-12 maaş benzeri periyotta bu ürünleri depolayacak lisanslı depolar yoktu. Lisanslı depoculuk kanunu ülkemize kazandırıldı. Bu ülkede 2 milyon 100 bin hektar ekincilik arazisi benzeri şekilde ekincilik dışına daha çok. Bu 32 yılda tarım dışına sâdır alan Konya ve Sivas’ın mecmu ekincilik yapılan alanının adam değeri olan bir kayran.”

“Ekincilik ihracatı 30 milyar dolarları aşacak”

Sektörü büyütecek olan şeyin mevzuatlar olduğunu söyleyen Bakan Kirişci, ekincilik ihracatının 30 bilyon doları aşacağı mesajını vererek, “2002’üstelik biz 3 bilyon 700 milyon dolarlık tarım ihracatı yaparken bugün 25-26 milyar dolarları gördük. Bu inşallah 30 bilyon dolarları aşacak. Benzeri taraftan özlük artıyor, bire bir taraftan misafirler artıyor aynı taraftan dış satım artıyor amma benzeri birlikte toplumun ihtiyacı artıyor. Tığ büyüyen, büyümesini sürdüren benzeri ülkeyiz. Bu büyüme bitmeme edecekse buna makul çalışmalar atmak zorundayız” dedi.

“Hububatta 6,4 milyon tonu bulduk”

“Ati yıl ülkemiz için, cumhuriyetimizin 100 yılı geride kalacak. Yeni 100 yılı Cumhurbaşkanlığımızın gözetiminde Türkiye 100 yılı olarak adlandırıyoruz. Bu 100 yıl Türkiye’nin toptan benzeri aktör olduğunu kabullendiği döneme balya geliyor olması anlamlı olacaktır” diyen Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci, buğdayın Türkiye için ciddi benzeri eser olduğuna dikkati çekerek, “Bizim üzere buğday mühim ayrımsız üründür. Hububatta 6,4 milyon tonu bulduk. TMO bizim forma bankamızdır. TMO’nun deposunda eğer bu mahsulat peki ise TMO piyasada falsolu yapana bunu en ağır şekilde cezasını ödettirir. Amma bu konuda vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını arz ferah şekilde TMO yönetiyor. Ayrıksı alanlarda da çalışmalarımız devam ediyor. Yasaklanması gereken ürünleri yasaklarken düz vadi durumlarda ihracatının önünü açıyoruz. Hiç yasaklamadığımız ürünler bile var” diye niteleyerek konuştu.

Nazır Kirişci’den ‘site tarımı’ vurgusu

Ürünlerin tüketilecek bölgeye bambaşka ayrımsız bölgeden gelmesinin lojistik maliyet açısından efdal olduğunu, bunun kent tarımıyla çözülebileceğini vurgulayan Icra Vekili Kirişci, şunları kaydetti:

“Lojistik maliyetleri akıbet basamak efdal, bunları süfli çekmiş olacağız. Burada iz tazeliğini genişlik hassaten geçmek gibi durumumuz olacak. Nevşehir Kozaklı’ya ati olursak kırsal kalkınma çalışmalarımız var. Biz bu şehir tarımı yardımıyla kentlerimizin mümkünse ortamında İstanbul, Ankara ve İzmir başta atılmak üzere değilse çevresinde ama burada Nevşehir Kozaklının ayrı bir durumu var çünkü buranın turizm potansiyeli var. İstanbul, Ankara, İzmir ile başladık, ama Kozaklı’de jeotermalin bulunması bizim amacıyla çokça nazik tıpkı inayet. İnşallah bunun temelini ati sene atacağız. O bölgede ayrıksı jeotermal kaynakları varsa yine Kozaklı’birlikte yapılacak. Tığ kente göçü bire bir tereyağını tecezzi edip margarine intikal üzere görüyoruz. Bu istihdam ve üretimle ego Nevşehir’i kentten kırsala dönüşe örnek olacağını düşünüyorum.”

Nevşehir heyetinde Ilbay Becel’in beraberinde AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Güllabi ve Yücel Menekşe, Nevşehirli gelişim adamları ile çiftçiler düz aldı. Kabulde Vekil Kirişci’ye Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider zevcelik etti. Program, Nevşehir heyetinin Icra Vekili Kirişci’ye bergüzar arz etmesiyle serencam buldu. – ANKARAShare: