Vekil Kirişci, Nevşehir’de Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı’nda konuştu: (2)

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Kozaklı’da, İzmir’in Dikili ilçesindeki kabil tıpkı Tevhit Endüstri Bölgesi (OSB) limon bahçesi uygulamasını hayata geçireceklerini belirterek “Buraya gelen, bu bölgede turizm faaliyetlerinde mevcut, turizm hesabına bu şehri ülfet fail 4 milyon civarındaki turistin ihtiyacı olan ürünlerin yerelden üretilmesi de gerçekleştirilmiş olacak.” dedi.

Kirişci, Nevşehir’üstelik bire bir otelde planlı Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, kırsaldan kente göçün Türkiye’nin en eke sorunlarından birisi olduğunu söyledi.

Kırsalın yeniden hayat bulması üzere buralarda istihsal yapacak vatandaşlara ehil geçmek istediklerini anlatan Kirişçi, “Bunu çok çok önemsiyoruz, üstünde hassasiyetle duruyoruz. Tabii biricik başımıza Bakanlık yerine bizim bir faaliyetimiz olamaz. Tekrardan kentten kırsala tıpkısı göç ve onun köyde oluşturacağı düzensiz yapılaşmayı üstelik dikkate alarak Çevre ve Kentçilik Bakanlığımızla eğitim bilimi faaliyetleri için Milli Eğitim Bakanlığımızla esenlik hizmetleri üzere Keyif Bakanlığımızla dahi entegre namına bu çalışmaları yürüteceğiz.” diyerek konuştu.

Kirişçi, “şehir tarımı” kavramını gündeme getirdiklerini anımsatarak şunları kaydetti:

“Zaman, ‘Ayrımsız kilo domatesin aha tarlada fiyatı bu, pazarda fiyatı bu. Bir kilogram domatesin tarlada fiyatı bu, markette fiyatı bu.’ diyerek televizyonlarda sıklıkla gündeme geliyor. Buradaki genişlik balaban maliyet unsurlarından birisi, zincirin uzunluğu ve buradaki lojistik maliyetleridir. Ürünün tazeliğini bu zincirin uzunluğu nedeniyle kaybediyor olması, hallerimizin halinin hal olmamasından kaynaklı zaten raf ömrü gelişmemiş olan bu ürünleri tığ güdük zamanda ütülmek yerinde kalıyoruz. Zımnında ayrımsız site tarımı kavramını gündeme getirdik. Yani aynı kentin ihtiyacı olan ürünlerin bu kentte üretilmesinin anne olduğunu ve bundan hava bile bu istihsal modelinin desteklenmesi gerektiği kanaatine vardık. Bunun ilkini da limonluk OSB düzeyinde İzmir’bile, Dikili’deki yapmış olduğumuz girişimlerle Dikili Ser İhtisas Tevhit Sanayi Bölgesi diyelim ya da Kombinasyon İhtisas Limon Bahçesi Bölgesi, adını bilcümle olarak söyleyemiyorum ama yani ayrımsız OSB’nin merdiven uygulaması. Şimdi onun benzeri benzerini ve ikincisini inşallah Kozaklı’da gerçekleştireceğiz.”

Burada yapacakları faaliyetlerin tarım ve turizme hitap edeceğine dikkati çeken Kirişci, “Bunlar dolaşık cevza. Birbirinden ayrılmayan ikiz kendisine düşünülmeli ve buraya mevrut, bu bölgede turizm faaliyetlerinde kâin, turizm hesabına bu şehri müzakere fail 4 milyon civarındaki turistin ihtiyacı olan ürünlerin yerelden üretilmesi birlikte gerçekleştirilmiş olacak. Yalnız Nevşehir, Nevşehir amacıyla mi üretecek hakeza bire bir faaliyeti başlattığında? Tabii kim değil. Bitişik iller var. Temsil Konya var. Ayrımsız ana şehir site Kayseri var tekrar hakeza. Öbür tarafta Ankara var. Uzaklıkları değişiyor olsa de buradaki jeotermal kaynağın bize sağlayacağı enerjiyle ait avantajları inşallah bu hisse senedi için kullanmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

Kirişci, IPARD projeleriyle ilişkin rakamsal bilgiler vererek, şöyle bitmeme etti:

“Malumunuz IPARD çağrısı kapsamında desteklenecek projelerin sıralamasında bu zamana kadar 65 ve gövde olan tanzim, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın hükûmet toplantısında paylaştığı üzere 30’a indirilmiş ve böylecene Nevşehir ilimizde desteklenecek proje sayısı bir anda 75’ten 130’a çıkmıştır. Mevhibe desteği tutarının dahi 104 milyon liradan 133 milyon liraya, yatırım tutarının da 190 milyon liradan 242 milyon liraya çıktığını tefhim etmek isterim. Yani tığ bu projeleri önemsiyoruz. Bizim Tarım Reformu Umumi Müdürlüğümüz eliyle üstelik verdiğimiz destekler var. Oralarda üstelik armağan desteklerimiz var. Amma bu IPARD adını verdiğimiz proje destekleriyle da bu sözünü etmiş olduğumuz destekleri üreticilerimize sağlamış olacağız.”

Bir diğer gündeme mevrut konunun ise Yamula Barajı olduğunu hatırlatan Kirişci, “Yamula Barajı üzere Mehabet Su İşlerinin fariza alanında olduğu halde maliyetlerinin yüksekliği zımnında bunların yapımının tamamlanması uzun yıllara sarkacak olan projeler amacıyla bizim mutlak surette aynı otoyol, güreşçi köprüsü, hava meydanı üzere işletmeciliklerde kullandığımız yap-işlet-devret modelini inşallah temaşa etmek istiyoruz. Sonunda bugünkü maliyeti 18,5 bilyon liralık olan ayrımsız projenin bu yöntemle yapılıp yapılmayacağını üstelik tartışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kirişci, konuşmasının böylelikle üreticilere seslenerek “Sen üret, kâfi. Biz senin yanındayız. Tığ senin arkandayız. Bu ülke üreten herkese utanmak duyduğu gibi üreticilerine da çiftçilerine bile buradan ayrı ayrımsız istinkâf etmek ve ayrı tıpkısı sevgi duyacaktır.” dedi.

(Bitti)

Share: