Vekil Karaismailoğlu, SELIM Fırka Eskişehir İl Başkanlığında partililerle buluştu Açıklaması

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “İnşallah bugün Ukrayna’daki görüşmeler sonucunda dahi genişlik bodur zamanda burada bir barışın sağlanması, onu üstelik Türkiye’nin ve Sayın Cumhurbaşkanı’mızın öncülüğünde sağlanması en büyük dileğimiz. İnşallah arz gücük zamanda bu kavga bitecek.” dedi.

YANLIŞSIZ Parti İl Başkanlığını müzakere eden Karaismailoğlu, burada yaptığı konuşmada, 100 yıla sığacak işleri 20 yıla sığdırıp uyanık tıpkı YANLIŞSIZ Öğür hükümetleri dönemi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna’daki temaslarına değinen Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Bakın ‘bu dünya lideri’ emretmek, ‘önder’ emretmek böyle aynı şey rüfeka. Dünya barışını keşfetmek için savaşın bütün aktörleriyle uygun mülaki biricik reis Sayın Cumhurbaşkanı’mız. Hakikaten Tanrı ona afiyet, ayrıntılı dünya malı versin. Türkiye’ye yetmiyor, bütün dünyayı yönetiyor. O yüzden doğrusu biz Cumhurbaşkanı’mızla çekicilik duyuyoruz. O, Türkiye için hakikaten balaban bir fırsat ve bu 20 yılda ülkemiz amacıyla yapılanlar onun liderliğinde, onun ekibinin ortaya çıkardığı işlemler bütün acun tarafından yakından takip edilmekte ve bugün dünyada şayet tıpkı yerde barış olacaksa dünyada tıpkısı yerde benzeri akse varsa Sayın Cumhurbaşkanı’mız ve Türkiye’nin görüşleri birinci derecede dikkate alınıyor ve bu görüşler Sayın Cumhurbaşkanı’mızın iletişim gücü ve onun görüşmeleriyle bu mesail çözülmeye çalışıyor. İnşallah bugün Ukrayna’daki görüşmeler sonucunda üstelik yeryüzü güdük zamanda burada bire bir barışın sağlanması, onu de Türkiye’nin ve Sayın Cumhurbaşkanı’mızın öncülüğünde sağlanması genişlik büyük dileğimiz. İnşallah yeryüzü güdük zamanda bu uğraş bitecek.”

“Trafik kazaları yüzde 80 azaldı”

Vekil Karaismailoğlu, serencam 20 yıldır Bakanlığının 183 bilyon dolarlık envestisman yaptığını aktararak, gerçekleştirilen projelerle yılda 7 milyar saat tasarruf sağlandığını vurguladı.

Kısalan yollarla 1 milyar litre akaryakıttan artırım sağladığını vurgulayan Karaismailoğlu, “28 bin 600 kilometreye kullanılmış olan bölünmüş yollar yardımıyla müktesep olan güvenli, konforlu yollar sebebiyle trafik kazaları tekmil yüzdelik 80 azaldı. Değme yıl kamu 9 bin 500 birey kurtarıyoruz, bu tehlikesiz, konforlu yollar yardımıyla. Çıktı, esas koltukta gidilen yollar keyfe dönüştü. Sistem ferah ferah yola çıkıyor. İstediği yere bodur zamanda gidiyor.” diye niteleyerek konuştu.

Karaismailoğlu, muhalefetlerin iktidarlar kadar demokrasilerde mefret olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:

“Vatana, millete bakım yolunda tehalüf iktidarları motivasyon paha. Bu yönde eleştirir. Vatana, millete hizmet konusunda henüz şişman isteklendirme edici peki amma maalesef ülkemizde tek hal üretmeyen hiçbir düşün üretmeyen tıpkı mugayeret ve yalanlarıyla dedikodularıyla maalesef yapılan hizmetleri birlikte karalamaya çalışan aynı tehalüf var. Bu da bizim kaderimiz. Buna da katlanacağız amma hiçbir antlaşma çalışmamızdan, vatanımıza, milletimize çalışmamızdan ivaz vermeden hizmetlerimize devam edeceğiz.”

Çıpa yollarına serencam yıllarda önem verdiklerini vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, demir hat sektörünün haddinden fazla muhteşem ve efdal teknoloji müstelzim tıpkısı gelişim olduğunu kaydetti.

Yerli ve milli teknolojiyle demir hat yatırımlarının bitmeme edeceğini tamlayan Karaismailoğlu, şunları aktardı:

“Biliyorsunuz ülkemiz hızlı trenle elan eskimemiş tanıştı. Eskişehir üstelik bunun cemi ortasında ve yer bol şekilde, yer çok şekilde Eskişehir’i kullanıyor çipo yolumuz. İnşallah buradaki bu birinci sınıf, emin, demir hat keyfine bittabi Eskişehir’i yaşatmışsak, 2053 planlarımızda de bu konforu, bu güvenliği Türkiye’nin 52 şehrine da 2053 yılına kadar yaşatacağız. Şu anda parçalanmamış 4 bin 500 kilometrelik demir yolu hattında şu zaman imal çalışmaları bitmeme ediyor. Önümüzdeki 2 yılın böylelikle Gaziantep’ten trene binen tıpkısı vatandaşımıza akıcı yerine demir yoluyla Konya, Ankara, Eskişehir’den İstanbul’a ayrıca oradan Edirne Kapıkule’den Avrupa’ya büyüklüğünde yolculuk ika imkanı sağlayacağız. Bu yolda bile makro çalışmalarımız var, çalışmalarımız bitmeme ediyor. demir yolu, karbon emisyonunun sıfırlanması, karbon nötr anlaşmalarımız doğrultusunda bildirme heybetli yatırımlarımızdan benzeri tanesi. Alelhusus fosil yakıtlı türevlerinden alarga etmek amacıyla üstelik demir hat yatırımlarımıza önem veriyoruz. Geri Hizmet maliyetlerin azaltılması için de demir yolları çokça kocaman. Limanların OSB’lerin çıpa yollarına bağlanması bunlar önceliklerimiz arasında olan yeryüzü yetişkin işlerimizden benzeri tanesi.”

“Uzayda kişi uydusuyla dubara edilen 10 ülkeden biri olacağız”

Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’nin 2 uydusunun uzaya fırlatıldığını anımsatarak, bakir yavru enformasyon uydusunu uzaya fırlatan ender ülkelerden biri olduğunun altını çizdi.

TÜRKSAT 6A uydusunun Ankara’de üretim süreçlerinin bitmeme ettiğini anlatan Karaismailoğlu, “2023 yılı TÜRKSAT 6A üzere uzaya fırlattığımızda uzayda özlük uydusuyla katakulli edilen 10 ülkeden benzeri tanesi olacağız. Tığ diyoruz ya ‘Uzayda izi olmayanın dünyada gücü olmaz.’ Tığ üstelik bu doğrultuda çalışmalarımızı arttırarak bitmeme ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Karaismailoğlu, yatırımları sonucunda bu büyüklüğünde genişleyen, büyüyen çıpa yollarında demir hat araçları ve ekipmanlarının da kebir olduğunu belirterek, yerli, milli demir hat ekipmanları ve araçları üretilmeye başlandığını vurguladı.

Türkiye Raylı Dizge Araçları Sanayii AŞ’nin (TÜRASAŞ) Eskişehir’deki fabrikasının kıymetli olduğuna değinen Karaismailoğlu, şöyle dedi:

“Alelhusus aceleci trenler, metrolar, tramvaylar üstüne üstelik mefret çalışmalar var. Alelhusus Eskişehir’deki TÜLOMSAŞ fabrikamızda lokomotifler, vagonlar… Hatta bugün çokça hususi benzeri aracın demir hat trafiğine katılması törenini yaptık. Dünyadaki ender araçlardan tıpkı tanesi demir hat cuşiş sönüm aracı. Tamamen Eskişehir’da evcil ve milli namına üretildi ve demir yolu filosuna katıldı. E-5000 Milli Elektrikli Anahat Lokomotifi’nin üstelik Eskişehir’dahi istihsal çalışmaları devam ediyor. Gelişen, büyüyen çıpa yolunun ihtiyacı olan demir hat araçları ve bunların ekipmanlarını domestik ve milli ağırlıklı olarak teksir hedefimiz var. O maksat doğrultusunda üstelik bunu gerçekleştirmiş bulunmaktayız. 2035 yılına büyüklüğünde yılına büyüklüğünde yaptığımız planlamalarda demir yolu araçlarında tam 40 bilyon avroluk aynı münasebet var Türkiye amacıyla. Bunun dış satım kısmını de katarsanız bu çokça daha büyüyecektir. Eskişehir’deki üretimlik de bizim amacıyla olmazsa olmazdır. Bu fabrikamız artık üstelik büyüyerek Türkiye’nin çıpa yolları sektörüne araç üreten ve araçların ekipmanlarında yine hizmet onarımları eden, hem üretim hem ihracatını özne, teknolojisini geliştiren Ar-Ge merkezleriyle alay malay burası doğrusu Eskişehir TÜRASAŞ Fabrikası bizim üzere haddinden fazla nadir.”

Iblağ ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Eskişehir’de yapımı devam eden kara yollarının şantiyelerine uğradığını hatırlatarak, “Seyitgazi-Kırka yolu, Eskişehir’in beklediği yeryüzü şanlı işlerden bir tanesi. Onun dahi öneminin farkındayız ihvan. Hiç endişeniz olmasın. Bu yıl içerisinde ihalesini yapıp inşaatına başlayacağız inşallah. Oradaki kazaları dahi ortadan kaldıracağız. Bundan tek endişeniz olmasın.” dedi.

Projeleri planlarken akla yatkın para yöntemleri tefrik etmek gerektiğini anlatan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Doğru mal yöntemleri seçtiğinizde bu büyüklüğünde kısa zamanda bu kadar büyük projeleri bitirip hayata kazandırıyorsunuz. Yani bir tarafta Çanakkale Köprüsü gibi dünyanın yeryüzü faziletkâr saygınlık ve genişlik faziletli uygulayım bilimi mucip tıpkı projesini 4 yıl kadar gücük ayrımsız sürede bitirirken, Anadolu’da da bölgesi üzere sunu nadir işleri de bire bir anda cingöz olduk. Bir tarafta Çanakkale Köprüsü, tıpkı tarafta Rize Artvin Hava Meydanı, bir tarafta Kömürhan Köprüsü… Bunları bir anda bitirebiliyoruz amma bunlar bütçesel namına makul para yöntemleri seçtiğinizde bunları tıpkısı zamanda ve yeryüzü güdük zamanda bitirebiliyorsunuz. Bakın Bolu Dağı Tüneli efsanesi vardı yıllarca. Bütün 17 sene bitirilememiş ayrımsız proje.

Bakın bu anlattığım Çanakkale Köprüsü, Osmangazi Köprüsü kadar projelerin yanı sıra akıbet paye yalın kat olan ayrımsız projeyi 17 yılda bitiremeyen bir Türkiye vardı. Neden bitirilemedi? Çünkü akıllıca para yöntemleri seçilmemiş, akilane ve domestik müteahhitlerin olmadığı ayrımsız çevrim, ecnebi mühendislik çözümleriyle uğraşılan bir çağ, paralarımızı yatırmışız ama ortada aksiyon de yok amma bugüne geldiğimizde bakın bu kadar kıymetli iri projeleri 3-4 sene kabil benzeri zamanda bitiren tıpkısı talih. Bolu Dağı Tüneli’nin sadece10 sene gecikmesinin Türkiye ekonomisine zararı cemi 400 milyon dolardır. Çanakkale Köprüsü’nün hoppadak 1,5 sene er bitirmesinin Türkiye ekonomisine katkısı tamlık 600 milyon avro. Arife haset Osmangazi Köprüsü’nden cemi 80 bin açacak geçti. Ulaşımın önündeki bilcümle sıkıntıları ortadan kaldırdığımız amacıyla 26 milyon aracın Türkiye genelinde ferah ferah debi ettiğini görüyoruz.”

“Milletimizin gönlüne koparmak için rastgele yolu deneyeceğiz”

Bakan Karaismailoğlu, 2023 seçimlerinin önemine değinerek, şunları bildirdi:

“Bu 20 yıldır yaptıklarımızın, bu ülkemizin kazandığı faydaları durumunda akıllıcasına olarak kazanmak, onlara ehil geçmek ve bunların elan iyisini tahsis etmek için el birliğiyle 2023 seçimlerinde kıpırdak bire bir şekilde Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde atlatmamız bizim genişlik büyük görevimiz. O yüzden bıkmadan, usanmadan milletimizin gönlüne koymak amacıyla gelişigüzel yolu deneyeceğiz. Bunları hep anlatacağız. Karşımızdaki beceriksizlerin üstelik hangi kadar meraklı olduğunu, muvaffakiyetsiz olduklarını birlikte vatandaşımıza, milletimize anlatacağız. Hemen Eskişehir’bile değil, bunların beceriksizliklerini İstanbul’bile, İzmir’üstelik dahi görüyoruz. Maatteessüf bunların işle, vatandaşın derdiyle dertleri bulunmayan. Aynı 6’lı masada olduğu üzere… 6’lı masa, altındakilerle birlikte 7’li masa diyebilirsiniz. Ülkenin geleceği ve ülkenin önüne çıkabilecek sorunlarla ilgili biricik çözümleri işte ağzından duydunuz mu? Bilcümle dertleri öz gelecekleri, öz ikballeri, onu konuşuyorlar.”

AK Parti İl Başkanı Zihni Aktif birlikte Nazır Karaismailoğlu’nu ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Programda DOĞRU Tümen Eskişehir Mebus Nabi Cebbar ve MHP İl Başkanı İsmail Candemir ile partililer hazır bulundu.Share: