Vekil Gelgel: “Daha Çok Enkazını Bildirme Bodur Zamanda Kaldıran, Vatandaşına Sunma Bodur Zamanda Vasıl Bir Türkiye Var”

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Çalım, TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçe sunumunda; “Çıktı enkazını yeryüzü gücük zamanda kaldıran, vatandaşına yer gelişmemiş zamanda vasıl bire bir Türkiye var. Krizi sunu doğru ve aceleci şekilde yöneten tıpkısı Türkiye var. Devletine güvenen benzeri kavim ve yaraları hızlıca kuşatan bir Türkiye var” dedi. Çekicilik, içtimai şevket hamlesiyle ülkede göz ve kira fiyatlarındaki artışın durdurulduğunu söyledi. Sosyal hane projesine başvuran 8 milyon vatandaşın 5 milyon 135 bininin kuraya katılmaya türe kazandığını anlatan Kurum, başvuruların 2 milyon 30 binini çoluk çocuk, 505 binini emekliler, 256 binini engellilerin oluşturduğu bilgisini verdi.

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda, bugün Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 2023 yılına ilgili bütçe yasa teklifi görüşülüyor. Bakan Garaz Çalım, bütçe sunumunda, şu açıklamaları yaptı:

“TÜRKİYE YÜZYILI VİZYONU…: Geçtiğimiz hafta, milletçe büyük bire bir coşkuyla kutladığımız Cumhuriyetimizin 99. sene dönümünü gine kutluyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın milletimize ve dünyaya car ettikleri Türkiye Yüzyılı vizyonumuzun ülkemiz için, ermiş milletimiz için hayırlar getirmesini kâm ediyorum.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAŞKANLIĞI BÜTÇESİ 154 MİLYON TL: 2023 yılı Bütçe Teklifi’nde; Bakanlığımızın bütçesi 24 bilyon 321 milyon 48 bin liralık namına saha almaktadır. Bunun birlikte; Tapu ve Kadastro Umumi Müdürlüğü’müzün bütçesi 3 bilyon 68 milyon 236 bin liralık, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’müzün bütçesi 1 bilyon 603 milyon 859 bin teklik, İklim Değişikliği Başkanlığı’mızın bütçesi ise 154 milyon 182 bin liradır.

KONUT VE KİRALARDA ARTIŞI DURDURDUK: Ev ve kira fiyatlarında artışlar meydana geldi. İşte bilcümle dünyanın sosyal heybet anlayışını rafa kaldırdığı böylesi tıpkı dönemde, icar ve göz fiyatlarının arttığı benzeri ortamda; Türkiye, milletin olanı millete yöneltmek için, dev aynı toplumsal büyüklük hamlesini harekete geçirmiştir. Yaptığımız sosyal bölük projelerimizle, basamak ve kiralarda görülen artışı durdurduk. Zaman Türkiye’miz, küresel buhranların ortasında ışıltılı benzeri felek olmuştur. Türkiye Yüzyılı iddiasını ortaya koyan küresel bir oyuncu haline gelmiştir. Gelişigüzel eşya ve durumda, milletimize bakir yuvalar yapmayı, yavrularımıza huzurlu bire bir gelecek sunmayı bilmiştir. Ülkemizin bu başarısının yer oylumlu nişanesi; 26 bin içtimai donatısıyla alay malay inşa ettiğimiz, 1 milyon 170 bin içtimai bölük olmuştur. Isıdam yuvalarında, geleceğe güvenle vekil 5 milyon vatandaşımız olmuştur.

DURMUYOR, DURAKSAMIYORUZ: Cemi 1 trilyon 317 milyar lira envestisman değeriyle dünyaya denk olan bu sosyal celal uygulamasını; 38 almanak mensur, mamure ve diriltme tecrübesine eş, domestik ve milli imkanları millet hesabına ve millet yararına seferber eden TOKİ Başkanlığı’mızla gerçekleştirdik. Tabi durmuyor, duraksamıyor, milletimize yuva kazandırmaya devam ediyoruz. Şu zaman 81 ilimizin tamamında; birlik 750 şantiyemizde aralıksız demeden çalışıyor; halihazırda 135 bin konut ve sosyal eserin inşasına devam ediyoruz. Bu yılsonuna büyüklüğünde, 60 bin konutumuzu tamamlayarak, ailelerimizin 2023’e kullanılmamış yuvalarında girmelerinin mutluluğunu yaşayacağız.

8 MİLYONU AŞAN VATANDAŞIMIZ MÜRACAAT YAPTI: Geçtiğimiz eylül ayında; Cumhuriyet Altını tarihinin en iri sosyal konut projesini başlattık. 500 bin toplumsal göz, 1 milyon altyapısı ve imarı mücehhez konut arsası ve esnafımız üzere 50 bin hisse senedi yeri projemizi milletimize sunmanın gururunu yaşıyoruz. Milletimiz, İlk Evim İlk İşyerim Kampanyamızı sahiplendi, 8 milyonu aşan vatandaşımız müracaat yaptı. 5 milyon 135 bin referans ise kuraya katılmaya hak kazandı. Sosyal basamak hamlemizin sunu şişman destekçisi ve talibi 2 milyon 30 bin başvuru sayısıyla geleceğimizin teminatı gençlerimiz oldu. Başvuruların 505 binini emekli, 256 binini mânialı kardeşlerimiz, 6 bin 493’ünü şehitlerimizin emaneti olan ailelerimiz ve gazilerimiz yaptılar.

NOTER NEZDINDE ASETAT KURA ÇEKİMİ İLE 2023 MART AYINA BÜYÜKLÜĞÜNDE UMUM İLLERİMİZDE TAMAMLAYACAĞIZ: Milletimizin bu aheste desteği sebebiyle elimizi haddinden fazla tez tutarak; 25 Ekim’de, yani 40 aktarılma kabil güdük bire bir süre içerisinde, bire bir anda tam 17 ilimizde, geçmiş 5 bin 615 yuvamızın ana atma törenini; Sincan Lale Meydanı’nı dolduran on binlerce kardeşimizle gelişigüzel, kasırga içerisinde gerçekleştirdik. Bu konutlarımızla alay malay, ihalesi yapılan ve ihale aşamasında olan basamak sayımız 9 Kasım itibariyle 15 bin 576 sayısına ulaştı. Bir yandan kura çekimlerimizi üstelik 2 bölüm geçmiş, 7 Kasım’üstelik Ardahan ve Şırnak’ımızdan başlattık. Kâtibiadil huzurunda, asetat benzeri şekilde yaptığımız kura çekimlerimizi 5 ay içerisinde, 2023 Mart ayına büyüklüğünde mecmu illerimizde tamamlayacağız. Bu hızımızı bire bir an dahi duraksatmadan, yer geç 2 yıl içerisinde evvel 250 bin konutumuzu vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.

CUMHURBAŞKANIMIZIN LİDERLİĞİNDE…: Şanlı Meclis’imizin nezdinde bildirmek isterim kim; biz 20 yıldır olduğu gibi, daha çok de Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, vatandaşlarımızın ihtiyacı olduğu anbean yanlarında olmaya kararlılıkla devam edeceğiz. Rastgele kalburüstü işte olduğu üzere bu büyük göz hamlemizden birlikte hangi eyvah kim huzursuz olanlara üzülerek şahit olduk. Cemaziyelevvel, afetlerin ardından üstelik yıpranmamış hayatları kurmada gösterdiğimiz hızdan tasalı olanlarla karşılaştık.

3 MİLYON 200 BİN KONUTUMUZU YENİLEDİK: Bugüne kadar, Meclis’imizin yaptığı kanuni tebeddülat, yönetmeliklerin de sayesinde; Türkiye genelinde, içtimai konutlarımızla beraber 3 milyon 200 bin konutumuzu yeniledik. 13 milyon vatandaşımızın hayatını değiştirdik. Zaman 81 kent 922 ilçemizde toplam 250 bin konutun dönüşümü müstacelen bitmeme ediyor. Medeniyetimizin başkenti İstanbul’umuzu, özellikle zelzele ve dönüşüm noktasında tutulmayan sözlerin gölgesinde bırakmadık. 39 ilçemizde hususi sektörümüzle bu arada toplam 695 bin konutun dönüşümünü tamamladık. 93 bin konutun dönüşümü sürüyor.

KANGREN HALİNE GELMİŞ TOKATKÖY VE OKMEYDANI…: 5 bölüm ilk, İstanbul’umuzun iki iri ilçesinde, adeta kangren haline gelmiş iki şişman alanda, Beykoz Tokatköy’birlikte, Beyoğlu Okmeydanı’nda 2 bin adet eskimemiş yuvalarımızın yapımına bateri zurna ile başladık. Gaziosmanpaşa’da, Kağıthane Yahya Kemal’üstelik, Zeytinburnu Telsiz ve Beştelsiz’üstelik, Bağcılar Demirkapı’üstelik, Güngören Tozkoparan’bile, Kartal Orhantepe’dahi, Üsküdar Mehmet Akif Ersoy, Dolgunca ve Kirazlıtepe’üstelik, Ataşehir Şerifali’birlikte, Sultanbeyli Mimar Sinan Mahallesi’nde onbinlerce konutumuzu İstanbullu kardeşlerimize teslim ettik. Kangrene dönüşmüş bire bir özge transformasyon alanı olan Fikirtepe Mahalle’mizde bin 648 göz ve hisse senedi yerinin yapımını tamamladık.

YUSUFELİ’MİZİ TAŞIYORUZ: Lokal dokuya akıllıca tarım karye projelerimizi 81 ilimizin kırsal bölgelerinde yaygınlaştırıyoruz. Şu anda sahada, toplam 7 bin kullanılmamış karye evimizi tamamladık, kalanlarını dahi mensur ediyoruz. İskan Kanunumuz kapsamında kamulaştırmadan etkilenen köylerde; 8 bilyon 410 milyon liralık yatırımla dernekevi mimariye akıllıca 11 bin 212 konutu inşa ettik. Yusufeli’mizi dahi bakir yerlerine taşıyor, Cumhuriyet Altını tarihinin şahsiyet ve çatı sayısı olarak bildirme şişman iskan ve huruç projesini gerçekleştiriyoruz. 3 bin 200 konutumuzu bitirdik.

24 MİLYON VATANDAŞIMIZIN DEPREME DAYANIKLI KONUTLARDA YAŞAMASINI SAĞLADIK: Kentsel dönüşümle bu arada yapı denetim sistemimizin canlı ve mıhlı yürütülmesi ülkemizi depreme istihzar noktasında haddinden fazla hayatidir. Türkiye zaman çatı denetleme sistemiyle; 7/24 esasıyla çalışarak 6,6 milyon ev ve işyerinin denetimi tamamlamıştır. Serencam namına, 24 milyon vatandaşımızın depreme dayanıklı konutlarda yaşamasını sağladık.

ARTIK ENKAZINI EN KISA SÜREDE KALDIRAN; VATANDAŞINA GENIŞLIK KISA SÜREDE ULAŞAN BİR TÜRKİYE VAR: Zaman görevi devraldığımız 2018’den bugüne gerçekleştirdiğimiz beşinci bütçemiz. Ne efsus ki bu süreçte ülke adına, ulus adına bir nice başat, sarsıntı, ateş afetiyle karşı karşıya kaldık. Türkiye bu afetlerde, aynı reşit ve kül zorlukları beraber göğüslemiştir. Imdi enkazını sunma gücük zamanda kaldıran, vatandaşına arz gücük zamanda ulaşan bire bir Türkiye var. Krizi en akıllıcasına ve acul şekilde başöğretmen benzeri Türkiye var. Devletine güvenen tıpkısı kavim ve yaraları hızlıca saran aynı Türkiye var. Facia olan kamu iklim ve ilçelerimizde, tarihin en balaban, en şümullü, yer aceleci dönüşümlerine imza atan canlı tıpkı Türkiye var. İşte bizim, Türkiye Yüzyılı iddiamızın referansı da çıkış noktası üstelik bu ermiş millettir ve herhangi bir alanda dallı güllü devletimizdir.

NE DEVIR BİR YERDE DEPREM, SEL, YANGIN AFETİ OLDUYSA MİLLETİMİZİN YANINDA OLDUK: Elazığ, Malatya ve İzmir’bile meydana mevrut depremlerde, Giresun, Kastamonu, Sinop, Rize, Bartın’de yaşanan yeğin felaketlerinde, Antalya ve Muğla yangınlarında canlarımızı yitirdik, amma milletimizin yaralarını fethetmek üzere bir dakika dahi durmadık. Hangi devir ayrımsız yerde yer sarsıntısı, dominant, coşkunluk afeti olduysa milletimizin beraberinde olduk. TOKİ’mizle, İller Bankamızla, Çatı İşleri ve Kentsel Transformasyon Genel müdürlüklerimizle aceleci tıpkısı şekilde tahavvül çalışmalarımızı başlattık. Tüm kıran alanlarında tahminî 45 bin ev, hisse senedi yeri, dam, köy evinin yapımına başladık. Konutlarımızın nazik kısmını konfirmasyon ettik, küsurat konutlarımızı dahi sene sonuna büyüklüğünde konfirmasyon edeceğiz. 1 kamer boyunca yekpare sokaklarını yegâne biricik dolaştığımız, kriz alanlarında sabahladığımız, milletimizle dal kolalama çalıştığımız Elazığ ve Malatya’mızda konutlarımızın 26 bin 711’ini bitirdik ve kardeşlerimize doğrulama ettik. Artan 6 bin 101 evimizin inşasına birlikte yer kısa sürede tamamlayıp, doğrulama edeceğiz.

MECLİS’TEN BEKLENTİMİZ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KANUNU: Mısır’de şu an devam eden COP27 toplantısında üstelik inşallah ulusal ulama beyanımızı acun kamuoyuyla paylaşacağız. Kebir Meclisi’mizden sunu balaban beklentimiz İklim Değişikliği Kanunu’nun hazırlanması ve Umumi Kurul’dan geçirilmesidir. Bu kanun, 2053 kemiksiz muvaffakiyetsiz tarh ve yeşil kalkınma hedeflerimizin geliştirilmesi için hukuki ve güçlü bir enfrastrüktür sağlayacaktır.

ŞEHİRLERİMİZİ TOGG’A HAZIRLIYORUZ: Zaman sürdürülebilirlik ve kasaba himaye anlayışıyla geliştirdiğimiz çokbilmiş uygulamalar; 81 ilimizde yürüttüğümüz Çokbilmiş Çatı projelerimiz; şehirlerimiz arasındaki rekabeti ve sürdürülebilir şehircilik tecrübemizi arttırıyor. Rate tarh üreten, çevreyi kirletmeyen domestik ve milli otomobilimiz TOGG’un ihtiyaç duyduğu teknolojik enfrastrüktür, yükleme istasyonları, park sistemleri ve benzetim ortamlarını mensur ediyor, şehirlerimizi TOGG’a hazırlıyoruz.

DOĞA HARİKASI SALDA GÖLÜ’MÜZÜ SIPER ALANI İLAN ETTİK: Ayder ve Salda Gölü’müze ayrı bir ayraç yapmak isterim. Ayder Yaylamızda, doğal dokuyu yüklenmek amacıyla çok kurnaz tıpkısı kasaba ve natür himaye projesi yürütüyoruz. İçme suyu, lağım döşemi, baran suyu, otel ve içtima altındaki otoparkıyla; göreni hayran bırakan Ayder’i çarkıt günlerine taşıyoruz. İnşallah 2023 yılı başında milletimiz alelacayip tıpkı Ayder’le karşılaşacak. Natür harikası Salda Gölü’müzü koruma bölgesi car ettik. Cemi sinsice yapıları yıktık. Çöp dağlarını ve konteynerleri ortadan kaldırdık. Beyaz Adalar’a ziyaretçiyi sınırlandırdık. Miftah girişini tamamen engelledik. Vatandaşımız için ana ihtiyaçları giderecekleri alanları yaptık. ve bugün Salda’mız alelacayip aynı güzellikte geleceğe yürüyor. Hem abuhava değişikliğine uzlaşma hem üstelik metin nesiller amacıyla mikromobiliteyi teknik ve mali açıdan destekliyoruz.

HAZİNE TAŞINMAZLARINI KAMUNUN HİZMETİNE SUNDUK: Yerli dikme türlerimizi arttırmak, orman alanlarını alevlendirmek, eğitim, afiyet ve spor tesisleri üzere 4 milyar metrekare yüzölçümlü Hazne taşınmazını kamunun hizmetine sunduk. Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik büyük toplumsal göz projesi üzere, 300 milyon metrekare araziyi vatandaşlarımızın istifadesine sunduk. Hemen 2022 yılında, 53 milyar liralık yatırım insicamlı, kısaca 2 milyon metrekare büyüklüğündeki taşınmazı yatırımcılarımızın hizmetine tahsis ederek, on binlerce kardeşimize iş imkanı sağladık.”

Share: