VEKIL DÖNMEZ: SAF GAZDA BU GÖNÜL SIKINTI YAŞAMADAN GEÇİRECEĞİZ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bilecik’in Osmaneli ilçesindeki AYDE Alüminyum firmasına ilgili fabrikanın ana atma törenine katıldı. Yapımı tamamlandığında üretimevi enerjisinin nazik tıpkı bölümünün tarih panellerinden karşılanacağını rapor fail Icra Vekili Dönmez, Türkiye’de zaman paneli üretiminin almanak kapasitesinin 7 gigavat olduğunu söyledi. Dünyada bu anlamda Türkiye’nin dördüncü sırada olduğunu ve kısa ayrımsız müddet sonra üçüncü sıraya yerleşeceğini belirten Icra Vekili Dönmez, “Antrparantez burada üretilecek profiller de gene bizim gündüz santral panellerimizde kullandığımız asıl elemanlarımızdan biri. Çokça değil, bundan 5- 6 sene geçmiş Türkiye’birlikte çağ paneli üretimi kolaylıkla çabukça namevcut denecek büyüklüğünde azdı. Yerlilik oranı değişik olmakla birlikte bugün 20’yi aşkın gün paneli üreticimiz var. Özellikle Avrupa’nın, Ölçülü Doğu’nun yer iri gün paneli fabrikasına geldiğimizde Ankara’bile geçtiğimiz iki yıl önceki hizmete almıştık, o üstelik bitmeme ediyor. Türkiye’de şu anda ruz paneli üretimi yıllık kapasitesi 7 gigavat. Başka tıpkı ifadeyle 7 bin megavata ulaştı. 7 bin megavat ne buyurmak? Dünyada dördüncü sıradayız. Geri sıfırdık, zaman dördüncü sıradayız. Demincek AYDE’nin ve sair tesislerin devreye girmesiyle inanıyorum ve sav ediyorum kim 2023’ün böylelikle dünyada üçüncü sıraya oturacağız. Türkiye’birlikte yenilenebilir kaynaklara dayalı müesses gücümüz yüzde 54 seviyesine ulaştı. Şu anda tıpkı de lisanssız kapsamında zat elektriğini kişi uzaklaştırmak amacıyla ayrımsız imkan bilinen. Kilolu dahi aynı arzu, temenni var ama geçtiğimiz haftalarda EPDK tıpkı düzenleme yaptı. Maatteessüf bazıları yoluyla de haksız ve boş yere eleştirildi. O düzenleme hukuka akla yatkın ve esas üreticinin, mahiyet tüketicinin, sanayicinin, çiftçinin haklarını arkalamak, okazyon eşitliğini herkese temyiz etmek yerine işlenmiş benzeri uygulamadır. O açıdan o uygulamanın durumunda olacağını ve taleplerin bile buna bakarak dakikasında artacağını ferah ferah söyleyebilirim kim şu anda 8 bin 664 megavata ulaştık. Bunun az daha 7 bin 400 megavatı bile lisanssız kapsamında öz elektriğini uzaklaştırmak amacıyla kurulan tesislerden oluşuyor” dedi.

Icra Vekili Dönmez, temeli atılmış fabrikada 70 nefis istihdam sağlanacağını ve 12 ayda üretime başlanmasının planlandığını da sözlerine ekledi.

‘HEDEF: İSTİHDAM, ÜRETİM, İHRACAT’

Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise Türkiye’yi katma değerli üretimle kalkındırmayı, istihdam, üretim, dış satım hedeflediklerini söyledi. Fabrikanın ürettiği ürünlerin yüzdelik 65’ini ihraç edeceğini ifade eden Nazır Varank, “Alüminyumu alacak, gün paneli çerçevesi kadar munzam zer tıpkı işe dönüştürecek, ülkeye döviz kazandıracak. Buradaki emekçi kardeşlerimize paketlemek kapısı olacak. Biz bunun derdindeyiz. Ben bu OSB’yi yatırıma hazır kuzuluk getirmesem, buraya krediyi sağlayıp buradaki kamulaştırmaları, altyapıları yapmasam, bu arkadaşımızın heveslendirme belgesini vermesem bu yatırımlar bile anca yerden yalnız başına bitmiyor. Bizim bu desteklerimiz yardımıyla hisse senedi insanlarına, yatırımcıya verdiğimiz destekler sebebiyle oluyor ama tığ bunlarla hava duyuyoruz. Bu destekleri vermeye bitmeme edeceğiz. Türkiye’nin rotasını Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde envestisman, istihdam, istihsal ve ihracatta tutmaya bitmeme edeceğiz. Bu yatırım ‘hayırlı uğurlu olsun’ diyoruz. İnşallah hoppadak konuşu katkısı değil, güneş paneliyle abuhava değişikliğine üstelik ulama sağlayacak ayrımsız yatırım. Bu manada müteşebbisimizi kutluyorum” diye niteleyerek konuştu.

Dönmez ve Varank, daha sonra fabrikanın temelini atarak, Bilecik’in Söğüt ilçesine geçti.Share: