Üzüm üreticisi bedel üzerine Reisicumhur Erdoğan’a güveniyor

Manisalı üzüm üreticileri cumartesi günü Manisa’ya gelerek üzüm aya fiyatını açıklayacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üreticiyi mağdur etmeyecek bir karşılık açıklayacağından tehlikesiz. Manisa Şehzadeler Kültür Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, “Bizde ayrımsız meze vardır ‘Ağanın eli tutulmaz’ diye biz dahi Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a bedel konusunda üreticimizi mağdur ettirmeyecek tıpkı karşılık açıklayacağı üzerine güveniyoruz” dedi.

Manisa’bile 20 Ağustos Cumartesi haset dolgun açılış töreni gerçekleştirecek olan Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın üzüm üreticilerinin sabırsızlıkla beklediği aya fiyatını da açıklayacak olması üzüm üreticilerini umutlandırdı. Cumhur Reisi Erdoğan’ın kendilerini kıygın etmeyecek tıpkı denk açıklayacağı konusunda hemfikir olan üreticiler cumartesi gününü sabırsızlıkla bekliyor.

“Fiyatı tamamen Cumhurbaşkanımıza bıraktık”

Manisa Şehzadeler Ekincilik Odası Başkanı Hüseyin Altındağ Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın Manisa ziyareti öncesi Şehzadeler ilçesine bağlı Güzelköy Mahallesinde üzüm bağındaki hasat çalışmalarını ve üzüm serim işlemlerini yerinde inceledi. İlk kere aynı Cumhurbaşkanının Manisa’ya gelerek üzüm aya fiyatı açıklayacak olmasının yetişkin olduğunu vurgulayan Şehzadeler Tarım Odası Başkanı Hüseyin Altındağ Manisa’nın Çekirdeksiz Sultaniye Zayıf Üzümün yüzdelik 85’ini karşıladığını ve bağlarda bütün tıpkısı yılın emeğinin hasadının devam ettiğini söyledi. Altındağ, “Üzüm deyince Manisa akla gelir. Manisa üzümün yüzde 85’ini üretiyor. Bizim amacıyla çokça ciddi benzeri eser. Manisa’üstelik çiftçilik özne temas aile üzüm bağıyla uğraşır. Tıpkı yıllık benzeri emeğin karşılığı. Tıpkı yıldan bu yana ülkemizde ve dünyanın yaşadığı gelişmelerden olaylardan dünya girdi maliyetlerimiz yüzdelik 150 ile yüzde 300-400 beyninde benzeri oranda değişti. Bu birlikte üreticimizi yumruk duruma düşürdü. Olağan değil bu fiyatlarla bu ürünü eksiltmek. Rençperlik üstü boş tıpkı fabrika. Mahdut değil, soğuğu, ev, donu, yağmuru, hastalığı bugüne kadar geldik. Bu girdi maliyetlerinin altında kalmamak için çiftçimizin evine aldatmak götürebilmesi amacıyla Sayın Cumhurbaşkanımız ilk kez Manisa’ya üzüm fiyatı açıklaması mitingine ati. Cumhurbaşkanımız bu çiftçilerin emeğine, girdi maliyetlerini ve enflasyonu ayn önünde bulundurarak üzüm aya fiyatını bildirme bereketli şekilde açıklayacağından ümitliyiz. beraber geçtiğimiz günlerde SELIM Öğür MKYK Üyesi ve Manisa Saylav Misyon Baybatur, MHP Kadro Başkanvekili Erkan Akçay başta olmak amacıyla bölüm müdürlerimizle yaptığımız görüşmelerde bunları bütün dile getirdik. Girdi maliyetlerinin erdemli olduğunu ve açıklanacak fiyatların bunun altında olmaması gerektiğini ve şu anda biz değer belirlemediğimizi ve fiyatı ağız ağıza Cumhurbaşkanımıza bıraktığımızı belirttik. Iyi olsun bu sene vekillerimiz bu yıl bunun konusunda düştü. Sayın Cumhurbaşkanımızın Manisa’ya üzüm açıklamaya gelmesinden az çok ümitliyiz. Yemeden Içmeden kıymet değil. Burada TMO’ya bile nazik görev düşüyor. Bununla ilgili de tıpkısı say yaptık. TMO’nun çekicilik yerlerini çoğaltması ve gelgel sırasında çiftçimize ağırlık çıkarılmaması amacıyla mukteza çalışmalarımızı yaptık. Vatandaşın hakkı neyse onun verilmesi ve acul bir şekilde gurur olması amacıyla çalışmalar yaptık. Bu üstelik oylumlu. Bedel açıklamışsın almamışsın benzeri önemi bulunmayan. Ofisin hızlı aynı şekilde çalışması lazım” dedi.

“Ağanın eli tutulmaz”

Güzeşte seneye bakarak verim ve rekoltede çok olmasa birlikte biraz çoğalma olabileceğini kaydeden Altındağ, “Bu sene don olayı olmadı, mahmul üstelik birkaç tıpkısı kaybolma yaşadık amma rekoltenin haddinden fazla dahi afaki ayrımsız artış olacağını düşünmüyoruz. Bu miting imdi aynı üzüm mitingi oldu. Buradan Sayın Cumhurbaşkanımıza buradan biz üstelik benzeri küçümseme vardı ‘Ağanın eli tutulmaz’ derler. Tığ birlikte Cumhurbaşkanımızın eli tutulmaz, diye vicdanına bırakıyoruz ve çiftçimizi kıygın etmeyecek ayrımsız kıymet bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“Ümidimiz de beklentimiz de haddinden fazla”

Manisa’daki organik üzüm üreticilerinden biri olan Hilmi Evren Yeltepe, “Bu sene beklentimiz şişkinlik farkı kadar Cumhurbaşkanımızın mebzul aynı eşit vermesi. Buraya gelerek açıklayacak olmasından ekolojik ortam ümidimiz üstelik beklentimiz üstelik çok. Maraba para şişkinliği karşısında ezilmesin. Ona göre benzeri bedel verirse haddinden fazla bahtiyar olacağız. Zaman sunturlu gidiyor. Havalar sıcak, üzümü sermeye uygun Tanrı baran de vermezse tertemiz kaldıracağız üzümümüzü. Bu yıl ongun benzeri yıl olacağını umuyoruz” dedi. – MANİSAShare: