Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Burdur’da konuştu Açıklaması

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Günindi Akdeniz Kalkınma Ajansı eliyle bugüne kadar Burdur’dahi 139 projeye akan fiyatlarla 103 milyon lira bindi sağlandığını belirterek, “Böylece şehrimizde ve ilçelerimizde 155 milyon liralık yatırımın önünü açtık.” dedi.

Varank, Burdur İl Hususi İdare Güruh Salonu’nda düzenlenen Toplumsal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) Projeleri İmza ve Coğrafi İşaret Tescil Belgeleri Konfirmasyon Töreni’nde yaptığı konuşmada, bati aynı şekilde çalıştıklarını ancak millete kova, Türkiye’yi de haddinden fazla sevdiklerini söyledi.

Burdur’a her antlaşma olduğu kadar tekrar bakım ve projelerle geldiklerini belirten Varank, Garp Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) tarafından bodur sürede Burdur’a kazandırılacak projelerin imza törenini gerçekleştireceklerini tabir etti.

Burdur’un değme şehir kabil kendi ölçeğinde devlet ekonomisine zer katkılar sağladığını dile getiren Varank, kentin 2021’dahi 291 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ve aynı esbak yıla göre yüzdelik 36’lık benzeri artış yaşandığını bildirdi.

Burdur’un sonsuz gelişiyor olmasının kendilerini memnun ettiğini söyleyen Varank, kendilerinin bile bindi amacıyla ellerinden mevrut gayreti gösterdiklerini vurguladı.

“Burdur OSB’dahi gereksiz parsel kalmadı”

Burdur’da 3 Kombinasyon Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 4 bine mümasil kişinin istihdam edildiğini belirten Varank, şunları söyledi:

“Serencam dönemde Burdur ikinci OSB’ye de koskocaman firmalar yatırım yapmaya başladı. Serencam 2 yıldaki taleplerle şu anda Burdur’daki OSB’lerimizde on paralık gereksiz parsel kalmadı. Bu noktada Burdur ikinci OSB ile Kenar OSB’nin genişlemesiyle ait taleplerin farkındayız. Bunları bile bildirme bodur sürede namına bildirmek amacıyla yereldeki paydaşlarımızla çalışmaya devam ediyoruz. Kullanılmamış üreteceğimiz parsellerle Burdur’a olan sanayici talebini hızlıca bastırmak istiyoruz.”

Varank, Burdur’dahi değişik biriktirme anlayışlarıyla mülhak zer sanayinin da önünü açmak istediklerini anlatım etti. Burdur’dahi silah sanayisinde, ekincilik makineleri ve mermer ile mermer makineleri ile ait balaban sınama bulunduğunu dile getiren Varank, bunların tamamına çevrik projeleri geliştirmeye bitmeme edeceklerini bildirdi.

Burdur’bile sanayinin beraberinde hangi alanlarda rekabetçiliğin öne çıkarılabilir olduğu yönünde icraat yaptıklarını tamlayan Varank, bu anlamda Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi BAKA Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin şehir amacıyla muhteşem benzeri avantaj olduğunu söyledi.

“Burdur’da BAKA ile 139 proje hayata geçti”

BAKA marifetiyle yapılan yatırımlara işaret eden Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“BAKA aracılığıyla bugüne büyüklüğünde Burdur’üstelik 139 projeye cari fiyatlarla 103 milyon lira bindi sağladık. Böylelikle şehrimizde ve ilçelerimizde 155 milyon liralık yatırımın önünü açtık. 2019’dan beri yürüttüğümüz SOGEB projelerine imdi hep illerimiz bildik. Bu programla kadınların, gençlerin, dezavantajlı bireylerin şahsi kapasitelerini artırıyor, onları sosyo ekonomik hayata entegre etme yönünde adımlar atıyoruz. Burdur’birlikte bugüne büyüklüğünde 7 SOGEB projesine yaklaşık 11 milyon teklik destek sağladık. Bugün ise tekrar SOGEB kapsamında önümüzdeki dönemde destekleyeceğimiz 3 projenin imza törenini gerçekleştireceğiz. Projelerimiz yardımıyla besin, ekincilik ve hayvancılık alanında munzam değer artışı yakalayacağız.”

Kızılkaya Belediyesi ile 1500 metrekare alanda kurs otunun elenmesi, paketlenmesi ve şişelenmesi yönünde dahi bire bir mücahede yaptıklarını dile getiren Varank, bunun mülhak zer üretime müteveccih büyük bire bir proje olacağını rapor etti. Kurs otunun incelmemiş özellik olarak satıldığında kilogramının 22 liralık, elenerek satıldığında 30 liralık olduğunu belirten Varank, fakat standartlara akıllıca şekilde ambalajlanıp paketlenip satılırsa 100 gramının averaj 20 liralık olduğunu söyledi.

20 liralık tıpkı kaba maddeyi 200 lira ayrımsız ürüne dönüştürülebildiğini vurgulayan Varank, şunları kaydetti:

“Bizim aslında şehirlerimizde, bölgelerimizde yapmamız müstelzim bu. İlçelerimizin potansiyellerine bakıp nerelerde envestisman yaparsak mülhak ayar oluşturabiliriz, bununla ait çalışmamız geçişsiz. İşte tığ bu manada bakanlığımızla, kalkınma ajansları yoluyla bunu yarmak için mücahede gösteriyoruz. İşte bu de bizim eklenmiş derece oluşturacağımız proje olacak. Bu 3 projeye tahminî 6,5 milyon teklik destek sağlayacağız.”

Vekil Varank, coğrafi işaretlerin değme memleketin kendine has değerlerini künde ettiğini, Burdur’un da yöreye özgü bir nice ürüne ev sahipliği yaptığını belirtti.

Coğrafi meni tescilinin emeğin, alın terinin kuşaktan kuşağa dökme vukuf ve tecrübenin korunmasını sağladığına işaret fail Varank, “Tescilli coğrafi bel sayısı 2002’bile çabucak 50’li rakamlardaydı, şu anda bu benzer 1186’ya ulaştı. Tabii Burdur birlikte bu artışa ulama sağlayan illerimizden tıpkısı tanesi. Serencam 2 yılda Burdur’umuzun Karamanlı cevizi, Karamanlı kişnişi, Dirmil sipsisi, Karamanlı rezenesi, Bucak salebi ve Tefenni rezenesi kalkmak üzere 6 coğrafi işareti tescil edildi.” diye konuştu.

Burdur’un refahını, rekabetçiliğini, potansiyelini istişare etmek üzere iş insanlarıyla dahi aynı araya geleceklerini tamlayan Varank, “İş dünyasının önünü lacerem daha aşkın açıp, elbet henüz aşkın istihdam sağlarız, bize önerecekleri ne hususlar bunları dinleyeceğiz.” dedi.

Varank, coğrafi işaret belgesi tasdik töreni sonrası iş insanlarıyla aynı araya geldi.Share: