UNESCO gönüllüleri, Sarıkaya Roma Hamamı’nda günahsızlık çalışması yaptı

UNESCO Acun Mirası Gönüllüleri Programı kapsamında muhtelif ülkelerden Yozgat’a mevrut gönüllüler, Sarıkaya ilçesindeki tarihi Roma Hamamı’nda kasaba düzenlemesi ve saflık çalışması gerçekleştirdi.

2018 yılında UNESCO Acun Mirası Arızi Listesi’ne alınan ve “Kral Kızı” adıyla bilinen Basilica Therma Roma Hamamı’nda belde düzenleme çalışmaları devam ederken, hamamın mihman listeye alınması için dahi türlü etkinlikler yapılıyor.

Bu kapsamda Fransa, İsveç, Pakistan, Mali, Darı ve Türkiye’den UNESCO gönüllüsü 15 dirilik, Roma Hamamı etrafındaki belde düzenlemesi ve katışıksızlık çalışmalarına bindi verdi.

Yozgat Valisi Aydın Çelik, 15 günce izlence kapsamında türlü seyahat ve etkinliklere katılan gönüllülere sertifika sunma etti.

Çelik, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, yıllar sonra tarihi hamama dokunmanın mutluğunu yaşadıklarını söyledi.

UNESCO Acun Mirası Eğreti Listesi’ne alınan Roma Hamamı’na ziyarete gelenlerin rahatlık gezebileceği yol yolları, karşılama ofisi, satışı yolları için emek başlatıldığını tamlayan Polat, “Burası hemen Sarıkaya’nın değil, Yozgat’ın ve Türkiye’nin markası. Bu markayı elan bereketli tanıtmak amacıyla birlikte projeler yapılıyor. Projeler, kalımlı listeye uyarlanmak amacıyla yapılacak müracaat dosyasında bize yoğun verecek. Onlardan birisi de yapılan kasaba düzenlemesi.” dedi.

Sarıkaya Belediye Reisi Ömer Açıkel de Yozgat Valiliği, CELAL Kalkınma Ajansı ve Sarıkaya Belediyesi ile ortaklaşa planlı proje kapsamında 15 gönüllünün 15 dolaşma ilçede kaldıklarını ifade etti.

Gönüllüler Kayran Koordinatörü Misyon Tarık Şener ise “Amacımız Roma Hamamı’nın tanıtılmasında yardımcı olmak, farkındalık rekzetmek. Izlence kapsamında hamamdaki gidiş alanlarının temizliğine katkıda bulunduk, buraları toparladık ve düzenledik.” diyerek konuştu.

Gönüllülerden Abdullah Gül Üniversitesi Mimari Bölümü öğrencisi Sena Karacabey da türlü ülkelerden gelen gönüllülerle Roma Hamamı’nda çalıştıklarını anlattı.Share: