Ümit Karan FK maharet direktörü Gayrı İnpınar, Türkiye’de karı futbolunu değerlendirdi

Hedeflerinden bahseden İnpınar, öncelikli hedefinin çalıştığı kulübü başarılara kaldırmak olduğunu söylerken, Türkiye’yi avrupa’üstelik afişlemek, müfit sporcular tavlandırmak ve kadın futbolunu iyi yerlere katlanmak istediğini üstelik belirtti.

Beklenti Karan Futbol Kulübü beceri direktörü Değişik İnpınar’ın, Semavi Futbolist dergisine verdiği röportaj;

-Az Buçuk kendinizden bahseder misiniz okuyucularımız sizi tanısın.

Öncelikle merhabalar! 1981 İzmir doğumluyum. Spor yönetimi ve Davet Merkezi bölümleri yerine iki dolay lisans mezunuyum. Berrak talim, alıştırma ve spor bilimleri 3. sınıf öğrencisiyim. Sporla olan seçme şeyi seviyor ve nikbet ediyorum. Köle bütün kabilinden sokakta erkeklerle futbol oynamaya başladım. 93 yılında bire bir gazetede kadın topçu aranıyor başlığıyla Altay madun yapısı ve İzmir Öztürk Spor takımlarında 6 yıl ayak topu hayatıma devam ettim.

-Beklenti Karan FK hangi antlaşma kuruldu?

Ümit Karan Deneyimsizlik ve Spor Kulübü ile iki yıl ilk ayvaz akademi kısmında tanıştık. Eş branşı konusunda Beklenti Karan’la konuşma gerçekleştirdik. Namına bozuk milli sportmen adına karı liglerinde düz almasının kadın ligi amacıyla haddinden fazla kızıl olacağını kadın liglerine destek sağlayacağını anlattık. O bile bizi kırmadı. Salim olsun şu anda takımımız bu sezon 3. ligde ve U17 Tüvana Kızlar Liginde savaş edecek.

-Elan evvel çalıştırdığınız takımlar oldu mu?

Bundan önce 6 sene Antalya Demirspor kadın ayak topu takımında maharet sorumlu olarak fariza yaptım. Yeniden bu takımda da karı takımının kurulmasında önderlik yapmıştım.

-Benzeri avrat maharet yönetmen yerine eş futbolunun ülkemizde gelişmesi üzere neler önerirsiniz?

Avrat futbolu bizim oynadığımız zamana bakarak çokça müterakki durumda. Bizim oynadığımız dönemde tek yığın vardı ve eş futbolu bu büyüklüğünde yaygın değildi. Ailelerimiz dahi bizleri bu kadar desteklemiyordu. Avrat futbolunun elan aşkın gelişmesi üzere öncelikle TV kanallarında maçlarımızın yayınlanması, karı liglerine, eş sporculara henüz aşkın ehemmiyet verilip eş ligleriyle kıymet konuma getirilmesi ve gelişigüzel kulübe karı branşı açılış zorunluluğu getirilmesi gerekmektedir.

-Takımınızın bulunduğu pozisyon ve hedefleri nelerdir?

3. ligde savaşım ediyoruz. Aynı buçuk yıldır gür hazırlandığımızı düşünüyorum. 26 Mart’ta önce resmi maçımıza çıktık. Hedefimiz tabi ki şampiyon atılmak. Böke olurken birlikte karakterimiz ve duruşumuzu bozmadan spora ve sporcuya yakışır benzeri formalist içre yolumuzda ilerlemek istiyoruz. Milli takıma 2 oyuncu kazandırdık bu hedeflerimiz arasında önceki tam. daha çok sporcuyu milli takıma kazandırarak ülkemizi ve takımımızı yurtiçi ve mahdut dışında yeryüzü mebzul şekilde görevlendirmek istiyoruz.

-Sizin Değişik İnpınar yerine zatî hedefleriniz nelerdir?

Benim, öncelikle çalıştığım kulübü başarıdan başarıya koşturup böke açmak, henüz art liglere yükseltip şampiyonlar liginde ülkemi çıkarmak, ülkeme müfit sportmen beslemek ve eş futbolunu iyiyerlere haiz isimlerden biri adına hatırlanmak hedeflerim beyninde.

-Avrat bedeninin futbol oynamaya elverişli olmadığı ya bile futbolun kadının vücut şeklini bozduğu yolunda iddialar olmuştu bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Ayak Topu eş egemenliğinin efdal olduğu ayrımsız dal olsa birlikte bence kadına haddinden fazla yakışan ayrımsız dip. Tığ kadınlar kıpırdak yapıda bir zamanda tuttuğunu koparan mücadeleci yapıya sahibiz. Ben futbolun vücut şeklini ya bile kadın vücudunun ayak topu oynamaya yarar olmadığını düşünmüyorum. Biz kadınlar istemediğimiz sürece hangi vücudumuz ne görüntümüz seçme spor dalında olduğu kadar bu branşta üstelik bozulmaz, bu sporu yaparken dişiliğinden birlikte ivaz vermeyen herhangi bir kadını kutluyorum.

-Bire Bir avrat ayak topu takımı antrenörü olarak yetkililerden bu alanın gelişmesi için istekleriniz ve değişmesini istediğiniz çalışmalar nelerdir?

Avrat futbolunun henüz aşkın gelişmesi amacıyla öncelikle Türkiye Ayak Topu Federasyonu’nun karı departmanına eş yöneticilerinin getirilmesi ve eş futboluna daha aşkın önem verilmesi gerekiyor. Antrparantez madun yapıya önem verecek tarzda icraat yapılmalı, ligler gelişmemiş sürekli değil bile henüz ayrıntılı soluklu olmalı, erkeklerle fiyat imkanlar sunulmalı yani şu anda tek ihtiyacımız olan elan aşkın önemsenmek ve kıymet şerait…

-Kadınların üstelik futboldan büyük paralar kazanabilmesi için sizce neler yapılması gerekir?

Çabuk şekilde gelişen teknolojide seyircili maçlar TV kanallarında her takımın maçının etkin yayınlanmasının bu konuda bizi ileriye taşıyacağını düşünüyorum. Bu sene nazik kulüplerin aceleten müstacelen hepsi eş branşı açtı. Kuşkusuz bu boyut avrat ligleri amacıyla yeryüzü büyük gelişmeydi. Şimdi geçenek değer şekilde maddi konular ve şartların eşitlenmesi olacaktır.

-Gayrı Hocam bize vakit ayırdığınız amacıyla ve bu leziz ve mülevven mülakat için Mavi Futbolist dergisi yerine size teşekkürname ediyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum.

Bu iyice röportaj ve eş futbolunun sesi olduğunuz üzere takımım ve öz adıma Mavi Futbolist dergisine haddinden fazla teşekkürname ederim. Antrparantez Mavi Futbolist okuyucularına üstelik Antalya’dan selamlarımı sunuyorum. İyi ki varsınız.

Share: