Uluslararası Para ve Para Komitesi Toplantısı’nın sonuç bildirisine Rusya engeli

Arsıulusal Servet ve Finans Komitesi’ne (IMFC) başkanlık eden İspanya Başbakan Yardımcısı ve Iktisat Bakanı Nadia Calvino, Ukrayna’daki savaşın soylu erki büyümeyi yavaşlatan sunu yüce unsur olduğunu belirtti. Calvino, Rusya’ya savaşı durdurması üzere zinde tıpkısı çağrı yapıldığını ancak Rusya’nın engeli zımnında 46’ncı IMFC Toplantısı sonucunda eş benzeri demeç yayımlanamadığını anlatım etti.

Uluslararası Para Fonu (IMF)- Acun Bankası Yıllık Toplantıları kapsamında, Calvino ve IMF Başkanı Kristalina Georgieva 46’ncı IMFC Toplantısı’nın sonuçlarına dayalı ortak matbuat toplantısı düzenledi.

Kovid-19 salgınından kaynaklanan zorlukların beraberinde Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının eskimemiş riskler oluşturduğuna dikkati çekici Calvino, uluslararası erke, azık ve mal piyasalarında yaşanan şokun global iktisadi büyümeyi yavaşlattığını ve enflasyonu yükselttiğini söyledi.

Calvino, Rusya’ya Ukrayna’daki savaşı durdurması için haddinden fazla cıvıl cıvıl tıpkısı davet yapıldığını belirterek, “Cidal, büyümeyi yavaşlatan ve enflasyonu, oynaklığı, enerji ve azık güvensizliği ile belirsizliği mucit genişlik yetişkin öge. Bu nedenle barış şu anda yer koca ekonomi politikası uzlaştırıcı.” dedi.

IMFC Toplantısı sonucunda uzlaşmaya varabilmek üzere ellerinden geleni yaptıklarını anlatan Calvino, Rusya’nın engeli dolayısıyla eş ayrımsız sonuç bildirisi yayımlayamadıklarını kaydetti.

Calvino, sonuç bildirisi yerine 46’ncı IMFC Toplantısı’na ait bire bir başkanlık açıklaması yaptıklarını aktardı.

Söz konusu açıklamada ise toptan soylu erki toparlanmanın belirsizliğin faziletli olduğu ayrımsız dönemde yavaşladığı kaydedildi.

İki yılı fazla süre bitmeme fail salgın ve arkası sıra Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın, barışma kaynakları üzerinde kocaman etkilerle kazançlı neşelilik üstünde aheste bire bir ağırbaşlılık oluşturduğu belirtilen açıklamada, enflasyonun onlarca yılın zirvesinde olduğu, borcun arttığı, gıda ve erke güvenliği risklerinin yükseldiği aktarıldı.

Açıklamada,tedarik zinciri ve tecim aksaklıklarının sürdüğü, finansal koşulların sıkılaştığı, sermaye akışı ile döviz ark dalgalanmalarının arttığı bildirildi.

Açıklamada, toptan ekonominin kalan ayrışma riskiyle yüz yüze olduğu, sahn pahalılığındaki incitici artışın herkesi etkilediği kaydedilerek eş zorlukların üstesinden gelinmesi üzere acil çokça cepheli eyleme gerekseme olduğu vurgulandı.

Share: