“Uluslararası Molla Ahmet ahali-Cezeri Sempozyumu” başlıyor

Şırnak’ta “Arsıulusal Molla Ahmet ahali-Cezeri Sempozyumu”na akilane

Şırnak Üniversitesi(ŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Alkış’ın evrak imzalaması

Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alkış’ın konuşması Şırnak’ta “Uluslararası Molla Ahmet halk-Cezeri Sempozyumu” erte başlıyor

ŞIRNAK (AA) – Şırnak’ta “Arsıulusal Molla Ahmet halk-Cezeri Sempozyumu” yarın başlıyor

Şırnak Valiliği ve Üniversite, Cizre elediyesi ile ilçe işbirliği ile Arsıulusal Molla Ahmet Halk-Cezeri Sempozyumu ferda başlıyor.

Cizre Şehremaneti Konferans Salonu ve Kırmızı Medrese’dahi 30 Kasım-2 Antrakt tarihleri arasında yapılacak sempozyuma mikro içi ve sıkı dışından 20’yi çok akademisyen yemek yapacak.

Şırnak Üniversitesi(ŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, gazetecilere, erte yapılacak ilk Molla Ahmet Halk-Cezeri arsıulusal sempozyumunu önemsediklerini söyledi.

3 günde 7 oturumda yapılacak sempozyumun akıbet gününde ziyaretçileri ilçenin tarihi ve kültürlerini bile gezdireceklerini belirten Alkış, şunları kaydetti:

“Sempozyuma Irak, İran, Ürdün başta tutmak amacıyla ülke içinden ve yurtdışından 20’yi çok akademisyen katılıyor. Burada, Molla Ahmet El-Cezeri’nin düşüncesini, dünyaya bakışını, incelik dünyasına ve vatandaşlarımıza açıklamaya çalışacağız. Bağımlı Molla Ahmet Umum-Cezeri evrensel benzeri alimdir. Evrensel ayrımsız alimdir. Görüşleri, birliğe, vahdete, tevhide akla yatkın görüşlerdir. Böyle görüşler katıksız kendisine acun için şanlı görüşlerdir. Molla Ahmet Halk-

Cezeri’nin divanı şimdiye büyüklüğünde 10 dile çevrildi. Bizim isteğimiz o kim bu divanın 50-60’a mümasil dile çevrilmesidir. Miftah bilici akademisyenleri hizmete davet ediyoruz. Molla Ahmet Umum-Cezeri’nin divanın daha dolgunca tanınması amacıyla, henüz çok kişiye ulaştırılması amacıyla divanın birçok dile çevrilmesini hedefliyoruz.”

Cizre’nin tarihte kocaman ayrımsız site olduğunu, Molla Ahmet Halk- Cezeri’yi çıkartabilecek kadar iri olduğunu vurgulayan Alkış, ilçeye yıkışır bir bilgi şöleni olmasını dilediklerini sözlerine ekledi.

Share: