“Uluslararası Barhana ve Yükseköğrenimde Göçmenler Kongresi” başladı

Mardin’da Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Göç Çalışmaları Aplikasyon ve Araştırı Merkezi, İl Barhana İdaresi Müdürlüğü ve Mürekkep Uluslar Mülteciler Erdemli Komiserliği (UNHCR) aracılığıyla planlı “Arsıulusal Göç ve Yükseköğrenimde Göçmenler Kongresi” başladı.

Üniversite kampüsündeki Ebu Ula Mardini Salonu’nda düzenlenen kongrenin açılışında konuşan MAÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, göç ve sığınmacı gibi konuların güvenilmez insancasına hassasiyetler taşıdığını söyledi.

Akademi bakışın bile buna bu şekilde bakması gerektiğini kaydeden Özcoşar, şöyle konuştu:

“Ecnebi kelimesi bize o kadar ecnebi ki. Benzeri insana ecnebi kelimesini çekmek, o kadar antipatik ötekileştirici, yabancılaştırıcı tıpkısı molekül kim. Biz üniversitemizde yabancı kelimesini neredeyse bürokratik anlamda yasakladık. Yabancı yok. Bu coğrafyada tek sığınmacı tek göçmen ecnebi değildir, imkânsız olmamalıdır. Ecnebi kelimesine yabancı bir coğrafyada, hep yabancılıkları elinin tersi ile iten seçme şeyi özümseyen aynı coğrafyada yaşıyor olmanın avantajı var. Çokça sorunlarımız var, ayrı bire bir mesele ama. Çokça ayrımlı bire bir coğrafyada yaşıyoruz. Sadece mülteci ve muhacir üzerine değil bilcümle meseleleri ‘insan olma’ eş noktasında değerlendirmemiz gerekiyor.”

İl Göç İdaresi Müdürü Mehmet Tepeaşan dahi kafile üstüne gelişim birliğinin mehabetli olduğunu, konuyla ait yapılacak bütün çalışmalara katılmaya ve yardım sunmaya amade olduklarını belirtti.

UNHCR Güneydoğu Anadolu Bölgesi Kıdemli Düz Koordinatörü Periklis Kortsaris bile göçmenlere yönelik çalışmalardan kontekst ilgililere teşekkür etti.

Barhana ve göçmen olgusunun yetişek ilkin atılmak için değişik yönleriyle ele alınacağı kurultay, iki ayrı salonda gerçekleştirilecek 13 oturumla iki dönem süreyle devam edecek.

Share: