Ücretli Öğretmenlerden ‘Kadro’ Talebi: “Bizler KPSS ile Çalım İstemiyoruz! Tecrübemiz Tek Sınavla Ölçülemez”

Ücretli Öğretmenler Dayanışma Derneği üyeleri; ücretli öğretmenlerin insan hakları ve grup talebinde düşmek amacıyla zaman Ankara’dahi, “Bizler KPSS ile gelgel istemiyoruz! Tecrübemiz tek sınavla ölçülemez! Bizler KPSS’siz, şartsız değim yakın ekip dilek ediyoruz! Bizler yılların tecrübesi, yılların emeği ayn ardı edilsin istemiyoruz. Zira biz hem kişi çocuklarını yetiştiren asıl, babalar hem bile öğrencilerinin ruhundan anlayan donanımlı eğitimcileriz” açıklamasını yaptı.

Ücretli Öğretmenler El Birliği Derneği üyeleri, ücretli öğretmenlerin nefer hakları ve ekip talebinde çıkmak üzere bu akşam Ankara Ulus’ta Atatürk Heykeli önünde bire bir araya geldi. Ücretli öğretmenler yerine matbuat açıklamasını Toplum Örgütü Başkanı Levent Atasoy ve derneğin Umumi Heyet Üyesi Sibel Atmaca okudu. Yapılan açıklama şöyle:

“YILLARIN ÖZVERİSİNİN VE EMEĞİNİN ARTIK ŞARTSIZ KENDISINE GRUP İLE TAÇLANDIRILMASINI, HAKLARIN VERİLMESİNİ MURAT EDİYORUZ”

“Ücretli öğretmen kimdi? Bizler sesimizi duyurana büyüklüğünde kimse bilmiyordu. Bizler yaptığımız öğretmenlik mesleğinin saygınlığıyla değil de aldığımız ücretle nitelendirilir olmuştuk. Oysa yıllardır insan haklarından mahrum üç kuruşa Milli Eğitim’in hoca açığını kapatan eğitimin kahramanları bizlerdik. Ücretli öğretmenin; sadece doğum iznine ayrılan, askere revan ya de afiyet dolayısıyla mezun öğretmenin yerine çalışmadığını; Ücretli öğretmenlerin Milli Eğitim’in sarıklı açığını yarım SGK ve asgari ücretin altında çalışarak kapatan, terbiye emekçileri olduğunu tekraren belirttiğimiz kadar buradan ve matbuat tarafından tıpkısı posta henüz yayımlamak istiyoruz!

Ücretli Öğretmenler Derneği yerine bizler, ücretli sarıklı adina etkin yıllarca mücahede vermiş, ülkenin arz ücra köşelerinde birçok kadrolunun başvurmak istemediği yerlerde zor koşullar altında etkin fakat tek toplumsal hakka erbap olmayan arkadaşlarımızın, türe mağduriyetlerinin ekip verilerek giderilmesini ve hiçbir kurumda minimal ücretin altında nakıs SGK ile iştirakçi dahi çalıştırılmazken, darülfünun mezunu formasyonlu öğretmenlerimize bu emek koşullarının uygun görülmesini ikrar etmiyor, yılların özverisinin ve emeğinin imdi koşulsuz yerine ekip ile taçlandırılmasını, haklarının verilmesini arzu ediyoruz.

En niteliksiz benzeri işe alımda dahi şehadetname yeterliğinin beraberinde aksiyon tecrübesi istenirken; bizler yıllardır tecrübemizi, yetkinliğimizi,  sabrımızı azmimizi devletimize olan bağlılığımızı, vefamızı kanıtlamışken; it canlı hayat şartları altında sakat SGK ve minimal ücretin altında tekaütlük hayali da kuramayan anbean namına amelî sarıklı gelince atıl kalacak olmanın verdiği endişeyle bu vakte kadar canla başla çalışıp yıllarımızı, gençliğimizi; bayrağımızın dalgalandığı seçkin yerde ülkemizin evlatları öğretmensiz kalmasın diye canla başla çalışarak geçirdik, deneyim sahibi olduk.

“BİZLER KPSS’SİZ, ŞARTSIZ LİYAKAT ESASLI GRUP TALEP EDİYORUZ”

Yaşımız KPSS sınavlarıyla yarışamaz ancak tecrübemiz ve emeğimizi birlikte hiçbir sınav ölçemez… Bizler KPSS ile kurum istemiyoruz! Bizim tecrübemiz tek sınavla ölçülemez! Bizler KPSS’siz, koşulsuz değim mevsuk kadro arzu ediyoruz! Bizler yılların tecrübesi, yılların emeği göz ardı edilsin istemiyoruz. Zira biz hem öz çocuklarını yetiştiren anne- babalar hem dahi öğrencilerinin ruhundan anlayan onlarla zahir diyalog kurulması gerektiğini sınama etmiş donanımlı eğitimcileriz. Bizler elindeki tohumun hangi toprakta, hangi büyüklüğünde suyla lacerem yetişeceğini alim kayırıcı mühendisleriyiz. Bizler toplumla, velilerimizle, bittabi iletişim kuracağımızı, dallar üstüne zahir delalet edeceğimizi yıllarca deneyim etmiş, iletişimin tıpkısı danışma olduğunu ongun bilen sanatkarlarız. Soruyoruz size, hiç bilenle bilmeyen tıpkı evet mu?

Ücretli Öğretmenler Dayanışma Derneği olarak temas alanda yapılan atamaların, antrparantez ilkokul mezunlarına dahi sunulan takım hakkının sebep bizlerden esirgendiğini bibi anlamış değiliz!  Medrese mezunu, formasyonlu, öğretmen yerine yıllarını ülkesinin evlatlarının geleceğine adamış, terbiye emekçisi ücretli öğretmenlerimizin karye okullarına amelî namina atanmasını istiyoruz.

Gittiğimiz köy okullarında eğitimle entegre bir toplumun öncüsü olacağımızı, öğrencilerimiz ve aileleriyle bütünleşip geleceği hep gelişigüzel henüz tehlikesiz benzeri şekilde yerinde, kardeş kardeş saygıyla bugüne kadar olduğu kabilinden cansiparane kucaklayacağımızın bilinmesini istiyoruz. Topraktan tarıma, halk emeğinden bilime uzanan, akva ve emniyetli tıpkı güreşçi köprüsü olacağımızın bilinmesini istiyoruz! Sınama bizde, liyakat bizde, eğitime yıllarca gönül vermişlik, sabır ve iş bizde fakat senelerce fariğ zulüm birlikte bizde…

“ATAYIN BİZİ KARYE OKULLARINA, YER IRI FABRİKA OLAN TOPRAKTAN, SUNU KIYMETLİ ÜRÜNLERİ EVLATLARIMIZLA BİRLİKTE YETİŞTİRMENİN SEVİNCİYLE DÜNYAYA AÇILALIM”

Tığ artık bire bir eğitim çatısı altında fiilî meslektaşlarıyla benzeri işi işleyen, hassaten ikinci üçüncü üniversiteyi bitirmiş fakat farklı statülerde mütezayit ve onların aldığı, üçte aynı ücret ve eksik SGK ile yarınsız bir şekilde parçalanmamış haklardan yoksun bırakılmak istemiyor; yıllarımızın emeğimizin hakkı olan grup hakkımızı istiyoruz.

Atayın bizi köy okullarına vatanın beherglas karış toprağını sevgimizle, ilgimizle, tecrübemizle yoğuralım, yeşertelim. Bırakın bizler eylemli öğretmen, öğrencilerimiz Fatih olsunlar! Atayın bizi karye okullarına, öncelikle toprağın kalbini dinletelim çocuklarımıza sonradan bire bir kelebeğin sevinciyle kuş cıvıltıları arasında yeşile aşina bir evlat yetiştirelim. Atayın bizi köy okullarına, en iri üretimevi olan topraktan, genişlik eşsiz ürünleri evlatlarımızla birlikte yetiştirmenin sevinciyle dünyaya açılalım… Bizdeki bu hevesi, bu azmi, bu tecrübeyi bu sabrı, vefayı yok saymayın hata almayın atayın bizi! Bu büyüklüğünde geç kalınmışlık kâfi! Atayın bizi! Biz Ücretli Öğretmenler Dayanışma Derneği namina yıllarımızın, emeğimizin hakkı olan prim sadık takım talebimizi yineliyor ve ekip hakkımızı istiyoruz! Atayın bizi!”

Share: