“Türkiye Yüzyılı” sosyal politikalar kitabı “kanıt kitap” olacak

Cumhurbaşkanlığı Toplumsal Politikalar Oturmuş, “Türkiye Yüzyılı” vizyonu ile yaptığı çalışmalar kapsamında toplumsal politikalar kitabı çıkartacak.

Cumhurbaşkanlığı Içtimai Politikalar Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Işıkhan, “Toplumsal Politikalarda 7 Kesim 7 İl” programı kapsamında geldiği Edirne’de, AA muhabirine, kurul üyelerinin müzakere ettikleri illerde sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri ve kamu kurumlarının yöneticileriyle görüşmeler gerçekleştirdiğini söyledi.

Mardin, Konya, Artvin ve Van’ın ardından Edirne’nin konuşma edildiğini nâkil Işıkhan, “Görüşmelerimizde çözülemeyen sorunları belirlemeye çalıştık. Bu veriler bizim için çok mehabetli, bunları sosyal politikalar stratejisine dönüştürüyoruz ve rastgele ile ilişkin tabir tutuyoruz.” dedi.

Işıkhan, İzmir ve Hatay’daki görüşmelerin arkası sıra devletin serencam 20 yılda ortaya koyduğu sosyal politikaların özetinin vadi aldığı bire bir kitap çıkaracaklarını dile getirdi.

Mektup kasımda çıkacak

Kitabı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ile hazırlayacaklarını tamlayan Işıkhan, şöyle bitmeme etti:

“Bu kitapta eskimemiş yüzyılın toplumsal politikaları olacak. Aileden tutun yavru, özürlü, yaşlı, dezavantajlı gruplar, sakat hükümlülere müteveccih politikaların özeti kayran algı. Kitabımızı kasım ayının ortasında çıkarmayı düşünüyoruz. 2023 vizyonuna yönelik ihtiyaçlarımız nedir, gelecekte ne risklerle karşılaşacağız. Söz Gelişi dezavantajlı gruplar içerisinde bağımlılık haddinden fazla balaban bahis haline gelmeye başladı. Yegâne ebeveynli aileler, teknoloji bağımlılığı gibi mesail bizim gelecekte karşılaşabileceğimiz risklerin belirlenmesi noktasında de hakeza tıpkı sağgörü çizdik. Kitap üstelik böyle toparlayıcı, yaşıt ve kanıt niteliği taşıması açısından bizim gelgel duyacağımız ayrımsız iz olacak.”

Prof. Dr. Işıkhan, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın çizmiş olduğu vizyonun asamble için çokça şanlı olduğunu vurguladı.

“Türkiye Yüzyılı”nda sosyal politikaları daha ileriye taşıyacaklarını ifade fail Işıkhan, şunları kaydetti:

“Binlerce almanak bayrı aynı geçmişten geliyoruz ama bolluk ötesi çağcıl toplumları de geçerek vatandaşlarımızın ihtiyaçları doğrultusunda, hak kâmilen, toplumsal adaleti ve eşitliği sağlayacak şekilde politikalar üretiyoruz. Vatandaşımızın değişen, gelişen gerekseme duyduğu sorunları tığ fora etmek zorundayız. Henüz çağdaş tıpkısı düzeye yankılanmak amacıyla kül maksat vatandaşımızın hayat kalitesini tıpkı peş noktaya koymak.”

Share: