Türkiye Hars Yolu Festivalleri 16 Eylül’de başlıyor

DOĞRU Tümen Ekip Başkanvekili Bülent Turan, Türkiye’nin uluslararası bellik değerine katkıda gezmek amacıyla planlı “Türkiye Ekin Yolu Festivalleri”nin 16 Eylül-23 Ekim’üstelik gerçekleştirileceğini söyledi.

Turan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle bu sene İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Çanakkale ve Konya’da gerçekleştirilecek festivallerle çok majör bir çalışmaya imza atıldığını söyledi.

Çanakkale’birlikte dahi Troya Ekin Yolu Festivali’nin gerçekleştirileceğini anlatan Bülent Turan, “Çanakkale’miz bir çağ, turizm, orman, uran kenti. Aynı zamanda bire bir kültür kenti. Tığ Ekin kenti olmasını çok ayrı ayrı nedenlerle gündeme getirdik. Sakat yıllarda Mehmet Akif Ersoy evinin yapılması kabilinden, Troya Ekin Yılı zar edilmesi kabilinden çokça ayrımlı ulusal etkinliklerimiz oldu. Firez ve Turizm Bakanlığımızın öncülüğünde tamam Türkiye’ye ayrıca dünyaya eş aynı festivali açmaya hazırlanıyoruz. Çanakkale’dahi 16-25 Ilkgüz tarihleri ortada ‘Troya Hars Yolu’ festivali adıyla 40’tan fazla mekanda seminerler, tiyatrolar, sinemalar, sergiler olacak, konserler olacak.” dedi.

Çanakkale’nin en özel mekanlarında etkinliklerle festivalin sahn bulacağına belen Turan, şöyle devam etti:

“Troya’sından Assos’una kadar, Biga’dan Bayramiç’e kadar her ilçede farklı etkinliklerde bire bir ekin atmosferi yaşanacak. Emeği geçen özellikle Firez Bakanlığımız almak amacıyla tamam ilgililere şimdiden teşekkür ediyorum. Bu pir zamanı gitmek içinde bütün Çanakkalelileri, tam misafirlerimizi bu etkinliklere çağırma ediyorum.”Share: