Türkiye hane yatırımı yapacak başkaları amacıyla tehlikesiz liman

Türkiye konut yatırımı yapacak eller amacıyla emin liman

İSTANBUL Türkiye özellikle Rusya- Ukrayna savaşı sonrası ayrıksı ülkelere envestisman fethetmek isteyen eller amacıyla sakıncasız liman oldu. Türkiye’ye basamak ilgisini değerlendiren İnşaat Mühendisi Aycan Fenercioğlu, “Şu zaman ülkemizde başta İstanbul ve Antalya’de ecnebi ülkenin vatandaşları göz alımına başladı. Yabancılara bölük satışında çokça gösterişli rakamlara ulaşıldı” dedi.

Rusya ve Ukrayna beyninde bitmeme eden gerginlik, Türkiye’ye yatırımları arttırdı. Rastgele iki ülkeden kaçan yatırımcılar amacıyla Türkiye tehlikesiz liman oldu. Türkiye İstatistik Kurumu TUİK verilerine göre bile yabancılara konut satışı yoğun oranda artış gösterdi.

Türkiye’ye ecnebi yatırımcı ilgisini değerlendiren Fenercioğlu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İnşaat Mühendisi Aycan Fenercioğlu “Şu zaman ülkemizde ilkin İstanbul ve Antalya’birlikte yabancı ülkenin vatandaşları bölük alımına başladı. Bununla ilişkin haddinden fazla gösterişli sayılar var. Özellikle yılbaşı itibariyle resmi rakamlara ulaşacağız. Bunun genişlik yetişkin etkeni anında yakınımızda olan Rusya-Ukrayna savaşı diye düşünüyorum. Zira hem Ukrayna’dan hem Rusya’dan insanlar ülkemize akın etti. Büyükşehirlerde bu ebat çok bunaltıcı yüklülük yaptı. Hem tahaffuz sorunlarından ötürü kiralar arttı hem mülklerin değeri arttı. Pandemiden bilahare ülkemizde özellikle denizi kumu olan turistik bölgelerine zaten aynı ecnebi talebi vardı. Çarpışma faktörü üstelik eklenince bu arttı. Rusya, Ukrayna ve İran galiba karışıklıklar var. Ülkemizin Suriye bölgesinin alt tarafında, Afganistan bölgesi ve geçtiğimiz aylarda Kazakistan’dahi benzeri ağırbaşlılık olmuştu. Ülkemiz şu zaman bölgede sakıncasız liman namına görünüyor. Ülkemiz bu yüzden hem turist yerine hem de durma amaçlı gelen insanların akınına uğramış durumdadır. Bu durumun arama altına alınırsa çok daha dolgunca olacağını düşünüyorum. Yabancı vatandaşlar gelirken evcil vatandaşlarımızın üstelik asıl adalet ve özgürlüklerini kısıtlamadan, onların önemli alanlarını etkilemeden kontrollü bire bir şekilde devam etmesini düş ediyorum” ifadelerini kullandı.

Müteahhitler marifetiyle yapılan bölük fiyatları üstelik biran ilk düşmeli

“İlk evim geçmiş hareket yerim” projesinin bölük fiyatlarını etkileyeceğini belirten Fenercioğlu “Önümüzdeki günlerde toplu asıl atma törenleri bekleniyor. Bu inşaatlar başladıktan sonradan çabuk ayrımsız sürede yapılırsa mahsus benzeri uyuşma vatandaşımız bu fırsatlardan faydalanacak. Bu programın açıklanmasından sonraları piyasada mahsus tıpkı ölçüde fiyatlarda bire bir durağanlık oluştu. Şu zaman vatandaşlarımız hem bu sâdır kampanyadan feyizlenmek istiyor hem dahi o şartları sağlaması gerekiyor. Sistem o şartları sağlayamıyor. Belli kriterler getirdiler. Temennimiz gerçek ihtiyacı olan insanlarımızın bu projeden faydalanmasıdır. Ihtişam vasıtasıyla değil da diğer müteahhitler tarafından yapılan hane fiyatlarının da biran geçmiş düşmesini talep ediyoruz. Zira vatandaşlarımızın gelgel gücünü etkiledi. Geçtiğimiz bu 5-6 aydır alelhusus 1 yıldır hem döviz arık hem bile maliyetlere yansıyan malzemelerde bile çokça sakil karşılık artışı oluştu. Yerli vatandaşımız ev alamaz kuzuluk gelmişti inşallah ilerleyen süreçte hepsi düzelir” diye niteleyerek konuştu.

Share: