Türkiye Dijital Uzlaştırma Yasası amacıyla harekete geçmeli

Dünyaca adlı arama motoru Google, Avrupa’daki 300 medya kuruluşuna ‘telif’ çerçevesinde ifa yapmayı akseptans etti. Google’ın Almanya, Macaristan, Fransa ve Hollanda ile alay malay metanetli çok AB ülkesi için ‘telif ödeme kararı’ sonrası benzer aynı sistemin Türkiye’dahi de uygulanması gerektiği baştan gündeme geldi.

Sabah’ın haberine bakarak, Içtimai Iletişim Araçları ve Dijital Asayiş Terbiye Araştırmaları Derneği (SODİMER) Başkanı Prof. Dr. Uzun Eraslan konuyla ilişik açıklamasında, Google’ın Avrupa Birliği’nin Uzlaştırma Kuralları’nı kabul ettiğini vurgulayarak, Türkiye’nin de sayısal telif hakkı yasası çıkarması gerektiğini tabir etti.

Google’ın, internet haberciliği ve yıpranmamış yavru habercilik açısından inhina yaratıcı kararı birçok KEZ ülkesindeki 300 medya kuruluşunda başlıyor. Ücretsiz içerikler üzerinden para kazanması zımnında suçlanan Google, 300 medya kuruluşuna ‘telif’ ödemesi yapacak.

Google açıkladı: Anlaşmayı imzaladık

Google’ın bilim ve im ortaklarından mesul direktörü Sulina Connal konuyla ilgilendiren yaptığı açıklamada “Şu esas büyüklüğünde Almanya, Macaristan, Fransa, Avusturya, Hollanda ve İrlanda’dahi 300’den fazla yerel, dernekevi ve sektörel iletişim araçları kuruluşuyla sözleşme imzaladık” sözlerine düzlük verdi. Mavera yandan; Platformun özge medya kuruluşlarının de ifa sistemine dahil olması için süreci kolaylaştıracak benzeri düzenleme geliştireceğini kaydetti.

Google’ın Avrupa’daki 300 medya kuruluşu üzere kebir kararı sonrası, Türkiye için üstelik benzer ayrımsız sistemin gerektiği tartışmaları gene gündeme geldi.

Içtimai Medya ve Sayısal Düzenlilik Yetişek Araştırı Merkezi (SODİMER) Başkanı Prof. Dr. Uzun Eraslan yaptığı açıklamada, Google’ın geçtiğimiz Kasım ayında AFP ile yaptığı anlaşmanın kül acun için şişman bir örnek teşekkül ettiğine dikkati çekerek, “Türkiye’dahi bile bu regülasyonları uygulayan kurumların düzenlemeleri lazım” dedi.

Uzlaştırma yasası gerekiyor

Sosyal medya yasasına vurgu yapan Uzun Eraslan, sosyal medya kuruluşlarının Türkiye’ye gelmeyeceğine müteveccih tıpkı algının olduğunu, fakat ciddi ceza ve düzenlemelerin arkası sıra bu algının kırılarak sosyal medya kuruluşlarının Türkiye’ye geldiğini söyledi.

“Google, telif hakkı yasası imzaladığı ahit veri ve içerikler üzere mülk ödeyecek” diyen Uzun Eraslan, Google’ın bu süreçten uzak durmak adına bunu gündeme getirmediğini ve tutkun tuttuğunu anlatım etti. Eraslan, “Türkiye’bile arz haddinden fazla kullanılan arama motoru Google. Tabiatıyla yapılan haberlerin, çalışmaların, verilen emeğin kesinkes teliflendirilmesi muktezi” sözlerinin altını çizdi.

Levent Eraslan, sayısal uzlaştırma yasası tartışmalarının geçtiğimiz yıllarda dahi gündeme geldiğini, fakat yasanın halen çıkmadığı amacıyla bile bu tartışmaların sürdüğünü söyledi. Uzun Eraslan, “Düzenleyicilerin mutlak telif hakkı yasasında çağın edimsel gerekliliklerine yönelik, tıpkısı dil, tıpkısı güncelleme ve hassaten yenileme yapması gerekir” dedi.

Google, 3 yıl önceki Avrupa Birliği’nin (AB) uzlaştırma yasasına uyarak gayrı çevrimiçi platformların müzikçi, yazar, gazeteciler, performans sanatçıları ve iletişim araçları kuruluşlarına yönelik düzenlenen telif yasasına inkıyat kararı almıştı.

Aranan herhangi bir şeyin bire bir bedeli var

Bu karara değinen, Uzun Eraslan, “SEARCH kısmına ilişik konuyu yazıp tıkladığımızda mevrut değme şeyin bir bedeli var. Google, Avrupa Birliği Telif Hakkı Kuralları’nı kabul etti. Avrupa Birliği’nin telif hakkı hakları Google’ı buna kapalı etti. Burada aynı ayarlama/düzenleme var. KEZ’nin telif kuralları olmasaydı, Google, içeriklere mülk yöneltmek için böyle ayrımsız sisteme gitmezdi. Bizim de bunu zorunlu arkaç getirmemiz gerekiyor. Avustralya, Kanada bile bunları yaptı. Hükümetlerin, çevrimiçi platformların içeriklerine müteveccih ara bulucu olduğunu görüyoruz. Amma bizim yasalarımız üstelik bunları kamu karşılamıyorsa, Google ifa yapmıyor” dedi.

Levent Eraslan; İletişim Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı Dijital Tahavvül Ofisi, Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı, Matbuat İlan Kurumu, BTK kabil kurumların bu sürece önderlik etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Amme ihalelerinde, “e-eksiltme” zorunluluğu

 

Google yöntemince duyurdu: Hangi yenilikler geliyor?

 

Google Payment üzerinden hesapları boşaltıyorlar!

 

Share: