Turizmciler Turistik Gün Doğusu Ekspresi seferlerinin erken başlamasını istiyor

Kars’taki turizmciler, Türkiye Cumhuriyeti Fehamet Demiryolları (TCDD) Transport ATLATMAK eliyle Ankara-Kars hattında hizmete sunulan Turistik Gün Doğusu Ekspresi seferlerinin 12 Mabeyin’tan önce başlamasını dilek ediyor.

29 Mayıs 2019’birlikte işletilmeye başlanan Turistik Gün Doğusu Ekspresi’nin 2022-2023 dönemi yolculuk takvimi belirlendi. Yerli ve ecnebi turistlerin nazik demet gösterdiği Turistik Şarki Ekspresi, kullanılmamış dönemde ilk seferini Ankara’dan 12 Meyan 2022, Kars’tan ise 14 Çatlak 2022 tarihinde gerçekleştirecek.

Kars Turizm Birliği Başkanı Halit Özer, gazetecilere yaptığı açıklamada, Turistik Maşrık Ekspresi seferlerinin biletlerinin aylar öncesinden tükendiğini ifade ederek, “Gün Doğusu Ekspresi ve Turistik Şark Ekspresi, Kars ve havza turizminin şanlı uyuşma kaynaklarından birisi.” dedi.

Turistik Doğu Ekspresi’nin bölgeye kattığı turizm ekonomisinden sonradan bölgeye kilolu yatırımlar geldiğini anlatan Özer, “Bu yatırımlar yiyecek, içmece, konaklama, aktarma ve konaklama anlamında yükseldi. Fakat bu trenin seferlerinin aralık ayına sarkması yatırımcıları üzdü. Kars, Ardahan, Iğdır ve havza turizminin alelhusus istemiş olduğu Turistik Gün Doğusu Ekspresi seferlerimizin 12 Mesafe’tan geçmiş, kış sezonuna girerken teşrinisani ortasında başlaması havza turizmini henüz da rahatlatacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Kentteki ayrımsız otelin müdürü olan Mehmet Duman dahi Kars’ın şita turizmine korkulu şekilde hazırlandığını dile getirerek, “Turistik Şark Ekspresi seferlerinin güdük sürede başlaması Kars turizmi açısından çok şanlı. Hele Turistik Şarki Ekspresi seferleri ne kadar erkene alınırsa turizmi o büyüklüğünde rahatlatır.” ifadesini kullandı.

İldeki başka tıpkısı otelin sorumlusu Senem Sun bile otel adına tamam hazırlıklarını yaptıklarını ve Turistik Şarki Ekspresi’ni beklediklerini anlatarak, Turistik Şark Ekspresi’nin elan erken seferlerine başlamasıyla misafirlerinin sonbaharda bile yöreyi görebileceğini anlattı.

Sun, kış turizmi sezonu öncesi birlik hazırlıklarını yaptıklarını dahi sözlerine ekledi.

Turistik Şarki Ekspresi, Ankara’dan akıntı ettikten bilahare Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum üzerinden Kars’a ulaşıyor.

Share: