Trakya’da çayır tırtılının ayçiçeğine zararı erken müdahaleyle önlendi

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’birlikte çayır tırtılının gündöndü tarlalarına verebileceği beis, makul ve eskiden yapılan ilaçlamalarla sunma aza indirildi.

Türkiye’nin önde mevrut günâşık üretim merkezlerinden Edirne’üstelik üreticilerin hasat mesaisi bitmeme ediyor.

Bölgede “ayçiçeği” yerine birlikte anılan ayçiçeğinde ilk teşrin yapılan tarlalarda kuruyan ayçiçekleri biçerdöverlerle hasat ediliyor.

Edirne’üstelik kestirmece 1 milyon 300 bin dekarlık alanda üretimi yapılan ayçiçeğinde hasadın kestirmece 3 hafta daha sürmesi bekleniyor.

Edirne Tarım Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, AA muhabirine, bu sezonun haddinden fazla kurak geçmesine rağmen ayçiçeğinde verimin gani olduğunu söyledi.

Günebakan sezonunda kâh bölgelerde çıkan çayır tırtılına eskiden müdahale edildiğini tamlayan Arabacı, “Edirne merkezde aheste tıpkı tırtıl sorunu olmadı. İlçelerde gâh yerlerde vardı. Gelişmemiş sürede ilaçlama yapılarak bu sorun ortadan kaldırıldı. Muhakkak bazen tarlalarda engel vardır amma umumi kendisine çokça şükür bodur sürede ilaçlamalar yapılarak atlatıldı.” dedi.

Arabacı, Edirne’birlikte ayçiçeğinde geçen yıllardaki ürün ortalamasını bu yıl da alacaklarını düşündüğünü anlatım etti.

“Er ve aceleci engelleme yapıldı”

Kırklareli Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy ise kentte 1 milyon 150 bin dekar alanda ayçiçeği ekimi yapıldığını anlattı.

Temmuz ayında Trakya’de gün çiçeği tarlalarında kırıcı şekilde çayır tırtılı görüldüğünü dile getiren Aksoy, er ve aceleci müdahaleler ile zararın bildirme beş altı seviyeye indirildiğini vurguladı.

Çayır tırtılının kestirmece 100 bin dekar alanda görüldüğünü nâkil Aksoy, şöyle konuştu:

“Tarlalarımızı dronlar ile ilaçladık ve çayır tırtılı zararlısını giderilmiş ettik. Haddinden Fazla aceleci debi ettik. Başka illerde üstelik böyledir çünkü oralarda birlikte çokça nazik hasar olmadı. Kırklareli’nde 100 bin dekarda görüldü ama 100 bin dekarın hepsi kötülük görmüş değil. Bütün alanı 100 bin dekar kendisine cebin, bunun de yüzdelik 1’ini cebin. Bu birlikte 10 bin, 20 bin dekar üzere kısmı zarar gördü. Dolayısıyla bize haddinden fazla şişman bire bir ağırbaşlılık yapmayacak.”

Aksoy, kentte geçen yıl 240 bin ton gündöndü hasat edildiğini, bu yıl bile geçen yılın rakamlarının yakalanacağına inandığını sözlerine ekledi.

İlaçlama üzere dronlar kullanıldı

Tekirdağ Tarım ve Orman Müdürü Oktay Öcal ise diyar genelinde 1 milyon 600 bin dekar alanda gündöndü ekimi yapıldığını söyledi.

Tırtıla karşı çiftçilerden gelen arzu üzerine mücadele başlattıklarını belirten Öcal, “Bakanlığımız birlikte konuya müdahil oldu. Bölgemize ilaçlama üzere dronlar gönderildi. Hızlı tıpkısı ilaçlama ile o dönemi atlattık. İlimiz genelinde hasadımızın yüzde 30’u yapıldı. 70 bin dekar alanda günebakan tarlası tırtıldan etkilenmişti. 1 milyon 600 bin dekar düz gün çiçeği tarlasında yüzdelik 4’lük tıpkısı alanda palet etkisi görüldü. 70 bin dekar alanın tümü kötülük görmüş değil.” ifadelerini kullandı.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü adına lüzumlu beis tespitini yaptıklarını aktaran Öcal, şunları kaydetti:

“Tırtılın etkisi ayçiçeğinde hasatta yüzde 1’lik tıpkısı orana denk geliyor. Üreticilerimizin korkacağı haddinden fazla büyük tıpkı beis oluşmadı. Sayı Farkı dekarda 230 kilogram civarında verim alınıyor. Yağmur almayan kesimlerde ürün düşüklüğü yaşanıyor ama bu üstelik rekoltemizi etkileyecek miktarda değil. Gündöndü hasadında seçkin ülkü yaşanmayacak. Tırtıla müteveccih ilaçlamalar çok kısa sürede son verdi. Çabuk ve kudretli tıpkısı say yapıldığı amacıyla haddinden fazla nazik sıklet yaşanmadan ayçiçeğinde zararın henüz fazla olmasına engel olduk.”Share: