Trabzon umumi haberleri: Trabzon’da viyadükler hakeza süsleniyor

Trabzon’dahi viyadükler böyle süsleniyor

Boztepe Tüneli ile Bahçecik Tüneli arasında kâin viyadüklerin duvarlarına yörenin doğasına uygun görseller yapılıyor

TRABZON – Türkiye’nin sunu kibar kent içi yolları arasında gösterilen Trabzon’daki hep 28 km’lik Kanuncu Bulvarı’nda viyadük ve tünellerin yapımı sürerken, proje kapsamında viyadüklere doğa temalı görseller yapılıyor.

Boztepe Tüneli ile Bahçecik Tüneli ortada kâin ve şehrin siluetini bozduğu iddiasıyla tartışmalara sebep olan viyadüklerin duvarlarına kısaca 1 kamer önce yapılmaya başlanan tabiat temalı görseller dikkat çekiyor.

Şehrin Küşade Mahallesi ile Akoluk arasında geçişi sağlayacak olan Çukurçayır 1 Tünelinde çalışmalar devam ederken, özellikle Boztepe Mahallesi Cephanelik Sokak’ta çalışmalar yoğunlaştı. Bulvar üzerinde bulunan Bahçecik Tüneli’nin ise bu yıl böylece büyüklüğünde ulaşıma açılması planlanıyor.

Trabzon’de 2011 yılında temeli atık ve balaban benzeri ulaşım altyapısı olarak planlanan Kanuncu Bulvarı’nın 2. kısmında icraat sürüyor. Planlanan yolun yapımının sunma yetişkin bölümünü köprü yol inşaatları oluştururken, Boztepe Tüneli ve Bahçecik Tüneli’nin dahi zarfında bulunduğu 5 km’lik kesimin Çukurçayır Kavşağına büyüklüğünde olan kısmında icraat geceli gündüzlü sürüyor.

Viyadük duvarlarına doğa figürleri yapılıyor

Boztepe Tüneli kısmındaki inşaat alanındaki viyadüklerin tabyalarının kurulumu sürerken, benzeri yandan bile viyadük duvarlarına natür temalı resimler yapılıyor.

Yaklaşık 4 haftadan beri devam eden çalışmalarda 3 bin metrekare büyüklüğünde alanda tabiat temalı resimler yapılırken heveskâr ressamlardan Mustafa Arslan, şu esas kadar kestirmece 2 bin 500-3 bin metre karelik alanda emek yaptıklarını belirterek “Heveskâr ressamım, cidar resimleri yapıyorum. Türkiye’nin bir nice yerinde buna analog çalışmalar yaptım. Merkezimiz İstanbul ve ağırlıklı olarak İstanbul’bile çalışıyoruz. Trabzon’a geleli 3-4 hafta oldu yaklaşık 2 -3bin metre rubai düz yaptık. Duvarın betonun yara görünüşünü ortadan kaplamak için huy temalı yeşil sarmaşıklar, ağaçlar buranın doğasına uygun resimler yapıyoruz. Çoğunlukla olumlu yönde tepkiler alıyoruz şu anne büyüklüğünde pahal tıpkı durumla karşılaşmadık. Nedeniyle yaptığımız çalışmayla betonun zehir görünümü ortadan kaldırıyoruz elan sunturlu görünüyor” dedi.

Share: