TR82 Bölgesi Toprak Planı, çalışmalarının ilk aşaması tamamlandı

TR82 Bölgesi Nahiye Planı, çalışmalarının evvel aşaması tamamlandı

TR82 Bölgesi Toprak Planı İl Çalıştayları tamamlandı

KASTAMONU – TR82 Bölgesi 2024-2028 Nahiye Planı tedbir çalışmalarını örümcek Kuzey Rum Kalkınma Ajansı, Çankırı, Sinop ve Kastamonu, illerinde toprak çalıştaylarını tamamladı. Umumi Kâtip Dr. Serkan Tüvana, Kesim planı çalışmalarına başladıklarını belirterek, hazırlayacakları planın ati 5 yıllık sürede Kastamonu, Çankırı ve Sinop illeri üzere kalkınma gayeli bire bir nöbet haritası olacağını söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Ajansları Umumi Müdürlüğü koordinasyonunda hesaplı TR82 Bölgesi 2024-2028 Yılı Bölge Planı tedbir çalışmaları çerçevesinde Kuzey Rum Kalkınma Ajansı marifetiyle 27 Haziran’birlikte Çankırı’birlikte, 29 Haziran’da Sinop’ta yapılan memleket çalıştaylarının sonuncusu Kastamonu’da gerçekleştirildi.

TR82 Bölgesi Toprak Planı hazırlık çalışmaları çerçevesinde Haziran ayında düzenlenmesi planlanan ancak sel afeti zımnında ertelenen Kastamonu Mıntıka Planı İl Çalıştayı, bölgedeki kamu sektörü, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Ajansın Hizmet Binasında yapıldı.

Katılımcı yaklaşımla hesaplı çalışmalar çerçevesinde oluşturulan 7 teknik (Soylu Erki Göstergeler, Rekabet Gücü ve Yatırım Ortamı, Nüfusun Genel Durumu ve Beşeri Resülmal, Toplumsal Kalkınma, Dirim Kalitesi, Erişilebilirlik ve Enfrastrüktür, Natürel ve Tarihi Değerler, Kültür, Turizm, İklim Değişikliği ve Yer – Kıyamet Riskleri ve Tarım ve Rustik Kalkınma) masada aynı araya gelen katılımcılar, konularına ilgilendiren fikirlerini ortaya koydu. Toprak planına daha fazla görüşün yansımasını ulaşmak üzere “Dış Hissedar Anketi” dahi düzenleyen KUZKA, buradan gelecek fikirleri üstelik mıntıka planına yansıtmayı hedefliyor.

“Yaptığımız çalıştay ile bulunan sorunlara çözüm önerileri getirmeyi planlıyoruz”

Yıldız Anadolu Bölgesi’ndeki mevcut sorunları ve bunlara çözüm önerilerinin getirileceği, kâin potansiyelin kullanılabileceği tıpkı toprak planının oluşturulması üzere tedbir çalışmaları yürüttüklerini belirten KUZKA Umumi Sekreteri Dr. Serkan Güre, “Bugün Kastamonu’bile devlet çalıştayı gerçekleştiriyoruz. 7 lime tematik masada gelgel ve kuruluşlarımızdan, sivil toplumdan, hususi sektörden katılan temsilcilerimiz ilgilendiren konu başlıkları çerçevesinde hal önerilerini, program ve proje önerilerini sunuyorlar. Havza planları planlama hiyerarşisi içerisinde kalkınma planından sonraları ense ölçekli tıpkısı çekim. Bu yıl yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı aracılığıyla hem bölgesel gelişme millî stratejisi hem bile kesim planları hazırlıkları gerçekleştiriliyor. Yerelde toprak planlarının uygulaması tedarik çalışmaları kalkınma ajansları aracılığıyla yürütülüyor, Bakanlığımız bile bu çalışmaları koordine ediyor. Üç ilimizde birlikte havza planıyla müntesip yaptığımız çalıştaylarımızın sonuncusunu bugün Kastamonu’üstelik gerçekleştirdiğimiz çalıştay ile tamamlamış bulunuyoruz” diye konuştu.

Çalışmaların neticesinde yılsonuna büyüklüğünde mıntıka planın taslağının oluşturulacağını belirten Genel Yazman Gailesiz, “Yine tıpkı el çalıştayı gerçekleştirerek burada yapılan çalışmaların akabinde çıkan somut önerileri tekrar benzeri istimara imkanımız olacak. Yapacağımız çalıştay akabinde dahi mevrut öneriler doğrultusunda plan metninin revizelerini yaparak tamamlayacağız ve Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığına de eskiz metinleri ileteceğiz. 2023 yılının ortasında dahi nahiye planının Cumhurbaşkanı onayıyla yürürlüğe girmesi hedefleniyor. Tığ de çalışmalarımızı bu takvime bakarak gerçekleştiriyoruz” dedi.

Havza Planı ile 3 ilin Kalkınma Gayeli Nöbet Haritası Oluşturuluyor

Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerinin kalkınma amaçlı bire bir el haritası oluşturulduğunu ifade fail Genç, “Bölge planları, bölgede kâin illerin bulunan potansiyelleri ile sorunlarının çözümüne yönelik ayrımsız yol haritası içeren, öncelikleri ve stratejileri, amaçları kemiksiz bire bir şekilde belirlenmiş ve bunlar toprak gerçeklikleriyle ve bilimsel verilerle kanıta dayalı politikalar üretecek şekilde hazırlanmaktadır. Biz birlikte hazırladığımız kesim planıyla bu illerimizin önümüzdeki 5 almanak dönemde odaklanacağı konuları ve öncelikleri belirlemiş olacağız. Bu kesim planıyla belirlenen amaçlar ve hedefler doğrultusunda birlikte ister kalkınma ajansı adına bizler ister dahi değişik çekicilik ve kuruluşlar çalışmalarını buna tınlamalı benzeri şekilde gerçekleştiriyor olacaklar. Bu anlamda havza planları önümüzdeki 5 yıla mum tutak bire bir iş olduğunu düşündüğümüzde oldukça balaban tıpkısı iş” ifadelerini kullandı.

“Toprak Planı Bölgenin Potansiyelini Elan Deli Dolu Kullanmamızı Sağlayacak”

İdareciler yerine üzerlerinde çalıştıkları konuların liyakatli aynı şekilde uygulanabilmesi üzere reçetenin haddinden fazla sağlam olması gerektiğinin altını çizen Vali Avni Şarap ise, şöyle konuştu: “Bu bile çok gani planlama ile gerçekleşir. Çok iyi planlama da sahada bu aksiyon üzere çıban yoran, o bölgede güçlü uzmanlık alanlarına giren konulara hakim, haddinden fazla ferah çözümleme fail insanların üretmiş olduğu politikalar ile gelişir. Sahada uygulayacağınız hangi kadar çokça olursa olsun, onlara uygulayacağı politikaları çok bol aktarmanız ve politikaların bile bölgeyle da haddinden fazla ferah uyuşması geçişsiz. Türkiye’nin çokça fena hâlde tıpkı hafızası var ve haddinden fazla kaliteli büyümüş insan gücü var. Bu insan gücümüzü, geçmişimizdeki tecrübemizi kâin dünyadaki konjonktürü çokça bereketli okuyarak, ülkemizin ve özelde de bölgelerimizin ihtiyaçları ve taleplerini, imkanlarını, potansiyelinin evirileceği aşamayı de haddinden fazla iyi analiz ederek bunları birleştirerek planlamaya tabi tutarsak inşallah bizler üstelik bundan ahir süreçte azamet, kavim kendisine neler yapacağımızı bilici, bunun amacıyla hazırlıklarını, planlarını yapmış heybet ve becerikli yerine yolumuza bitmeme ederiz”

Kastamonu’nun seçkin alanda bünyesinde korkulu anlamda potansiyel bulunduran tıpkı coğrafya olduğunu aktaran Vali Şarap, şunları kaydetti: “Bunu anlatırken herif sevinçli aynı şekilde konuşuyor zira her konuda bahsedeceğimiz imkan ve yetenek var. Tarımdan hayvancılığa, sanayiden turizme, spordan sahile gelişigüzel konuda bünyesinde eşsiz imkanlar barındıran aynı coğrafya. Bu coğrafyada tığ idarecilere düşen sunma eke görevlerden tıpkısı tanesi dahi elimizdeki bu imkan ve kabiliyetleri akla yatkın tıpkısı şekilde hazırlayıp planlamak. Bu dahi Kastamonu özelinde siz değerli arkadaşlarımızın özelikle sivil topluluk kuruluşların andıran demet ve desteğiyle özelikle bu yörenin insanlarının, bu işe başlangıç yoran insanların analizleri, yorumları, önerileri bizim açımızdan akıbet merhale yüce.”

Açım konuşmalarından sonradan Kastamonu’daki kamu, hür teşebbüs ve sivil sosyete kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla tematik masa çalışmalarına geçildi. Bütün 7 tematik masada Kastamonu’ya ilişkin sorunlar ve hal önerileri ele alındı. Uzmanlık alanlarına bakarak tematik masalara ayrılan katılımcılar belirlenen konularda ilin sorunlarını masaya yatırdı. Henüz sonraları katılımcılar aracılığıyla sorunlara ilişkin verilen hal önerileri bir tabloda birleştirildi. Tematik masa çalışmalarının tamamlanması sonrasında ise mesail ve çözümlere ilişik katılımcılardan elde edilen veriler derinti tutanaklarına işlendi.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı 2024-2028 Yılı TR82 Toprak Planı tedbir çalışmaları çerçevesinde il çalıştayları, vadi çalışmaları ve masa başı araştırmaların tamamlanması sonrasında eskiz bölge planı hazırlanacak. 2024-2028 Yılı TR82 Kesim Planı’nın 2023 yılının evvel yarısında Cumhurbaşkanlığı kararıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor.Share: