Tosya’da çeltik hasadı başladı

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde 8 bin 500 dekar alanda çeltik hasadına başlandı.

Atatürk’ün talimatı ile 1926 yılında Türkiye’nin ilk çeltik fabrikasının kurulduğu ilçede üretilen çeltikten yaklaşık 6 bin ton rekolte bekleniyor.

Ilgaz Dağları’ndan mevrut kar sularıyla sönümsüz Devrez Çayı’ndan sulanan çeltik tarlalarında, coğrafi işaretli Sarıkılçık pirincinin birlikte, Yaşar, Maratelli, Osmancık-97 ve Ağabey çeşitleri da üretiliyor.

Çeltik üretilen köylerden Çevlik köyünün muhtarı Dirayetli Solgun, AA muhabirine, köylerinde bin dönüm arazide çeltik üretimi yaptıklarını söyledi.

Mayıs ayında ektikleri çeltiği eylül ayında hasat ettiklerini tamlayan Zerrin, şunları kaydetti:

“Ben bu işi 25 yıldır yapıyorum. Köyümüzdeki çeltik tarlalarından tahminî 700 ton çeltik bekliyoruz. Tosya’mızda şu anda 8 bin dönüm civarında çeltik ekiliyor. Daha öncelerde 23 bin dönüm civarında çeltik ekiliyordu. Susuzluktan çevre çeltik ekimi azaldı. Bu sorunumuza benzeri tılsım bulunmasını bekliyoruz.”

Üretici Faruk Buyraz dahi çeltik hasadına başladıklarını anlatarak, “Bir Nice aşamadan bilahare hasat zamanı geldiğinde biçer ile çeltiği biçiyoruz. Allah’a şükür ürünümüz gayet verimli.” diyerek konuştu.

Üretici Yaşar Doğan ise 24 dönüm alanda çeltik ürettiğini belirterek, aşılanmamış domuzlarının tarlalarına zarar verdiğini bu konuda tedbir alınmasını istediklerini söyledi.Share: