Tekirdağ’da zor öğretmen akarsu kabaklarını avize ve abajura dönüştürüyor

Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde tekaüt hoca Fahrettin Dolgunca, avize ve abajura dönüştürdüğü su kabaklarını satarak karı bütçesine yardım sağlıyor.

Zor gökçe yazın öğretmeni 69 yaşındaki Iyi, kaymakamlık merkezindeki evinin balkonunda su kabaklarından avize ve abajur, ahşaptan üstelik bezen eşyaları yapıyor.

Ürettiklerini curcuna ve mütenevvi sergilerde satarak kazançlı sağlık elde fail Gür, bu ürünleri sevdiklerine ihsan adına bile veriyor.

Iyi, AA muhabirine, pandemi sürecinde evinin balkonunda uğraşı adına başladığı oymacılığı geliştirerek hesaplı sağlık etmeye başladığını söyledi.

Öğrencilik yıllarında amcasının marangozunda çalıştığı amacıyla oymacılığa el yatkınlığı dahi olduğunu tamlayan Bereketli, şöyle konuştu:

“Zahmetli olduktan bilahare bu işe ahit ayırdım. Alelhusus pandemi döneminde dışarıya çıkamamanın verdiği rehavet, evimin balkonunu atölyeye dönüştürmeme hastalık oldu. İnternet içinde bu işle ilişkin araştırmalar yaptım. Kendime basit tıpkı atölye kurdum ve vacip araç gereçleri realizasyon ettim, daha bilahare az de olsa bu işi bilenlerden eğitim bilimi aldım. Çizim, kavil, boncuklama gibi teknikleri öğrendim. İşi yaptıkça ahali becerim gelişti. Denemeler arttıkça elan iyilerini yaptım ve keyif almaya başladım. Bu hobimi evimin balkonunda sürdürüyorum.”

Iyi, Kapaklı Belediyesinin düzenlediği festivallerde açtığı stantlarda sergilediği akarsu kabaklarının alçak demet gördüğünü rapor etti.

Bu hobisini zamanla gelire dönüştürdüğünü anlatan Gani, “Kapaklı Belediyesinin şenliğinde kantar kabağı, ahşapla hangi yaptıysam hepsini stantta sergiledim. Ummadığım, on paralık beklemediğim benzeri yürekten karşılaştım ve üç çevrim kabil benzeri sürede ne kadar yapıt yaptıysam bütünü satıldı. Buradan dahi sermayemi karşıladım ve gelir da elde etmiş oldum. Demin üstelik kendimi zorlamadan, komşularımı tasalı etmeden hobimi balkonumda bitmeme ettirmeye çalışıyorum.” diyerek konuştu.

Iyi, ahşaptan oyuncak arabalar, hayvan motifleri, bastonlar, türlü lambalar ve halk aletleri dahi yaparak satışa sunduğunu sözlerine ekledi.Share: