Tekirdağ’da kreşte momentum iddiası üstüne sormaca başlatıldı (2)

Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinde özel yetiştirme yurdu ve güneş bakımevinde öğretmenlerin çocuklara momentum uyguladığını müstakbel süren bazı veliler, cürüm duyurusunda bulundu.

İddiaya göre, ağustos ayında çocuğunun evde oyuncak bebeği kollarını arkaya bağlayarak uyutmasını garipseyen asıl nedenini sorguladı.

Çocuğun kreşte bidar çocukların bu şekilde uyutulduğunu ifade etmesi üzerine veli, başka çocukların aileleriyle görüştü.

Diğer velilerin de çocuklarından bu kalıp dönüşler alması sonrası aileler Çerkezköy Cumhuriyet Altını Başsavcılığına başvurdu.

İki öğretmen üzerine anket başlatılmasının ardından kreşteki asayiş kameralarına ahali konuldu.

Olayla ilişkin başlatılan adli ve idari soruşturma sürüyor.

Çocuk Yuvası ve bakımevinin yönetiminden açıklama

Çerkezköy Organize Endüstri Bölgesi (ÇOSB) yönetiminden yapılan açıklamada, Hususi ÇOSB Çocuk Yuvası ve Tarih Bakımevi ile ilgilendiren basında düzlük kayran görüntüler ve konunun yargıya tefehhüm ettirildiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Toprak Müdürlüğümüz aracılığıyla söz konusu çalışanların ve idarecilerin işine serencam verilerek idari tahkikata başlanmış olup, soruşturma bitmeme etmektedir.

Kreşimizdeki gayrı çocuklarımızın ve velilerimizin etkilenmemesi üzere şişman tıpkısı inceden inceye üstünde durduğumuz konuyla ait eşhas üzerine yönetimsel lüzumlu işlemlerin yapılacağını ve anlık sürecinin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Veliler çocuklarını kreşten almaya başladı

Şiddet görüntülerinin medyada yer alması sonrası velilerin çocuklarını kreşten alıp götürdüğü gözlendi.

Velilerden Melek İde, gazetecilere yaptığı açıklamada, olayın yaz aylarında gerçekleştiğini söyledi.

Yaşanan durumlar zımnında çocuğunun ruh bilimsel otama gördüğünü anlatan İde, şunları kaydetti:

“Çocuğumla konuştuğumda ‘ben okula görmek istemiyorum’ dedi. Niçin diye sorduğumda ‘öğretmenim beni tuvalette itekledi’ dedi. Ondan sonradan ben öğretmeni aradım. ‘Benim çocuğum hakeza bir iş yaşamış birlikte bu problemi çözün’ dedim. Tek söylemiş olduğum buydu. Ondan bilahare çocuğu inandırma yazar okula getirdim, bana 15 zaman sonraları özlük öğretmeni ayrımsız et kafalı çevrim yaptı. ‘Çocuğunuz 15 gündür tuvaletini altına yapıyor.’ dedi. İç çamaşırını çöpe attığı amacıyla ego ayırt etmedim bu durumu. ’15 devir meydanlık verin’ dendi. 15 günün böylelikle M. hanımla yaşamış olduğu sıkıntıdan bahsettim. Tek şekilde bana M. hanımın adının geçtiği aynı cümle kullanılmadı. ’15 dönüş mesafe verin’ dendi. Ondan sonra ego çocuğumu okuldan aldım. Müdürle üstelik aynı şekilde konuştum. Zaruri rastgele yere şikayetimi yapacağımı söyledim. ‘Siz istediğiniz yere şikayetinizi yapabilirsiniz’ dedi. Bala büroya gittim, sonraları sav açtım.”

Share: