Tekirdağ’da hamsi fiyatı 25 liraya kadar indi

Tekirdağ’da hamsi fiyatı 25 liraya kadar indi

TEKİRDAĞ Marmara ve Karadeniz’i etkisi altına düz lodos cihetiyle balıkçı tekneleri denize açılamayınca balık fiyatları yükseldi. Tekirdağ’da hamsinin kilosu 25 liradan tezgahlarda yerini alırken, vatandaşların balığa murat göstermediği rapor edildi.

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde kurulan taraf pazarında balık tezgahlarını süsleyici hamsi 25 liradan almaç buldu. Pazarın başladığı evvel saatlerde 30 liradan satılmaya başlayan hamsi, fazla müşteri bulmayınca 25 liraya indi. Fiyatların lodos sebebiyle yükseldiğini belirten balıkçılar ise masrafların arttığını anlatım ederek havaların düzelmesiyle balık fiyatlarında azalmanın olacağını belirtti. Balıkçı Mehabetli Akkurt yaptığı açıklamada, “Hamsi; Karadeniz, İğneada’dan geliyor. Ama ulus yemiyor, kaçıyor. Kilosu 30 liraydı, 25 yaptık. Kavim yemiyor. Hamsi 25 teklik, detaylı görüyorsunuz. Biz de şaşırdık. Hakeza tıpkısı dünya yok. Bazı arkadaşlarımız tezgahı açmadı” dedi.

Balıkçı Mustafa Bindi ise, “Hamsinin kilosu zaman 25 teklik. Lodos olmasaydı kilosu 15-20 liraya giderdi. Halk yesin, tüketsin. Balık çoğalsın, ahali yesin. Balık yok, tıpkısı yerden tıpkı şeyler gelmiyor. Zaman İstanbul’dan çinekop aldım. 16 kilo var dediler, bin 200 liraya aldım. Tarttım 13 kilogram artık. Bize de eyvah günah. Ondan sonra ‘100 liralık’ diyoruz, ‘neden bu kadar pahalı’ diyorlar. Ama biz onların dediğini kabzımallara diyemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: