Tekirdağ’da aşevi adayları derste öğrendiklerini mutfakta pekiştiriyor

Tekirdağ’dahi Milli Eğitim Bakanlığının sağladığı imkanlarla ortaöğretim öğrencilerinin yaptığı yemekler, tahminî 5 bin öğrenciye ulaştırılıyor.

Kentte ekol öncesi, taşımalı ve meslek pansiyonlarında artan öğrencilere seçkin dönme hamam yemek hizmeti veriliyor. Derste aldıkları eğitimleri kemirmek yaparak pratiğe döken öğrenciler, mesleki açıdan bile geleceğe hazırlanıyor.

Tekirdağ Süleymanpaşa Mesleki ve Beceri Rum Lisesinin öğrencileri de bazen anaokulu, ilkokul ve lisede terbiye gören dallar amacıyla haftanın 5 günü gün ortası yemeği hazırlıyor.

“Geleceğin aşçıları”nın yetiştiği okulda öğrenciler, idareci öğreticiler nezaretinde birbirinden adamakıllı yemekler yapıyor.

Öğrencilerin yaptığı yemekler kentteki gâh kurumlara birlikte dağıtılıyor.

Tekirdağ Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, AA muhabirine, iklim genelindeki ortaöğretim öğrencilerinin yaptığı yemeklerden 5 bin civarında öğrencinin ücretsiz yararlandığını söyledi.

Öğrencilerin derste aldıkları eğitimleri kemirmek yaparak pratiğe döktüğünü ve mesleki açıdan üstelik geleceğe hazırlandıklarını ifade fail Ulusan, şöyle devam etti:

“Bu sene ilk kez ana okullarımızdaki öğrencilerimizin aynı kısmına beslenme desteği sağlanıyor. Okullarımızın pansiyonlarında artan öğrencilerimize üstelik tagaddi desteği sağlıyoruz. Bu yemeklerin iri bölümü okullarımızın şart, içecek bölümlerindeki öğrenciler eliyle yapılıyor. Öğrenciler mutfaklarda hijyenik, emniyetli bire bir şekilde öğretmenleri ve yırtıkça öğreticilerin gözetiminde üretim yapıyor.”

Tekirdağ Süleymanpaşa Mesleki ve Teknik Rum Lisesi Müdürü Oğuz Günaçan da elden özlük öğrencilerin temas zaman 1500 gönül için 3 çeşit aşındırmak yaptığını dile getirdi.

Günaçan, öğrencilerin büyük deneyimlerini okulun mutfağında kazandıklarını belirterek, “Öğrencilerimizin yaptığı bu üretim aynı zamanda kazançlı değere dönüşmekte. 7 özel sektör firmasına de öğle yemeği hizmeti veriyoruz. Bunun beraberinde Vilayet, kaymakamlık, İl Afiyet Müdürlüğü, İl Milli Terbiye Müdürlüğü, İl Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü, defterdarlık ve kazanç dairesinin öğlen yemekleri de okulumuz tarafından üretiliyor.” diye konuştu.

12’nci derslik öğrencisi Handan Demirtaş ise okulda öğrendiklerini mutfakta aplikasyon imkanı bulduğunu aktararak, “Burada öğrendiklerimin gitgide mesleğim için bana çokça katkısı olacaktır. ” dedi.

Share: