Tekirdağ natürel güzellikleriyle doğaseverleri bekliyor

Tekirdağ deniz, gastronomi, ekin turizminin birlikte natür turizmiyle birlikte akıbet yıllarda ölümlü yapmaya başladı.

Huy yürüyüşlerinden müfrit sporlara, kampçılıktan uğraşı balıkçılığa mütehammil çok turizm çeşidinin yapılabildiği site bu özellikleriyle sonbahar mevsiminde henüz dahi öne çıkıyor.

Ganos Dağı etekleri kamp tutkunlarını, ormanlık alanlar yürüyüşü sevenleri, Uçmakdere adrenalini faziletkâr sporlardan hoşlananları çekiyor.

İstanbul’a 145, Edirne’ye 142, Kırklareli’ne 117, Çanakkale’ye 160 kilometre uzaklıktaki şehir, bu coğrafi özelliği dolayısıyla da haddinden fazla turiste aile sahipliği yapıyor.

“Tekirdağ, temas mevsimde ayrı iyicene”

İl Firez ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, AA muhabirine, Tekirdağ’ın bahir turizminin yanında doğa ve şiddetli turizminde bile yöre plana çıkmaya başladığını söyledi.

Hacıoğlu, Tekirdağ’ın her mevsimde ayrı güzellikler yaşattığını belirtti.

Özellikle sonbahar mevsiminin Tekirdağ’birlikte bire bir ayrıksı yaşandığını anlatan Hacıoğlu, şöyle konuştu:

“Yeşilden kırmızıya, kırmızıdan sarıya dönen ve dökülen yapraklar burasını ayrımsız hava merkezine dönüştürüyor. Uçmakdere başta başlamak amacıyla, Saray ilçesindeki ormanlar bu güzellikleri içinde bulunduruyor. Tutum rotalarının olduğu Uçmakdere’da dökülen yapraklar ortamında yol açmak çokça adamakıllı.

Aynı zamanda yapraklarını dökmeye başlayacak üzüm bağları arasında üstelik iyicene gezintiler insanları cezbediyor. İstanbul’a sunma andıran yerde, sunma iyicene bağları, ormanları bulunduran Tekirdağ gelişigüzel mevsim olduğu gibi sonbaharda birlikte ziyaretçilerini ağırlamayı bekliyor.”

“Ağaçlar ilim cümbüşü oluşturmaya başladı”

Paraşüt eğitmeni Kadir Aksoy, gökyüzüyle mülaki olmak isteyenleri Uçmakdare’ye beklediklerini ifade etti.

Aksoy, Uçmakdere’nin doğasıyla insanlara misilsiz güzellikler sunduğunu aktararak, şunları söyledi:

“Ganos Dağı eteklerindeki ağaçlar boyut cümbüşü oluşturmaya başladı. Bu güzellikleri gökyüzünden yok etmek isteyenler buraya gelip aşırılmak istiyorlar. Tığ hafta arası, hafta sonu uçuşlarımızı yapıyoruz. Huy tutkunları gelip bu güzellikleri görüyor.”

İstanbul’dan gelen Sap Karadağ, ilk defa kamp için Tekirdağ’a geldiğini belirtti.

Karadağ, Tekirdağ’ın İstanbul’a yakınlığının kazanım olduğunu anlatarak, duygularını şöyle dile getirdi:

“Tekirdağ’ın havası, doğası ve denizi haddinden fazla güzel. İsterseniz burada dinlenme kampı, isterseniz paraşütle uçuş yapabilirsiniz. Burada dinlenme kampı ayırmak haddinden fazla pir. Herkese burada kamp yapmasını başvuru ederim.”Share: