Tekirdağ Büyükşehir’den ‘Kadına Müteveccih Şiddete Cebin Savaş Günü’ Etkinlikleri

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, ’25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Alın Arsıulusal Savaşım Günü’ dolayısıyla Hastalıklı ve Çerkezköy ilçelerinde konuşma ve ‘Karı Buluşmaları’ atölye çalışması düzenledi.

Hastalıklı Memduh Oran Esendal Sahnesi’nde düzenlenen söyleşide; Büyükşehir Belediyesi Kadın Müzakere Merkezi’nde fariza özne Ruh Bilimci Katre Hava vasıtasıyla kadına müteveccih soylu erki, sayısal, seksüel, ısrarlı izleme, fiziksel ve psikolojik şiddetin neleri kapsadığı, kuşkusuz ortaya çıktığı ve bunlar karşında neler yapılması gerektiği anlatıldı. Yol türlerinin kadınlar ve çocuklar üzerinde yarattığı fiziksel ve psikolojik etkiler birlikte tartışılarak, katılımcılarla şiddete uğramaları durumunda yardım alabilecekleri kurumlar paylaşıldı.

Çerkezköy ilçesinde planlı ‘Avrat Buluşmaları’ kapsamında ise ‘İçimdeki Kadınla Temas’ başlığıyla dışavurumcu tekellüm atölyesi yürütüldü. Bilirkişi Ruh Bilimci Beril Buket Bağcı, etkinlikte şunları söyledi:

“Zaman 25 Teşrinisani Kadına Müteveccih Sıkı Savaşım ve El Birliği Günü’nde; önümüzdeki tabloya baktığımızda görüyoruz kim 2022 yılında 346 kadın; eşleri, partnerleri ya dahi tanıdıkları ayrımsız koca tarafından öldürüldü. Toptan cinslik eşitsizliği 2022 raporunda ise Türkiye 146 mevki arasından maatteessüf kim 24’üncü sırada. Unutmayalım; birimiz müstakil değilsek hiçbirimiz bağımsız milletvekili değiliz. Bilcümle alay malay şiddetsiz benzeri dünya amacıyla çalışmaya devam edeceğiz.”

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Reisi Porte Albayrak ise konuya ilişik şöyle konuştu:

“Kadına yönelik şiddetin müstacel kendisine çözüme kavuşturulması gereken toplumsal tıpkısı sorun olduğunun bilinciyle, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak içtimai belediyecilik projelerimizi sürdüreceğiz. Kadını ve ev kurumunu yükseltmek amacıyla Çerkezköy, Çorlu ve Süleymanpaşa’bile kurduğumuz Karı Danışma Merkezlerimizde psikologlarımız ve içtimai bakım uzmanlarımızın yoluyla vatandaşlarımıza psiko-toplumsal bindi vermeye bitmeme edeceğiz. 25 Son Teşrin Kadına Yönelik Şiddete Karşı Arsıulusal Savaş Günü’nün içtimai duyarlılıklarımızı güçlendirmesi ümidiyle, kadına karşı rastgele makule şiddeti kınıyor, barış, sağlık ve mutluluğun hakim olduğu henüz evire çevire benzeri acun diliyorum.”

Share: