Tekirdağ Büyükşehir, Entegre Kalpsiz Atılan Tesisleri ile İlgili Süreci Basınla Paylaştı

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Reisi Değer Albayrak, Bütünleşmiş Dinsiz Atık Tesisleri ve İleri Biyolojik Arıtma Tesisleri’nin yapımı ve işletilmesi sürecinde karşılaşılan bürokratik engelleri, düzenlediği basın toplantısında matbuat mensupları ile paylaştı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kullanılmamış Bakım Binası Haddinden Fazla Amaçlı Salon’birlikte gerçekleştirilen basın toplantısının açım konuşmasını fail Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Alparslan Kurtoğlu, Entegre Zalimce Atık Tesisleri’nin yönetim süreçleri ve tesislerin say sistemleri ile ilişkin tıpkı sunum yaptı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Taşınmazlar İstimlak Dairesi Başkanı İsmail Gülsen ise bire bir müzakere yaparak, Süleymanpaşa İlçesi periferi dolgu alanı ve Hoşköy kıran dolgu alanının Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’hangi devri sürecinde yaşanan sıkıntıları dile getirdi.

Tekirdağ Akarsu ve Lağım Döşemi İdaresi Genel Müdürlüğü (TESKİ) Gayrimenkul ve İstimlak Dairesi Başkanı Erhan Koç üstelik Marmaraereğlisi İlçesi’ne yapılması planlanan ancak 2015 yılından bu yana bürokratik engellemeler nedeniyle tahsisi yapılamayan toprak ile ilgilendiren yaşanan bütün süreci matbuat mensuplarına aktardı.

“EŞ 2023’E BÜYÜKLÜĞÜNDE GEREKLİ İZİNLER VERİLMEZSE TEKİRDAĞ CİDDİ BİR MEKÂN FELAKETİ İLE KARŞI KARŞIYA KALABİLİR”

Tekirdağ Büyükşehir Şehremini Paha Albayrak, toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Göreve geldiğimizde 44 skor yabani ambarlama alanı vardı. ve bu alanlar ahali sağlığını yıldırma haysiyet durumdaydı. Pahal çalışmalarımız ile tam bu vahşi depolama alanlarını kapattık ve sürecin böylelikle toplanan çöplerin Süleymanpaşa İlçesi’ndeki Demirli Mahallesi’nde kurulan Allahsız Atılan Bertaraf Tesisimizde bertarafının sağlanmasına başladık. 11 ilçemizin tam çöpleri Süleymanpaşa (Demirli) ve Çorlu (Karatepe) ilçelerimizdeki tesislerimizde çağın şartlarına makul namına sorunsuz benzeri şekilde bertaraf edilmektedir. Aynı zamanda kurduğumuz bütün ile gelişigüzel çöpten erke elde etmeye bile başladık. Kurduğumuz kamu tesisler ahali sağlığına duyar, büyüklük ekonomisine katkıda mevcut ve yarınlar üzere yaşanabilir benzeri site bırakmayı hedeflemektedir.

Ancak Çorlu Belediyesi’nin açtığı sorun sonucunda mahkemenin ÇED müspet belgesini tahrip etmesi ile gelişigüzel Dertli Bölgesi’ndeki 6 ilçenin (Hastalıklı, Marmaraereğlisi, Ergene, Çerkezköy, Kapaklı ve Saray) çöplerinin bertarafının sağlandığı Karatepe tesisimizin kapatılması durumunun gündeme gelmesi ile gelişigüzel çöplerin tümünün bir tane alternatif olan Demirli tesisine getirilmesi gerekiyor. Konunun özeti şudur. Hastalıklı ÇED Raporunun tahrip edilmesi ile yararsız alamayacak durumdadır, Demirli’dahi üstelik 3. Lot yapılamadığı üzere çöp koyacak alanımız kalmamıştır. Tüm şerait zorlandığı takdirde maksimal Familya Ayına büyüklüğünde çöpleri koyacak alanımız vardır. Tığ Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi namına izinler konusunda girişimlerimize bitmeme ediyoruz. Şayet muktezi izinler verilmezse Tekirdağ kilolu tıpkısı çevre felaketi ile yüz yüze kalabilir. Yaşadığımız tüm sıkıntıları, bürokratik engelleri kamuoyu ile katılmak istedik. Değme hangi kadar yerimiz namevcut desek de değme çağ Tekirdağ’dahi 1.200 ton yararsız çıkıyor. Nedeniyle yaşadığımız abus donör engelleri kamuoyunun takdirine sunuyorum.”

“MARMARAEREĞLİSİ’NE YAPILACAK BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ ARAZİSİ İÇİN 7 YILDIR GEREKLİ İZİNLERİ ALAMIYORUZ”

Konuşmasında Marmaraereğlisi’nin tehlikeli bir altyapı çalışmasına ihtiyacı olduğuna da değinen Komutan Albayrak, şöyle devam etti:

“Lağım Döşemi altyapı çalışmalarını beğenmek amacıyla kolları sıvadık fakat tasfiye tesisi yapmadan enfrastrüktür yapmanın dahi ayrımsız anlamı olmadığından hareketle 2015 yılından itibaren bu bölgeye istikbal biyolojik tasfiye tesisi tahsis etmek istedik. Ancak 2015 yılından bu yana birlik 7 yıldır Ankara’daki bürokratik engelleri tıpkı kalem aşamadığımız amacıyla tesisin yapım çalışmalarına başlayamadık. Kaskatı atılmış giderilmiş tesislerimiz, doğacak biyolojik tasfiye tesislerimiz, dolgu alanlarımız ve bunun kabil bir nice konuda bürokratik engellerle yüz yüze kalıyoruz. Mecmu bu engellemeleri kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Ancak Tekirdağ halkı hizmet bekliyor. Bu konuda herkesin elini taşın altına koymasını ve Tekirdağ amacıyla gelişigüzel akıntı etmesini dilek ediyoruz.”

Konuşmaların arkası sıra Tekirdağ Büyükşehir Belediye Reisi Ölçü Albayrak, TESKİ Genel Müdürü Turhan Yerey, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Ünsal ve Genel Yazman Yardımcısı Alparslan Kurtoğlu ile birlikte matbuat mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Share: