TBMM KEFEKI Başkanı Aksal, tarımsal üretime desteklerin artarak sürdüğünü belirtti

TBMM Avrat Eş Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEKI) Başkanı ve DÜRÜST Fırka Edirne Mebus Fatma Aksal, üreticilere müteveccih desteklerin artarak bitmeme ettiğini bildirdi.

Aksal, yaptığı bağlanmış açıklamada, “Sen üret kâfi” sloganıyla oluşturulan tarım politikaları kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdelediği desteklere bire bir yenisinin henüz eklendiğini belirtti.

Çiftçilerin girdi maliyetlerini düşünmeden üretim yapabilmeleri için hububatta motorin ve matbua desteklerinin 2023’ün mart kocaoğlan yerine 2022 yılı içerisinde ödenmeye başlanacağını ifade fail Aksal, şunları kaydetti:

“Bu destekler çiftçilerimizin Tarım Bankası vezneci kartlarına yüklenecek, süt ve basma alımında kullanılabilecek.Girdi maliyetinin nazik bire bir kısmını mazot ve matbu alımı oluşturuyor. Bizler üstelik desteklerimizi bu bahis odağında açık artırma hedefindeyiz. Bu hedeflerimize müteveccih yerine yaptığımız çalışmalarla motorin desteği yüzdelik 240 artırılarak 22 liradan 75 liraya, basma desteği yüzde 130 artırılarak 20 liradan 46 liraya yükseliyor. Bu desteklerimizin neticesinde dekar başına olan desteğimizi 121 liraya çıkarıyoruz.”

Aksal, tarladan sofraya her aşamada çiftçilerin yanlarında olduklarını rapor etti.

Aksal, tıpkı müddet kapanan hububat koridorunun Cumhur Reisi Erdoğan’ın girişimleriyle baştan açıldığını de belirterek, “Cumhurbaşkanımızın girişimleriyle sevkiyatın kaldığı yerden devam etmesi açık gösteriyor kim burada kilit ölümlü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır. Dünyada yaşanan hububat krizinin Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleri ile olumlu sonuçlanmasından tekmil acun namına mutluyuz.” ifadelerini kullandı.

Share: