TBMM Genel Oturmuş toplandı

TBMM Genel Yerleşmiş, Başkanvekili Haydar Akaret başkanlığında toplandı.

DÜRÜST Tümen Van Milletvekili İrfan Kartal “Van ili üzerine”, AK Tümen Ankara Mebus Lütfiye Selva Çam “Ankara’nın payitaht oluşu”, CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Istekle Kabaoğlu ise “İstanbul’un sorunları” konularında gündem dışı konuştu.

Kartal, Van’a gerçekleştirilen yatırımlara ilişik vukuf vererek, yatırımların artarak devam ettiğini belirtti.

Eğitim alanında bile kente balaban yatırımların yapıldığını ve bunların Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın Van’a verdiği önemin tıpkı göstergesi olduğunu vurgulayan Kartal, seçme alandaki yatırımlarla ilin çehresinin değiştiğini ifade etti.

Çam ise Ankara’nın bir nice medeniyete eş sahipliği yaptığını, ticaretin, ekonominin, ahilik geleneğinin üstelik başkenti olduğunu dile getirdi.

Ankara’nın 21 üniversitesiyle zinde tıpkı öğrenci şehri olduğunu tamlayan Çam, Ankara’nın ilkin savunma uran ürünleri koyulmak için şanlı dış satım kalemlerini faziletkâr standartlarda üreten tıpkısı endüstri ve teknoloji şehri olduğunu kaydetti.

Kabaoğlu da İstanbul’un “sıra, ekin, doğa”, “deniz, kent, kır”, “uluslararası, ulusal, domestik” müselles özelliği ışığında ele alınması gerektiğini söyledi.

Dünyanın tek kentinin bu üçlüyü tıpkısı araya getiremeyeceğine dikkati çekici Kabaoğlu, İstanbul büyüklüğünde büyük metropollerin ümran ve kentçilik uygulamalarının biricik doğrudan, evcil yöneticilerce yapılması gerektiğini vurguladı.

Share: