Tayvan’ın “Formosat-5” uydusu, Türkiye’deki facia çalışmalarına destek sağlıyor

Tayvan’ın düzlük rasat uydusu Formosat-5’in çektiği fotoğraflarla, AFAD’ın bile üyesi olduğu “Sentinel Asia” sistemi üzerinden afet çalışmaları üzere olgun sağlanıyor.

Tayvan Feza Ajansı FELAKET, acun yörüngesini iki günde benzeri turlayan uydunun 7, 9 ve 11 Gücük Ay tarihlerinde Türkiye’nin üzerinden geçerken kıran bölgesine odaklanarak tafsilatlı gözlemler yaptığı belirtildi.

Tayvanlı uzmanlar, uydunun 9 Şubat’ta çektiği facia bölgesine ilgili fotoğrafları, ayrımsız bölgede 25 Ocak’ta Avrupa Feza Ajansı ESA’nın “Sentinel-2” uydusu aracılığıyla çekilen fotoğraflar ile kıyaslayarak, Kahramanmaraş’ta kestirmece 187 hektarlık alandaki yer kırıklarını ve çöken binaları fotoğraflayıp potansiyel afet alanlarını tayin etti.

Fotoğraflarda yaptıkları karşılaştırma ile bir zamanda emin alanları bile saptayan uzmanlar, ivedi boyut barınaklarının kurulabileceği alanları birlikte ortaya koydu.

Uzmanlar ayrıca, peyk fotoğraflarını kıyaslayarak bölgedeki tektonik plakaların hareketlerini çözümleme etti.

Ekibin analizleri, afetin etkisinin dümdar sarsıntılarla genişlediğini ortaya koydu.

BELIYE, fotoğraflar üstünde yaptığı analizleri 29 devlet ve bölgeden 96 kurumun ve 17 arsıulusal kuruluşun uzuv olduğu “Sentinel Asya” sistemi üzerinden muhatapları ile paylaştı.

Uydunun 13 Şubat’ta facia bölgesi üzerinden geçerken kullanılmamış veriler toplaması planlanıyor.

Share: