Tavuk etinden dahi çap, fiyatını duyan soluğu balıkçılarda aldı

Fiyatı tavuk etinden da gergin olan ve tanesi 25 liraya kadar düşen palamut, hem balık satıcılarını hem de vatandaşları sevindirdi.

Kırmızı vücut ve tavuktan de şizoit kumanya değeri açısından bile az çok zengin olan pelit, fiyatıyla yüzleri güldürdü. Şimdiden alıp dip dondurucuda 5-6 kamer boyunca saklamayı düşünen vatandaşlar kış hazırlığı üzere balık satıcılarının yolunu tuttu.

Edirne Balık Pazarı esnafı Yusuf Çimen, palamut bolluğu yaşandığını ve 4 tanesini 100 liradan satışa sunduklarını söyledi.

“Sandık ile alanlar var”

Vatandaşların şita hazırlığı yaptığını ve buzluğuna girmek üzere sandık ile balık aldığını söyleyen Çimen, Halkımız kasa kasa alıyor. Halkımızı balığa doyuracağız dedik ve sözümüzü tutuyoruz. Şu an ne eve girerseniz girin seçkin evde sivri vardır. Dondurucuda ya dahi zir dolaplarda insanlar kışlık hazırlığı yaptı. Halkımız bahtiyar” dedi.

“Şuan bildirme çekimli et türü balıktır”

Şuan sunma cazip cilt türünün balık olduğunu belirten Çimen, “Piyasaya bakıldığında bir tavuk dönerin bile 30 lira olduğu dönemde palamudun tanesinin 25 liraya kadar düşmesi inanılması baskı bire bir özdek. Amma biz bunu başardık. Şuan sunu cazibeli cilt türü balıktır. Balıkçılar namına halkımız amacıyla elimizden geleni yapıyoruz. Kimseye pahalıyı yaşatmayacağız olabildiğince yer makul fiyatlardan gideceğiz. Balık fiyatlarını duyan geliyor. Edirne’nin girişinden, köylerinden bütün gelip balık alıyor. Bulgar müşterilerimiz üstelik var” şeklinde konuştu.

Edirne’deki tezgahlar pelit balığı ile şenlenirken, havaların soğumaya başlaması ile alay malay değişik balık çeşitlerinin birlikte fiyatları düşmeye başladı. – EDİRNE

Share: