Taşınmazlar fiyatlarını zenginler yükseltiyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

İngiltere’bile ortalama benzeri göz emlak fiyatları kullanılmamış tıpkısı rekor kırdı. Haziran ayında basamak fiyatları almanak bazda yüzde 13’lük yükselişle son 18 yılın en çabuk artışını gerçekleştirdi.

Halifax House Price Endeksi’nin verilerine göre, İngiltere’de ortalama aynı habbe fiyatı 12 kamer süresince üst üste mevrut kıymet artışlarıyla alay malay 294.845 sterline büyüklüğünde ulaştı. Kıymet çoğalma hızı almanak bazda 2004’cilt bu yana genişlik faziletkâr seviyeyi gösteriyor. Haziran ayındaki maaş bazda %1,8’lik artım ise 2007’nin başından bu yana arz aceleci artışı bel ediyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, İngiliz gayrimenkul piyasasındaki fiyat artışları, yükselen nema oranları ve maltalık pahalılığı krizi zımnında fiyatlarda beklenen yavaşlamanın henüz gerçekleşmediğini gösteriyor.

iNews’in haberine göre Halifax Genel Müdürü Russell Galley yemeden içmeden 2022 yılında ortalama ayrımsız eş fiyatının %6,8 oranında 18.849 sterlin arttığını söyledi. Galley açıklamasında, “Yeryüzü-arzu dengesizliği, bölük fiyatlarının bu büyüklüğünde dokunaklı tıpkı şekilde yükselmesinin nedeni olmaya bitmeme ediyor. Piyasadaki aktivite seviyeleri Kovid öncesi ortalamalara bakarak yavaşlamış olsa birlikte rica hala kıpırdak ve mevcut satılık mülk envanteri serencam mertebe bağan kaldı” ifadelerine vadi verdi.

Yerel yerine bakıldığında ise Şimal İrlanda tıpkısı nöbet elan İngiltere’deki ev fiyatı enflasyonunun sunu aşkın görüldüğü nahiye oldu. Bölgede %15,2 kalan fiyatlar ortalama bire bir evin değerini 187.833 sterline taşıdı.

Adanın güney batısı ise İngiltere’birlikte almanak ev eşit artışlarının sunu efdal görüldüğü bölgeydi. Yüzde 14,2 artan fiyatlar sayı farkı aynı konutun değerini 308.128 sterline getirdi.

Galley, şu asıl büyüklüğünde taşınmazlar fiyatlarının nazik ölçüde sahn pahalılığı krizinden yalıtılmış kadar göründüğünü de sözlerine ekledi. Gayrimenkul uzmanı, “Bunun tıpkısı sebebi şu sıralar yaşam maliyetlerindeki artışın genellikle ev alım satım konusunda elan beş altı faal olan düşük gelirli insanlar tarafında hissedilmesidir. Buna karşın henüz erdemli gelirlilerin pandemi sırasında tasarrufla elde ettikleri ekstra fonları kullanabilmeleri muhtemeldir. Sektördeki akıbet veriler mortgage kredilerinin sabık Eylül ayından bu yana en yüksek miktarda arttığını gösteriyor” dedi.

bununla birlikte, yatırım platformu Bestinvest’in Ferdî Mal Analisti Alice Haine, basamak piyasasının henüz açık konuşu krizlerden yalıtımının “fakat bu büyüklüğünde etraflı sürebileceğini” söyledi.

Haine konuyla ilişkin açıklamasında, “Verilere elan yakından bakıldığında karşılık artışlarının henüz erdemli gelirlilerden gelen talepten kaynaklandığı görülüyor. Bu insanlar pandemi döneminde biriktirdikleri tasarrufları bire bir apartman dairesinin fiyatına göre az daha iki imansız oranında küsurat hür evleri veya henüz iri mülkleri satın ahzetmek için kullanıyor” dedi.

Finans analisti, “Emlak piyasasının bu yıl yavaşlayacağına dayalı serbest ayrımsız ümit var. Pandemi dönemindeki yabansı bağan nema oranları ve destek paketleri ile desteklenen fiyatlardaki patlama er geç sona erecek” ifadelerine kayran verdi.

Faziletli ev fiyatları sürdürülemez

İngiliz taşınmazlar danışmanlık şirketi Garrington’ın CEO’su Jonathan Hooper birlikte ülkedeki gayrimenkul piyasasının nekahet endişelerini ve politik krizi parçalanmamış kendisine kazanç edemediğini kabul ediyor. Hooper, “Fiyatlar müptela olmak namına yeniden yükselişe geçti. Ancak dem kesen manşet rakamlarının arkasındaki iki madde haddinden fazla celi. Böyle çılgın tıpkısı değer artma oranı sürdürülemez. Halifax’mağara analizinin altını çizdiği üzere, azrail talebi değişmeye başladıkça ortalık de parçalanıyor” dedi.

Hooper, Halifax verilerine meni ederek, “Yan mülkleri üzere eskiden faziletkâr olan istek alıcılar bambaşka bölgelerde elan bol ayar aradıkça binnetice yavaşlıyor” dedi. CEO ülkedeki basamak değer artışlarının daha kutuplaşmış ayrımsız çözme aldığını sözlerine ekledi.

İlk kat ocak alacaklar üzere tekme akse

Envestisman uzmanları, gizil ilk alıcıların dokuz canlı bire bir durumla yüz yüze olduğunu vurguladı. İngiliz mal şirketi Hargreaves Lansdown, yüzde 10’luk güvence akçesi amacıyla birikim eden kiracıların, Ocak ayından bu yana takkadak ayakta durmak amacıyla üstelik 1.885 paunt kaldırmak zorunda kalacağını belirtti.

Bristol merkezli firmanın Mümessil Bireysel Finans Analisti Sarah Coles, fiyatlar yükselmeye devam ettikçe “Haziran ayında kiracılara daha fazla işkence” yaşattığını söyledi.

İngiltere’nin muhteşem yurt şirketlerinden Zoopla’daki fiyatları denk gösteren Coles, “Yükselen fiyatların geride bıraktığı kişiler, umutsuzca depozito amacıyla ayırdıkları miktarı artırmaya çalışmanın ve benzeri zamanda daima mütezayit kira ödemelerinin getirdiği tekme krizle karşı karşıyalar. Zoopla rakamları, yeni kiralık habbe maliyetlerinin benzeri yılda yüzdelik 11 arttığını ve kiracıların tasarruf hedeflerine ulaşmaları hangi büyüklüğünde ayrıntılı sürerse, fiyatlarda o büyüklüğünde fazla yükseliş gördüklerini bel ediyor” dedi.

NerdWallet’ın Bireysel Para Uzmanı Richard Eagling, taşınmazlar piyasasında olasılı tıpkı yavaşlamanın işaretlerinin “önümüzdeki aylarda ortaya çıkmaya başlayabileceğini” söyledi. Ancak Eagling ilk defa aile alacaklar üzere bu düşüşlerin “bire bir müddet elan açık olmayacağını” dahi sözlerine ekledi.

Gayrimenkul yatırımcılarını korkulu hesap

 

İngiltere Başbakanı Johnson istifa etti

 

ABD’üstelik yöneticiler para şişkinliği hedefinde karamsar

 

Share: