Tarihi yapıt kaçakçıları Bizans döneminden artan küpü aracın yeryüzü görünür kısmına saklamış

İl Güllabi Komutanlığı İstihbarat Şubesi ve Kaçakçılık ve Tevhit Suçlarla Savaşım şubesi ekipleri, 2 şahsın tarihi iz satışı açmak için nakil yapacağı bilgisine ulaştı. Aksaray’dan Konya’ya tarihi im nakli gerçekleşeceğini öğrenen uyanık ekipleri Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yaptığı araştırmada 2 şahsın kimliğini tayin etti.

EKİPLER ADIM ADIM TAKİP ETTİ

Tespit edilen Mehabetli E. ve Seyit Uca B. isimli eşhas uyanık ekiplerince beceri ve fiziki takibe alındı. Ayrımsız süre yapılan takibin ardından şahısların araçla tarihi eseri tercüme etmek için yola çıkmasıyla faaliyetler için düğmeye basıldı. Aksaray-Konya Karayolu Eşmekaya Kavşağında durdurulan otomobilde kâin 2 sakil gözaltına alındı.

TAMI TAMINA BİN 200 YILLIK

Araçta yapılan aramada kurnaz ekipleri, ön koltuğa battaniyeye sarılı halde tıpkı mikâp ele geçirdi. Uyanık eliyle titizce araçtan indirilen küpün uzmanların yaptığı incelemede, Pithos adı verilen küpün Bizans dönemine ait kısaca bin 200 yıllık olduğu tespit edildi. O dönemlerde Pithos Küpünün hazır para maddelerin muhafazası amacıyla kullanıldığı bildirildi. Üstünde put işareti mevcut küp jandarma ekipleri eliyle dulda altına alınarak İl Firez ve Turizm Müdürlüğü yetkililerine konfirmasyon edildi.

DAL KOLTUĞA SIĞMAYINCA CIVAR KOLTUĞA KOYMUŞLAR

Gözaltına alınan şüphelilerin, Pithos Küpünü aracın ense koltuğuna sığdıramadıkları üzere battaniyeye sarıp yöre koltuğa koydukları öğrenildi. Gözaltına alınan 2 çirkin ise sorgulanmak için İl Uyanık Komutanlığına götürüldü.

Olayla ilgili anket sürüyor.Share: