Tarihi Alan Başkanlığı ile Güney Marmara Kalkınma Ajansından iş birliği

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanlığı (ÇATAB) ile Cenup Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) aksiyon birliğinde “Tarihi Alan Gazi Köylerde Şifa Çiçekleri Açıyor” ünlü proje yürütülecek.

GMKA binasında planlı protokol imza törenine, Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, GMKA Umumi Sekreteri Abdullah Çetin ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Serkan Akçe ile kurum temsilcileri katıldı.

Tıbbi hoş kokulu nebat yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması, dinç fellah istihdamının artırılarak gür ekincilik uygulamalarının çoğaltılması, gazi köylerin zirai gelirlerini artırılarak köyden kente göçün önüne geçilmesi, ziyaretçiler için mütenavip destinasyon noktalarının oluşturulması hedefleniyor. Bu kapsamda, Alçıtepe ve Seddülbahir köyünde tıbbi hoş kokulu nebat yetiştirilmeye başlanıp bölge halkına destek olunacak.

Proje, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Dikici Eğitim Merkezi, Seddülbahir Köyü Muhtarlığı, Alçıtepe Köyü Muhtarlığı ve Alçıtepe Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortaklığında hayata geçirilecek.

Share: