Tarama programıyla binlerce bebek ve çocuğun görme kusurları erken canlandırma edildi

Esenlik Bakanlığınca, 0-7 yaş gruplarına yönelik görme tarama programıyla güzeşte yıl 18 bin 596 süt kuzusu ve çocuğa erken teşhis konuldu.

AA muhabirinin, 13 Ekim Acun Rüyet Günü dolayısıyla, Afiyet Bakanlığından edindiği bilgiye göre, Ev Düzentileme ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca oluşturulan Millî Sakat Bilgi Sistemi’nde mukayyet 1 milyon 414 bin 643’ü koca, 1 milyon 97 bin 307’si eş, 2 milyon 511 bin 950 mânialı bulunuyor.

Ağır engeli kâin 775 bin 12 kişinin yüzde 9,5’ini müşahede engelliler oluşturuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye’de görmede sarp çekici bala oranı yüzde 2,2, bu devlet 2-6 gözyaşı grubunda yüzde 1,7, 7-14 yaş grubunda ise yüzde 2,6.

Keyif Bakanlığınca, Türkiye’de çocukluk çağında yoğun tanıdık afiyet sorunlarının erken tanınması ve lüzumlu tedavilerinin sağlanabilmesi üzere değişik tarama programları yürütülüyor.

Bu kapsamda, 0-3 kamer bebekler, okul öncesi 36-48 ay arası ve meslek çağı, ilköğretim kaliteli çocuklarda kalın tanıdık rüyet kusurlarına yönelik taramalar yapılıyor.

Taramalarla görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerinin saptanması, ancak gören süt kuzusu ve çocukların erken dönemde belirlenerek, tedavilerine başlanılması amaçlanıyor. Familya Sağlığı Merkezlerinde, karı hekimlerince bu 3 gruba ücretsiz görme taraması yapılıyor.

Ocak hekimlerinin lüzumlu gördüğü durumlarda bebek ve dallar, göz hastalıkları uzmanlarına gönderme ediliyor.

Erken dönemde saptanabilecek görme kusurları üzere Vekillik marifetiyle yapılan tarama programıyla geçen sene 18 bin 596 çağa ve çocukta riskli boyut belirleme edildi. Er tanılama imkanına munsap çağa ve torunlar, tedavileri amacıyla afiyet kurumlarına irsal edildi.

Share: