Suriye muhalefeti, BM’nin Suriye’nin kuzeyindeki depremzedelere ilgisizliğine aksülamel gösterdi Açıklaması

Suriye Karşıt ve Devrimci Güçler Millî Koalisyonu (SMDK), Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Suriyeli muhaliflerin kontrolündeki depremzedeleri “kaderine terk etmekle” suçladığı Konfedere Uluslar (BM) yetkililerine tepki göstererek, uluslararası topluma ivedili yardım çağrısı yaptı.

Suriye muhalefetinin bina kuruluşu SMDK, yaptığı yazılmış açıklamada, BM’yi Suriye’de yer sarsıntısı felaketine “siyasal aynı yaklaşım” sergilemekle suçladı.

Açıklamada, “Suriye’de büyük benzeri felakete amil olan depremlerin evvel saatlerinde Esed rejimi kontrolündeki bölgelere insancasına müzaheret ulaştıran BM ve sınırlı kurumları, Suriye’nin kuzeyindeki (muhaliflerin kontrolündeki) özgürleştirilmiş bölgeleri ise kaderine metrukiyet etti.” ifadelerine yer verildi.

Muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkisiyle yüzlerce binanın yıkıldığı ve on binlerce ailenin evsiz kaldığı vurgulanan açıklamada, bölgeye ehlivukuf ekiplerin gönderilmesi ve evgin tahaffuz merkezlerinin kurulması çağrısı yapıldı.

“Kısık aynı soruşturma açılmasını irade ediyoruz”

Açıklamada, “BM yetkililerinin hırs karşısında gösterdiği cansız tutuma dayalı ağır sıklet bir soruşturma açılmasını dilek ediyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Ayrıca açıklamada, felaketin hastalık olduğu yaraların sarılması üzere acilen arsıulusal arkalama yapılması istendi.

“Asrın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Suriye’de, yarısından fazlası muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde kalkmak amacıyla genişlik birkaç 3 bin 575 kişi hayatını kaybetti.

Share: