SÜLEYMAN SEBA CADDESİ ‘DÜNYANIN YERYÜZÜ MAHAL CADDELERİ’ ARASINA GİRDİ

BEŞİKTAŞ’ta kâin Süleyman Seba Caddesi ayrımsız derginin 20 bin kişiyle düzenlediği oylamada dünyanın bildirme kurumlu 27. caddesi seçildi.

Kent rehberi ve kentsel dirim dergisi 2022 yılının ‘Dünyanın Yer Afralı Tafralı Caddelerini’ seçti. Acun genelinde 20 bin kişinin yaptığı oylamada Beşiktaş’ta kâin Süleyman Seba Caddesi, 27’inci bayağı listeye girerek Arz Azametli Caddelerinden biri oldu. Caddeki ‘Sıraevler’, caddenin kelle tacı adına nitelendirildi. Acun genelinde 33 caddenin seçildiği listeye giren Süleyman Seba Caddesi’yle ait kendisine mahalle sakinleri ve caddeye gezmeye gelenler caddenin övgüyü adalet ettiğini söyledi.

“BU CADDEYİ DA ÇOKÇA BEĞENDİK”

Ana Yol ayrımlı şehirlerden birlikte ziyarete gelenlerin ilgisini çekiyor. Balıkesir’den geldiğini söyleyen Tuğba Yılmayan, “Cadde ve mekanlar az çok iyicene, azametli. Tığ Balıkesir’den geldik, İstanbul’a bakarak aşağı bir site. İstanbul etraflı bu caddeyi da çok beğendik” dedi.

“BURADA HALA MAHALLE KÜLTÜRÜ VAR”12 yıldır caddede esnaflık fail Derya Münevver, “Kısaca 12 yıldır bu caddede esnafım, burası çokça iyice tıpkı caddedir. Eskiden de beğenirdim, o halini dahi haddinden fazla severdim. Şu an alelhusus Akaretler Çatlak Evler’in bulunduğu bölük yenilendikten bilahare bura çok hareketlendi. Burada hala mahalle kültürü var, bibi dallı güllü çokça sakat yerlileri var, bütün birbirini tanıyor ve selamlaşıyor. Akıbet yıllarda akşamları dışarıdan çok çok insan gelmeye başladı. Bakir ve popüler mekanların açılmasından bilahare hareketlendi. Seçilmesi çok hoşuma gitti, ego vaktiyle bile bu yoldan geçerdim ve haddinden fazla severdim” diye konuştu.

“DÜNYADA 27.OLMAK TÜRKİYE’BILE 1.OLMAK ANLAMINA BILE GELEBİLİR”Benzeri caddede 41 yıldır atölyesinde ressamlık yapan Başkomutan Samancıoğlu, “Atatürk’ün annesinin oturduğu tarihi karı dahi buradadır. Caddede yenilenmiş ve restore edilmiş tarihi evler ve yapılar bulunuyor, bunlar caddeye çokça iri anlam kazandırmış yapılar. Caddeye ayrımsız gayrı şekliyle “Akar evler”, “Akaretler” de deniliyor. Kolaylıkla caddenin içinde “Şairler Sofası” denilen bölüm duruyor. Burada muammer, bu caddelerde gezip dolaşmış şuara, cumhuriyet döneminin yetişkin şairleri. Bunu takdir edenleri tebrik ederim, dünyada 27.atılmak Türkiye’bile 1. almak anlamına da gelebilir. Süleyman Seba’nın dahi bu ana yol amacıyla büyük bir anlamı var” dedi.

“TARİHİYLE, HAVASIYLA, İNSANIYLA ÇOKÇA PIR BİR CADDE”Gençlerin dahi ilişki gösterdiği cadde üzere Yasin Azad Adıyaman, ” İstanbul Beşiktaş’ta okuyan ve çalışan bire bir güre adına, alelhusus bu caddede çalıştığım için haddinden fazla mutluyum. Tarihiyle, havasıyla, insanıyla haddinden fazla sunturlu benzeri cadde” derken caddede dolaşan Azra Düsef ise, “Bu ana yol banal iyice, Sakarya’dan geliyorum, özellikle caddenin mimarisi çokça hoşuma gitti. İstanbul’u alelhusus Beşiktaş’ı seviyorum. Daim burada olamamak benim için dağ” diyerek konuştu.

LİSTENİN İLK BAŞI KANADA’DAN

Listenin bir numara sırasında Kanada’nın Montreal kenti, Avusturalya’nın Melbourne kentinin yanında İskoçya’nın Glasgow kenti 3’üncü sırada saha aldı. En Azametli Caddeleriyle listeye giren gayrı kentler beyninde Taipei, Kopenhag, Hong Kong, Berlin, Miami, Londra, Lizbon, Dublin, Madrid, New York ve Singapur saha aldı.

– İstanbulShare: