SU, Katliam Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Celal’in mahkumiyet kararını kınadı

Avrupa Birliği (DENIZ), Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Komutan Yardımcısı Neriman Mehabet ile Kırım Tatarı Asan Ahmetov ve Aziz Ahmetov için sunulan mahkumiyet kararını kınadı.

KEZ Aut İlişkiler ve Asayiş Politikası Efdal Temsilcisi Josep Borrell’in ofisinden yapılan açıklamada “güya cezanın” kınandığı duyuruldu.

Açıklamada, geçen eylül ayında söz konusu kişilerin gözaltına alınmasının üstelik kınandığı anımsatılarak, şu değerlendirmelere vadi verildi:

“SUTAŞ, Zalim makamları eliyle gayrikanuni olarak gözaltına alınan parçalanmamış Ukraynalıların derhal ve şartsız yerine başıboş bırakılmasını bekliyor. Katliam Tatarları, hele Rusya’nın Ukrayna’ya cebin sebepsiz ve nahak savaşı ve Katliam’ın ilhakı bağlamında Rusya aracılığıyla giderek daha aşkın uğur alınıyor. Arsıulusal Kırım Platformu katılımcılarının 23 Ağustos 2022 tarihli eş açıklamasında vurgulandığı amacıyla, SUTAŞ Rusya’yı arsıulusal hukuktan doğan yükümlülüklerine uymaya ve Kırım’de güçlü insanların eş hakları ihlallerini durdurmaya çağırmaktadır.”

Açıklamada ayrıca AB’nin Ukrayna’nın uluslararası akseptans görmüş sınırları içre bağımsızlığına, egemenliğine ve yer bütünlüğüne verdiği destekte azimli olduğu, Kırım Yarımadası’nın Rusya aracılığıyla gayrikanuni ilhakını tanımayacağı vurgulandı.

Share: