Sonuç dakika haberleri | BİLİM KURULU ÜYESİ ÖZLÜ COVİD’İN ÖLÜMCÜLLÜK ORANI GRİPTEN DAHA BAĞAN

SAĞLIK Bakanlığı Koronavirüs Bilgelik Yerleşmiş Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Virüs mutasyon geçirerek kendini değiştirdi ve daha hafif tıpkı hastalığa posta açıyor. Şu anda Covid’in ölümcüllük oranı griple aynı, ihtimal gripten henüz düşük. O açıdan abat olabilirsiniz amma risk grubundaysanız tetik olmanız geçişsiz dedi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Veri Oturmuş Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüsün, geçirdiği mutasyonla henüz belli belirsiz ayrımsız hastalığa yol açtığını söyledi. Prof. Dr. Özlü, kışın gelmesiyle Covid-19 ve diğer teneffüs yolu enfeksiyonlarında artış beklendiğini belirterek, Harbiden Avrupa’da vakalarda ağır sıklet artışlar var. Ülkemizde dahi genelde Avrupa’daki artışları peşinden 3-4 hafta bilahare artışları bütün gördük bugüne kadar. Nedeniyle önümüzdeki son teşrin kocaoğlan içerisinde bizde bile olay sayılarının artmasını bekliyoruz. Ne var ki imdi günümüzde insanlar böyle solunum enfeksiyonuna akıllıca semptomlar geliştirildiğinde 2020- 2021’dahi olduğu kabil derhâl hastaneye doktora koşmuyorlar. Dolayısıyla testi yapılmıyor, stabil haddinden fazla fenomen teşhis almıyor. Bu elbette, hastalığın belli belirsiz seyretmesinden kaynaklanıyor. Çıktı Covid-19 birlikte 2020-2021’deki hastalığın aynı değil, çokça değişti. Virüs mutasyon geçirerek kendini değiştirdi ve elan belli belirsiz bir hastalığa el açıyor. Dolayısıyla insanlar bunu bayağı tıpkısı teneffüs yolu enfeksiyonu, bire bir grip üzere çoğu zaman ayakta atlatıyorlar. Bu nedenle imtihan yaptırmıyorlar. Hastaneye hekime başvuruyorlar. Fakat tabiatıyla riziko grupları üzere hınç bitmeme ediyor diyerek konuştu.

‘VAKALARDA ADIM ADIM ARTIŞ OLACAK’

Vakaların, ekim sonu yükselmeye başlayacağını, çatlak ve sülale üzere aynı maça oluşturacağını nâkil Prof. Dr. Özlü, şöyle konuştu

Hele buğulanmış süreğen hastalığı olan bağışıklık sistemi baskılanmış olan ve çandır olanlarda hala bati enfeksiyonlar görüyoruz. Hastaneye yatışları seyrek üstelik olsa yeniden var. Bu eşhas alelumum baktığımız antlaşma korkulu hizmet desteği müstelzim olgular var ve maatteessüf hala kaybetmekte olduğumuz mevt fail yurttaşlarımız var. O açıdan riziko gruplarının haddinden fazla titiz olması geçişsiz. Özellikle şita mevsimi gelmesiyle birlikte bulaşma riski elan birlikte artıyor. Zira okullar açıldı. Türkiye’üstelik adi yukarı 26 milyon civarında mektepli var. Bunlar her devir haftada 5 çağ tıpkısı araya geliyorlar. Sınıflarda, okullarda ve birbirlerine haddinden fazla yalınç bulaştırabiliyorlar. Bu zümre enfeksiyonların çabucak Covid üzere de demiyorum; enflüanza birlikte buna dahil. Onun dışında yazın geçmesiyle birlikte tatilden dönüşler başladı. Balaban kentlerde herif popülasyonu kalabalığı arttı. Şişko taşımadaki angarya arttı, soğuklar, yağışlar başladı, insanlar kapıları, pencereleri daha çok kapatıyor. Ilişkin mekanlarda havalandırma ev. Bu üstelik bulaşmayı çokça kolaylaştırıyor. Bütün bunlara baktığımızda henüz eski yıllarda birlikte gördüğümüz kabilinden grip, soğuk algınlığı ve bittabi Covid birlikte bunlara eklendi. Vakalarda yavaş yavaş tıpkı artma olacak. Genelde ilk teşrin sonu, teşrinisani başı kadar yükselmeye başlar. Açıklık, eş kabilinden tıpkısı pik oluşturur ve sonra gene azalarak april, mayıs üzere biter hakeza tıpkısı müstevli eğrisini hep yıldız yarı küre ülkelerinde görüyoruz. Ülkemiz de bunlardan biri.

‘MESAFEYİ KATIYEN DESTEK OLMAK LAZIM’

Koronavirüsün ölümcüllük oranının griple tıpkı olduğunu bile dile getiren Prof. Dr. Özlü, Covid dahi daha çok bu döngüsel sürece girmiş görünüyor. bundan sonra sair solunum yolu enfeksiyonlarında olduğu kabilinden Covid’de da bu döngüsel sürece rastlayacağız. Dediğim kadar şayet gençseniz, aşılıysanız, vakayiname hastalığınız yoksa haddinden fazla balaban tıpkı risk, tıpkı nâr namevcut. Şu anda Covid’in ölümcüllük oranı griple benzeri, ihtimal gripten elan düşük, o açıdan bayındır olabilirsiniz ama risk grubundaysanız az buçuk geçmiş saydığım riziko gruplarında düz alıyorsanız titiz olmanız geçişsiz. Ne yapacağımızı çıktı çabukça hepimiz öğrendik. Geçen yaşadığımız pandemi deneyimi bunu bize öğretti. Risk gruplarında olan kişilerin kesinkes kendilerine dikkat etmesi lazım. Neşeli, mecbur, ferah havalandırılan içtimai mekanlara mümkünse girmemeleri ya de çokça çok kalmamalarını referans ederim. Mesafeyi muhakkak yüklenmek geçişsiz ifadelerini kullandı.

Share: