Sofraların gözdesi hamsi Sinop’ta 25 lira

Balıkçılığın koskocaman merkezlerinden Sinop bölgesinde avlanan hamsi, 25 liralık fiyatıyla tezgahların gözdesi olarak yerini alıyor.

Sezon başından itibaren mübarek miktarda avlanan palamudun arkası sıra hamsi de tezgahları süslemeye başladı. Karadenizlinin elzem lezzeti hamsi, Sinop’ta 25 TL’den satılıyor.

Hamsi ahzetmek üzere balıkçıya mevrut Bilgelik Cari, “Çokça iyicene ve tendürüst, yakında hamsi ızgara yapmıştım maydanoz ve soğanla alay malay haddinden fazla lezzetli oluyor. Kayran kişilere da öneririm ki, balık şu anda yağlandığı üzere ızgaraya geliyor, maydanoz ve soğanla alay malay çokça içimli şekilde yiyebilirler. Fiyatı dahi alışılagelen bence, etin kilosunun yanında hamsi 25 TL’ye çok makul tıpkısı fiyatta” diye konuştu.

Özkan Aynacı ise, “Fiyatı 25 TL, bu ayda gayet akla yatkın. Sabık hafta almıştım esasen, tadı çok adamakıllı. Yağlanma başladı, mangalda dahi evet daha çok. Ego 2 kilo aldım, 50 TL ödedim” dedi.

Balıkçı Erdoğan Doğan, “Denizlerde hamsi şu anda beş altı çıkıyor, biraz irili ufaklı. Akliman tarafında açıkta var hamsi, amma bir iki az geliyor. Göründüğü kabil hamsi yok, ama lezzeti adamakıllı tavası buğulaması sunturlu oluyor” ifadelerini kullandı. – SİNOP

Share: